Svet

OSN hlasuje za „humanitárne prímerie“ v Gaze, PH sa zdržal hlasovania

(Aktualizovať) Valné zhromaždenie OSN v piatok (v sobotu v Manile) vyzvalo na „okamžité humanitárne prímerie“ v Gaze, 21. deň konfliktu medzi Izraelom a Hamasom, po tom, čo izraelská armáda oznámila, že rozširuje svoju pozemnú operáciu na spustošenom území. .

Táto snímka z 27. októbra 2023 nasnímaná z hranice pásma Gazy pri južnom izraelskom meste Sterod ukazuje dym stúpajúci po izraelskom bombardovaní severného pásma Gazy uprostred prebiehajúcich bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. (Foto: Menahem Kahana / AFP)

Nezáväzná rezolúcia, ktorú Izrael a Spojené štáty odsúdili za to, že nespomenuli Hamas, získala od členov OSN 120 hlasov za, 14 proti a 45 sa zdržalo hlasovania.

Jedným zo 45 referend boli Filipíny, ktoré s „hlbokým znepokojením zaznamenali nedávnu eskaláciu nepriateľských akcií na Blízkom východe. Odsudzujeme zabíjanie, teroristické útoky a iné násilné činy spáchané Hamasom v Izraeli 7. októbra 2023 a v r. v tomto ohľade uznávajú právo Izraela na sebaobranu podľa článku 51 Charty OSN.“ “ povedal v prejave filipínsky veľvyslanec pri OSN Antonio Lacmadeo.

„Vo svetle alarmujúceho počtu civilných obetí vyzývame všetky strany, aby rešpektovali medzinárodné humanitárne právo. Máme obavy z masívneho ničenia zdravotníckych a zdravotníckych zariadení, čo ešte viac prehlbuje zbytočné ľudské utrpenie,“ uviedol.

Izrael tento krok nahnevane odmietol a uviedol, že krajina využije „všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii“, aby sa postavila Hamasu.

„Dnešný deň sa stane hanbou. Všetci sme videli, že OSN nemá ani štipku legitimity alebo relevantnosti,“ povedal izraelský veľvyslanec Gilad Erdan zhromaždeniu: „Hanbite sa.“


„Izrael sa bude naďalej brániť. Zabezpečíme našu budúcnosť a našu existenciu tým, že zbavíme svet zla Hamasu, aby nemohol ohrozovať nikoho iného,“ povedal.

Hamas medzitým privítal výzvu na ukončenie konfliktu.

„Žiadame jeho okamžité uplatnenie, aby sme umožnili palivo a humanitárnu pomoc civilistom,“ uvádza sa vo vyhlásení Hamasu.

Keď izraelská kampaň „dosahuje nový vrchol brutality“, ministerstvo zahraničných vecí konkurenčnej Palestínskej samosprávy uviedlo, že „existuje solídna medzinárodná pozícia odmietajúca neobmedzenú okupáciu Izraela“.

READ  Medzinárodný menový fond varuje pred rizikom vážneho poškodenia výhľadov rastu Indie

Text navrhnutý Jordánskom v mene 22 arabských krajín „vedie k okamžitému, trvalému a trvalému humanitárnemu prímeriu“.

Skoršia verzia požadovala „okamžité prímerie“.

Jordánsky veľvyslanec Mahmúd Hmúd krátko pred hlasovaním trval na tom, že „nie je len našou zodpovednosťou, ale hlbokou morálnou povinnosťou presadzovať mier.“

Podľa izraelských predstaviteľov Izrael vykonal svoje najsilnejšie bombardovanie Gazy od 7. októbra, keď ozbrojenci z Hamasu prekročili hranicu, pričom zabili 1400 ľudí, väčšinou civilistov, a viac ako 220 ďalších uniesli.

Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy ovládanom Hamasom v piatok v aktualizácii uviedlo, že izraelské útoky už zabili 7 326 ľudí, najmä civilistov a mnohé z nich sú deti.

Rezolúcia, ktorú podporilo takmer 50 ďalších krajín, sa zamerala na zúfalú humanitárnu situáciu v uzavretej Gaze, keď Izrael zintenzívnil svoju bombardovaciu kampaň.

Dokument tiež vyzýva na „okamžité“ poskytnutie vody, potravín, zdravotníckeho materiálu, paliva a elektriny a neobmedzený prístup do OSN a iných humanitárnych organizácií, ktoré sa snažia Palestínčanom pomôcť.

Návrh odsudzuje „všetky násilné činy zamerané na palestínskych a izraelských civilistov, vrátane všetkých teroristických činov a nerozlišujúcich útokov“, ale nespomína Hamas.

Rezolúcia odhalila rozkol v rámci Západu, pričom Francúzsko hlasovalo za opatrenie, Nemecko, Taliansko a Británia sa zdržali a Rakúsko a Spojené štáty hlasovali proti.

„To, že táto rezolúcia neuvádza mená zodpovedných za teroristické útoky zo 7. októbra, je poburujúce,“ povedala americká veľvyslankyňa Linda Thomas-Greenfieldová.

„Ďalšie kľúčové slovo, ktoré v tomto uznesení chýba, je rukojemník,“ dodal.

Dvojštátne riešenie

V tom istom prejave Lactamio opätovne potvrdil podporu Filipín pre dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

„Filipíny opätovne potvrdzujú našu pozíciu a dôrazne podporujú riešenie v podobe dvoch štátov, pričom pokračujú v dodržiavaní minulých medzinárodných dohôd a príslušných rezolúcií OSN. Izraelčania aj Palestínčania si zaslúžia budúcnosť, kde budú uznávané a podporované ich práva, ašpirácie a bezpečnosť,“ povedal. Prejav prednesený počas 10. mimoriadneho mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v piatok (newyorského času).

READ  Do roku 2025 bude infraštruktúra Parlamentu úplne obnovená

Filipínsky veľvyslanec zdôraznil, že dlhotrvajúci izraelsko-palestínsky konflikt je dôležitým riešením pre mier a stabilitu v regióne.

„Trvalé riešenie možno dosiahnuť len prostredníctvom komplexného dialógu a rokovaní pevne zakotvených v medzinárodnom práve. Filipíny dôrazne vyzývajú všetky strany, aby dialóg povýšili na primárny nástroj mierového a trvalého riešenia,“ dodal.

Po neschopnosti Bezpečnostnej rady konať na základe niekoľkých rezolúcií v kríze, ktorá sa dostala do jej rokovacej sály, veľvyslanec Lactamio poukázal na to, že teraz je povinnosťou Valného zhromaždenia konať, preklenúť divízie a dosiahnuť úspech. mier

„Vítame otvorenie humanitárneho koridoru s Egyptom. Je dôležité podporovať humanitárny systém OSN a implementovať potreby postihnutých ľudí predvídateľným a udržateľným spôsobom. Dúfame v riešenie. Čoskoro sa môžeme dostať k priechodu Rafah prijímať cudzincov, vrátane Filipíncov, v Gaze,“ povedal filipínsky veľvyslanec a stály predstaviteľ pri OSN.

„Pokračujeme v podpore mierových operácií OSN v regióne. Veríme, že multilaterálny prístup je kľúčom k tomu, aby sme sa postavili tejto kríze a zabránili ďalšej eskalácii,“ dodal.

Filipínsky veľvyslanec uviedol, že Filipíny oceňujú úsilie a obete organizácií OSN v týchto náročných časoch.

Povedal, že Filipíny naliehajú na Bezpečnostnú radu, aby schválila a podporila koordinované úsilie s agentúrami OSN o bezpečnú evakuáciu a ochranu migrantov v konfliktných zónach.

„Srdečne vyzývame všetky zainteresované strany, aby spolupracovali pri zabezpečovaní ich bezpečnosti. S približne 30 000 filipínskymi štátnymi príslušníkmi v Izraeli a ďalšími 130 v Gaze je ich bezpečnosť a blahobyt pre nás nanajvýš dôležité,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close