Hlavné správy

Boli pridané tisíce nových prípadov: Je dôležité poznať pravidlá – koho informovať, ak ste pozitívny

Čo robiť, ak absolvujete pozitívny test? Kto musí byť informovaný a ako postupovať?

V nedeľu (13.12.) Testovalo na ochorenie na Slovensku ďalších 505 pozitívnych ľudí COVID-19 vo forme testov RT-PCR a 470 pozitívnych testov na antigén.

Existuje celkovo 975 nových prípadov COVID-19.

To je včera 17,41% z 2 899 pozitívnych testov RT-PCR a 7,18% z 6 545 testov na antigén.

Najpozitívnejšie testy boli v Bratislavskom kraji (125), nasledovali Banskobystrický (122), Prešovský (89), Trenčiansky (77), Košický (47), Žilinský (26), Nitriansky (12) a Trnavský (7). Je medzi nimi 242 mužov a 263 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 230 pacientov, z ktorých 2 037 ľudí potvrdilo toto ochorenie. Na JIS je 140 pacientov, 142 ľudí potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 sa zvýšil o 30 prípadov. Celkový počet je 1 205.

Bolo vyliečených 1 517 pacientov a z choroby sa uzdravilo celkovo 98 585 ľudí. Celkový počet doteraz vykonaných laboratórnych testov PCR je 1 216 962, pričom pozitívnych bolo 133 489 osôb.

Čo robiť, ak ste mali pozitívny test?

V prípade pozitívneho výsledku testu na COVID-19 je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa dobré spísať zoznam stretnutí z posledných dvoch týždňov, informovať o tom okolie a lekára. Po zaznamenaní výsledku do systému je pozitívna osoba kontaktovaná epidemiológmi, ktorí vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie a hľadajú kontakty.

„Poviete epidemiológom, s kým ste sa stretli, kedy a kde ste boli s nimi, ako dlho, o aký druh kontaktu išlo, či už blízky alebo pravidelný. Ľudia, ktorí by sa mohli nakaziť, sú kontaktovaní odborníkmi a je nariadené ich izolovanie,“ vysvetlil Mikas . Kontakty sú sledované dva až tri dni pred objavením sa klinických príznakov, pretože infikovaná osoba odvtedy vírus vylučuje.

READ  Google Doodle 2021 oslavuje Deň nezávislosti a demokracie Slovenska 2021

Podľa neho je tiež dôležité čo najskôr informovať ľudí vo vašom okolí. Čím skôr to zistia, tým skôr môžu zareagovať – ​​zahájiť izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a vyhnúť sa situáciám, ktoré zvyšujú riziko šírenia choroby.

Za blízky kontakt sa považujú osoby, s ktorými testovaná osoba strávila dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku alebo v zasadacej miestnosti, osoba, s ktorou čelila na vzdialenosť menšiu ako meter, v blízkosti ktorej kašľala a kýchala. alebo s ktorými mal fyzický kontakt. koža na kožu.

Tiež osoby, s ktorými strávil viac ako 15 minút do dvoch metrov a osoby, s ktorými cestoval v aute alebo sedeli vo vzdialenosti dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Ak ľudia z pozitívneho testovacieho prostredia nechcú čakať, kým ich nekontaktujú odborníci, môžu sa nechať otestovať. Zoznam zberných miest na bezplatné testovanie antigénov sa nachádza na webovej stránke ministerstva zdravotníctva. Druhou možnosťou je požiadať o testovanie PCR na webovej stránke korona.gov.sk. Pri vypĺňaní formulára je potrebné uviesť kontakt s pozitívne testovanou osobou.

Hlavný hygienik upozornil, že o pozitívnom výsledku testu je potrebné informovať lekára, aj keď ide o asymptomatický priebeh. „Oplatí sa to nielen kvôli možným zdravotným komplikáciám spojeným s infekciou, ale aj z praktických dôvodov, napríklad ak potrebujete vystaviť certifikát o prekonaní COVID-19,“ uzavrel.

Negatívne správy o očkovaní boli vyvrátené

Krajiny pomaly začínajú očkovať proti koronavírusom. Bohužiaľ, po internete koluje zákon o očkovaní a vakcínach pre veľa nepravdivých správ, ktoré sa odborníci snažia vyvrátiť. Poslednými správami bolo, že pri testovaní vakcíny zahynulo 6 ľudí, ministerstvo poskytlo tieto informácie.

Úmrtia z testovania novej vakcíny proti koronavírusu nesúviseli s testovaním ani so samotnou vakcínou. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti. Nepopiera správu o úmrtiach, hovorí však o vytvorení zavádzajúceho obrazu.

READ  V USA je považovaný za zradcu a hrozí mu prísny trest: Snowden požiada o ruské občianstvo

„Minulý týždeň bola na niektorých stránkach správa, že šesť ľudí zomrelo pri testovaní na vakcínu Pfizer, štyria v skupine s placebom a dvaja v skupine s vakcínami. Táto správa nie je podvod, je pravda, ale stále vytvára klamlivú informáciu obraz, keď sa podáva bez potrebných súvislostí a súvislostí, “uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Vysvetlil, že do tretej fázy klinického skúšania bolo zapojených viac ako 40 000 dobrovoľníkov. Z dvoch ľudí, ktorí dostali vakcínu, jeden zomrel na zástavu srdca a druhý na artériosklerózu.

„Žiadne z týchto úmrtí nesúvisí s testovaním na vakcíny. Úmrtia z týchto príčin sa vyskytujú v bežnej populácii rovnako často,“ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky odkázalo na informácie Americkej agentúry pre lieky s tým, že v ktorejkoľvek skupine s takým veľkým počtom ľudí v populácii podobného vekového zloženia dôjde v priebehu niekoľkých mesiacov k podobným úmrtiam.

Ministerstvo ďalej zdôraznilo, že ak sú informácie o týchto úmrtiach poskytnuté bez jasného vysvetlenia, že tieto úmrtia nesúvisia so samotným testovaním, vytvára sa falošný obraz o rizikách vakcíny.

Ministerstvo zdravotníctva SR dodalo, že americká lieková agentúra vyhodnotila vakcíny od Pfizer – BioNTech ako bezpečné a účinné a do USA sa začali distribuovať od nedele.

Chrípka a koronavírus sa prenášajú skôr, ako sa objavia príznaky.

Choré dieťa

Je to chrípka alebo koronavírus? Čo sledovať a ako liečiť

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close