Hlavné správy

Slovensko: Nový premiér zúri proti médiám, keďže minister kultúry plánuje budúcnosť verejnoprávnych médií

Keďže ministerstvo kultúry je odovzdané krajne pravicovým konšpiračným teoretikom, novinári v krajine sa obávajú budúcnosti

Prispievateľ IBI Peter Hanock

14. novembra 2023


Robert Figo a jeho strana Smar sú na Slovensku opäť pri moci. Politik, ktorý bol nútený odstúpiť z postu premiéra po vražde novinára Jána Kuciaka v roku 2018, sa vrátil do čela novej vládnej koalície, čím medzi slovenskými novinármi vyvolal hlboké znepokojenie nad slobodou médií a budúcnosťou verejnoprávnej žurnalistiky.

V nedeľu 12. novembra Figo zverejnil desaťminútové video proti nezávislým spravodajským agentúram, kde ako „nepriateľské médiá“ označil TV Markízu, denníky SME a Denník N a web Aktuality.

Figo uisťuje, že „nie je štekajúci pes“, varuje, že príjmy z reklamy TV Markíza budú ohrozené, keďže svojim ľuďom vo vláde radí, aby „sa vysporiadali s TV finančne“ a „pozreli sa na monopolné správanie Markízy“. ‚“.

Fico neskôr vydal tlačovú správu v pondelok 13. novembra vyhlasuje Štyri spravodajské organizácie nie sú v komplexe úradu vlády SR vítané a „preveríme ich prístup a prácu. Dovtedy sú to nezvaní hostia.

Nová vláda už svoj zámer naznačila tým, že ministerstvo kultúry spolu s mediálnym portfóliom odovzdala Slovenskej národnej strane (SNS), ktorá vyzvala na zrušenie verejnoprávneho média, pričom ignoruje väčšinu tradičných médií.

Novú vládu SR vytvorila koalícia Smer, Hlas a SNS. Nová strana Hlas, ktorú vedie Peter Pellegrini, bývalý popredný politik Smar, nahradila Figa na poste premiéra po tom, čo bol Figo v roku 2018 nútený odstúpiť, kým nebol Smar porazený vo voľbách v roku 2020. SNS si vybudovali povesť hviezd dezinformačnej scény vrátane pravicových extrémistov, mnohých novozvolených poslancov a kandidátov na vládne posty a proruských influencerov, známych šírením hoaxov a dezinformácií.

Novou ministerkou kultúry je Martina Šimkovičová, bývalá televízna moderátorka, ktorú v roku 2015 vyhodili z mainstreamovej televízie za rasistické komentáre. Ruský dezinformačný scenár. Je jednou z hlavných postáv, ktoré stoja za výzvou SNS „opustiť tradičné médiá“. SNS ignoruje väčšinu žiadostí o rozhovor a odmieta odpovedať na otázky nezávislých a kritických médií pôsobiacich mimo oligarchického vlastníctva. SNS odmietla prístup novinárom z denníkov Sme, Denník N a Aktuality na ich povolebnú tlačovú konferenciu.

SNS, za ktorou stojí Smr, sľubuje podporu dezinformačným médiám. Mnohí z ich politikov uviedli, že by mohli poskytnúť exkluzívny prístup na webové stránky známe akousi proruskou propagandou, ktoré boli na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nakrátko zakázané. Internetová stránka Ereport (vlastnená bývalým stratégom kampane Smeru pánom Flačicom) má zvyčajne možnosť položiť prvú otázku na tlačových konferenciách novej koalície.

Ešte znepokojujúcejšie je, čo vláda plánuje pre verejnoprávne médiá. Roslas a Televisia Slovenska (RTVS). V roku 2017 líder SNS Andrzej Danko žiadal, aby boli verejnoprávne médiá nahradené „štátnymi médiami“ predtým, ako jeho strana pomohla plánovať politické zajatie RTVS. Poslanec SNS Roman Michalko, nový šéf parlamentného výboru pre médiá a kultúru, sa zasadzoval za úplné zrušenie RTVS. Pre Aktuality nedávno potvrdil, že oficiálny plán novej vlády bude zahŕňať rozpustenie Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu na dva samostatné subjekty. Minister kultúry povedal: „Je ťažké hovoriť o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase ako o verejnej službe, pretože táto inštitúcia túto úlohu plnila len zriedka.“

Novinári sa obávajú, že rozdelenie RTVS uľahčí politickým stranám nastolenie a rozdelenie politickej kontroly nad verejnoprávnym vysielaním dosadzovaním svojich spojencov do predstavenstva a najvyšších funkcií. Poslanec Michalko súhlasil s tým, že by mohli nominovať členov predstavenstva dvoch nových spoločností, ktorí by boli v súlade s politickými hodnotami vládnej koalície.

Smer, populistická strana s proruskými sympatiami živená protiimigrantskými náladami, viedla kampaň za ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine. Fico, inšpirovaný antinovinárskou rétorikou Viktora Orbána, vyzval mimovládne organizácie, aby boli označené ako „zahraniční agenti“.

Ficovo útoky na novinárov zahŕňali aj ich označovanie za „idiotov“, „hyen“ a „špinavé protislovenské kurvy“. Figo obvinil médiá z jeho rezignácie v roku 2018 s tým, že novinári ho a jeho stranu nespravodlivo zaplietli do vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej. Jednou teóriou v tom čase bolo, že talianska mafia Entrangeta sa možno pokúsila umlčať Guciaca, keď pracoval na príbehu, ktorý skúmal súvislosti medzi mafiou a Figom. Proces neskôr stíhal Marion Kognerovú (ktorá bola dvakrát oslobodená, ale čaká na výsledky odvolania) za vraždy. Kočner mal blízko k oligarchovi Norbertovi Bodorovi a uniknutá komunikácia medzi nimi odhalila, že Figa označil za „šéfa“. V jednom momente boli Fico a Bodor obvinení zo zosnovania organizovanej zločineckej skupiny, no neskôr obvinenie zrušil slovenský prokurátor.

Po voľbách bol ohlásený ďalší znepokojujúci vývoj na slovenskom mediálnom trhu. Konglomerát Benda rozšíril svoje investície do slovenských médií a prevzal Nový Čas, najväčší bulvárny denník. Obchod je ešte v štádiu preverovania zo strany Komisie pre hospodársku súťaž, no ak prejde cez Penta, bude mať na slovenskom trhu bulvárnych novín monopol. Penta bola opakovane obviňovaná, že svojimi médiami propaguje strany Smar a Hlas proti svojim politickým oponentom. Benda media za posledných pár rokov zverejnili desiatky negatívnych článkov o polícii a prokurátoroch, znevažujúcich vyšetrovanie smeráckych politikov a podporovateľov korupcie či zneužívania moci.

Na záver je zrejmé, že slovenskí novinári budú čeliť väčšiemu tlaku a vláda bude čeliť nepriateľstvu voči zodpovednej tlači. Nezávislí novinári boli za predchádzajúcej koaličnej vlády Smeru a SNS vylúčení z verejnoprávneho vysielania, desiatky investigatívnych novinárov boli sledovaní skorumpovanými policajtmi, ktorí boli obvinení z platu Norberta Bodera. Uniknutá komunikácia sa využívala na diskreditáciu novinárov a neustále verbálne útoky na kritických novinárov zo strany politikov Smara a SNS vytvárali hrozby a atmosféru nevraživosti, vrátane možnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kužnírovej.

Takmer šesť rokov po ich smrti Figov nedeľný chýr proti novinárom mnohých šokoval, ale len málokoho prekvapil. Slovenskí novinári sa opäť pripravujú na turbulentné časy.

———

* Tento článok napísal Peter Hanák, novinár slovenského spravodajstva Aktuality.sk a redaktor správy IPI.Media Capture in Slovakia: Slabý pluralizmus, odolnosť médií a boj proti korupcii“. Zverejnila ho IPI v rámci Programu rýchlej reakcie slobody médií

Zameranie MFRR: Médiá na Slovensku podporujú návrat populistického premiéra

Časť tohto článku vznikla na objednávku IPI Sloboda médií je rýchla odpoveď (MFRR), celoeurópsky mechanizmus na monitorovanie, monitorovanie a reagovanie na porušovanie slobody tlače a médií v členských štátoch EÚ, kandidátskych krajinách a na Ukrajine. Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou.

READ  „Nezabudni, aby dostal svoj ôsmy prsteň“: Tom Brady rozdrvil Miss Slovensko Veronika Rajek nechce, aby legenda NFL odišla do dôchodku ako Gisele Bundchen

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close