Ekonomika

Bratislavčania sa vracajú do obchodov. Trávia rovnako ako pred pandémiou – Ľudia – Ekonomika


,
,


02.10.2020 11:28, aktualizované: 13:22

Bratislavčania sa opäť vracajú k nákupom. Dokonca väčšina z tých, ktorí na začiatku pandémie obmedzili svoje nákupy, začína opäť tráviť čas v obchodoch. Podobne je na tom aj celý Bratislavský kraj, ktorý sa dlhodobo vyznačuje najväčšou kúpyschopnosťou obyvateľstva.

Podľa prieskumu Datmar a Mnforce uskutočneného v septembri 2020 plánovala väčšina domácností, až 72 percent, zvýšiť svoje výdavky alebo minúť rovnako ako minulú jeseň. Naopak, iba 28 percent respondentov plánovalo minúť menej peňazí. Zároveň sú najmenej obmedzovaní pri nákupe potravín a predmetov dlhodobej spotreby. Väčšina z nich dokonca míňa rovnako alebo dokonca viac ako minulý rok.

Iná situácia je v súvislosti s návštevami reštaurácií a kaviarní. Takmer polovica Bratislavčanov v tomto smere stále obmedzuje. Situáciu sa však nedá porovnať s aprílom, keď až 41 percent respondentov znížilo všetky výdavky vo svojej domácnosti vrátane stravovania mimo domu. Bolo to však z veľkej časti spôsobené skutočnosťou, že výdavky nikde. Väčšina prevádzok bola uzavretá.

Lepšie ako minulý rok

Ľudia z Bratislavského kraja nevidia najbližšie mesiace čiernobielo. Podľa septembrového prieskumu až dve tretiny respondentov vníma svoju ekonomickú situáciu v nasledujúcom polroku rovnako alebo ešte lepšie ako v minulosti. Na ich myslenie by nemali mať vplyv obmedzenia platné od 1. októbra, ktoré stanovili počet zákazníkov v obchode na jedného na každých 10 metrov štvorcových. „Aj keď to môže viesť k poklesu návštevnosti obchodov, na druhej strane budú nákupné vozíky spotrebiteľov plnšie. Tento trend však nie je nový a zaznamenáva sa od vypuknutia pandémie,“ hovorí analytička Eva Sadovská. v spoločnosti Wood & Company.

Nákupné centrá sú stále v

Podľa Sadovskej je rýchly návrat k nákupom v kamenných obchodoch pochopiteľný. Ľudia, najmä v Bratislavskom kraji, ktorý sa vyznačuje veľkým počtom nákupných centier, sú zvyknutí svoje nákupy riešiť osobne. „Tradičné slovenské správanie spotrebiteľov charakterizuje nakupovanie v kamenných obchodoch. A ani niekoľko týždňov, keď boli obchodné centrá zatvorené, nedokázalo úplne zmeniť zvyky ľudí,“ tvrdí analytik.

READ  Slovensko požaduje výnimku z embarga EÚ na ruskú ropu

Razantnú zmenu neprinieslo ani rozšírenie a zlepšenie online nakupovania. Podľa Jana Kubíčka, odborníka Asociácie nákupných centier, spotrebitelia potrebujú pri nakupovaní kontakt, a to v online svete chýba. To, že elektronický obchod neohrozuje maloobchod, potvrdzujú aj údaje z posledných rokov. „Napriek rozšíreniu nakupovania prostredníctvom e-shopov rástli maloobchodné tržby zhruba o šesť až osem percent ročne. To ukazuje, že maloobchod a e-shopy si výrazne nekonkurujú. Naopak, vhodne sa dopĺňajú,“ dodáva Kubíček.

Miera úspor tiež dosiahla v druhom štvrťroku rekordné maximum v eurozóne

Vyšetrovalo sa to aj v eurozóne. Miera úspor dosiahla v druhom štvrťroku rekordné maximum, zatiaľ čo miera ich investícií naopak klesla na nové minimum. Ukázali to v piatok predbežné údaje Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie a Európskej centrálnej banky.

Konkrétne miera úspor domácností stúpla na 24,6 percenta zo 16,6 percenta v prvých troch mesiacoch roka. Miera úspor aj ich nárast sú najvyššie od začiatku týchto štatistík v roku 1999.

Miera investícií domácností zároveň poklesla na 7,9 percenta z 8,9 percenta v predchádzajúcom štvrťroku. Dosiahla najnižšiu hodnotu a tento pokles o 1 percentuálny bod bol najväčší od začiatku série v roku 1999.

Prudký nárast miery úspor domácností sa vysvetľuje prudkým poklesom ich spotreby, a to počas blokád o -12,6 percenta, ktoré prekonalo aj zníženie ich disponibilného príjmu, o -3,3 percenta. Pokles miery investícií domácností zároveň odráža prudký pokles tvorby hrubého fixného kapitálu o 13,4 percenta.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

READ  Politické strany neponúkajú nič na zatraktívnenie Slovenska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close