Ekonomika

Kongresmani USA hlasovo podporujú regionálny plán podporovaný Poľskom – prvé správy

V liste americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi viac ako tucet demokratov a republikánov v Kongrese USA vyjadrilo podporu poľsko-chorvátskej iniciatíve regionálnej spolupráce, ktorá v súčasnosti zahŕňa 12 krajín strednej a východnej Európy.

Kongresmani zdôraznili význam troch námorných iniciatív, ktoré sa zameriavajú na budovanie hospodárskej a politickej nezávislosti regiónu a rozvoj cezhraničných energetických a infraštruktúrnych spojení. Uvedomujúc si, že zahraničná politika novej administratívy bola fingovaná, podporili tiež projekt.

Politici uviedli, že tento krok pomôže regiónu získať nezávislosť od vplyvu Ruska a Číny v energetickom a hospodárskom sektore.

Christoph Skersky, hlavný asistent poľského prezidenta Andrzeja Dudu, pre BAP uviedol, že list je dôkazom toho, že obe americké strany podporili jeho iniciatívu.

„Snažíme sa zabezpečiť, aby iniciatíva zameraná na pálenie syrov, ktorá nie je ovplyvnená politickými zmenami v USA, získala podporu,“ uviedol Zkersky. „Dokázali sme to. Vytvorili sme takúto podporu.“

Podľa Szczerskiho „Žiadosť kongresmanov jasne ukazuje strategickú úlohu troch morí vo vzťahoch s Tansatlandom.“ “

„Na začiatku funkčného obdobia novej administratívy je veľmi pozitívne, že Kongresmani silne podporili tri moria, pretože budú mať (…) vplyv na politiku americkej administratívy,“ uviedol Skersky.

Asistent si tiež všimol nedávne telefonické rozhovory medzi Powellom Solochom, vedúcim poľského úradu pre národnú bezpečnosť, a novým poradcom pre národnú bezpečnosť Joe Bidenom Jackom Sullivanom. Skersky uviedol, že on a Solo boli informovaní, že „nová americká administratíva je pripravená pokračovať v podpore troch morí“.

Iniciatívu troch morí založili v roku 2015 prezidenti Poľska a Chorvátska na podporu nadnárodného prepojenia energetiky a infraštruktúry. Projekt teraz združuje 12 členských štátov nachádzajúcich sa medzi Adriou, Baltským a Čiernym morom, konkrétne Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

READ  Aprílové ceny za reklamu Air France-KLM za cestovanie do 30. septembra 2022

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close