Ekonomika

Presun Superb do Bratislavy ušetrí výrobu modelu Fabia. Kodiaq zostane v Českej republike

Výroba modelu Škoda KodiaQ SUV zostane v Českej republike a naďalej sa bude vyrábať v Kvasinách v Rychnovsku.

Predtým sa špekulovalo o jeho možnom prestupe do Nemecka. Fabia vo verzii kombi sa bude aj naďalej vyrábať, uviedol dôveryhodný zdroj.

Zároveň potvrdil, že výroba nových generácia modelu Superb sa presunie do Bratislavy, kde sa bude vyrábať spolu s Volkswagenom Passat. Vývoj oboch automobilov bude v Mladej Boleslavi.

Uvoľnenie kapacity

Podľa zdroja automobilka v Českej republike uvoľní kapacitu presunutím výroby Superbu, takže bude môcť vyrábať viac ďalších modelov.

Spoločnosť to môže využiť napríklad na rozšírenie výrobnej kapacity SUV modelov KodiaQ a Karoq, čím sa skracuje doba čakania na zákazníkov.

Tento krok Superbu zachránil aj výrobu modelu Fabia vo verzii kombi, špekulovalo sa, že sa bude naďalej vyrábať iba hatchback, na čo upozorňujú napríklad odbory Škoda.

„Vývoj oboch automobilov (Superb a Passat) bude v Boleslavi, takže práca s pridanou hodnotou zostáva v Českej republike,“ povedal zdroj.

Kritika odborov

Spoločnosť podľa neho dlhodobo bojuje s tým, že dopyt prevyšuje možnosti výroby v Českej republike. Vďaka premiestneniu modelu Superb sa tým uvoľní kapacita na výrobu SUV KodiaQ, čo je pre spoločnosť vysoko výnosné.

Podľa skoršieho rozhodnutia koncernu Volkswagen sa mali modely rodiny Passat, ktorej súčasťou je aj Superb, vyrábať v Kvasinách. Podľa zdroja je však pre automobilku výhodnejšie vyrábať iba vlastné modely, vďaka tomuto kroku nebude musieť Škoda vyrábať Passat, ktorý predáva Volkswagen, ale výroba SUV KodiaQ bude výnosnejšie.

“Potvrdzujem, že KodiaQ zostane v Českej republike. A zároveň bude existovať Fabia combi, dostaneme model, ktorý by už nemal byť,” uviedol dôveryhodný zdroj.

Výroba nového modelu Superb by sa mala začať v roku 2022. Presunutie jeho výroby do roku Bratislavu odborári kritizujú.

READ  Rast priemyselnej výroby na Slovensku je najvyšší v apríli

„Skupina Volkswagen ukradla najvýnosnejšiu vlajkovú loď z Českej republiky,“ uviedol vedúci odboru Jaroslav Povšík. Podľa jeho slov predstavenstvo spoločnosti Škoda Auto bojovalo málo za udržanie výroby Superbu a podľa jeho názoru aj za obavy z funkcie. Spoločnosť nepodporila ani vláda, uviedol Povšík.

Pokles zisku

V minulom roku spoločnosť Škoda Auto dodala do sveta 1,24 milióna automobilov. Prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku a v Indii, väčšinou prostredníctvom skupinových partnerstiev, ako aj na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s miestnymi partnermi. Pôsobí na viac ako 100 trhoch. Zamestnáva takmer 39 000 ľudí.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka sa prevádzkový zisk spoločnosti Škoda Auto znížil o 60 percent na 469 miliónov eur.

Negatívny dopad na ekonomiku mal najmä nižší objem predaja spôsobený epidémiou covid-19, vývoj výmenných kurzov a tiež mimoriadne náklady spojené s emisiami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close