Ekonomika

Na prvom mieste národný záujem

S pandémiou Covid-19 a začiatkom rusko-ukrajinskej vojny sú zahraničné vzťahy medzi hlavnými ekonomickými mocnosťami otrasené. Odsudzujúc ruskú agresiu, útočia na krajinu Prekážky, Západ očakával, že India bude nasledovať. Naí Dillí však prijalo všeobecnú neutralitu a následne sa zdržalo hlasovania proti ruskej akcii v OSN. bezpečnostná rada, Valného zhromaždeniaA Rada pre ľudské práva. Podobne ako India, aj Čína si v reakcii na konflikt zachovala relatívnu neutralitu s pevným postojom zahraničnej politiky. Napriek svojej blízkosti k Rusku ho Peking prestal vo vojne podporovať. Prestalo nazývať Rusko agresorom a stiahlo sa z neho Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov Hlasujte proti „invázii“. Peking a Naí Dillí urobili rozhodnutie hlasno a jasne. A oni nebudú nikoho počúvať.

Firma New Delhi

Indický minister zahraničných vecí Dr. S. Jaishankar vo svojom prejave na fóre Globsec 2022 na Slovensku jasne načrtol čoraz optimistickejšiu zahraničnú politiku Indie. „Európa musí vyjsť z myslenia, že problémy Európy sú svetovými problémami, ale svetové problémy nie sú problémami Európy,“ povedal Jaishankar a kritizoval Západ za hromadenie vakcín, ktoré poškodzujú najmenej rozvinuté krajiny (LDC). Je dôležité pochopiť, ako sa India dostala do tohto bodu, ktorý bol ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľný.

Politické, sociálne a ekonomické v Indii Látkové Poškodený po 200 rokoch kolonializmu. Jeho zahraničná politika nemôže zostať nedotknutá. Po nezávislosti sa Naí Dillí pomaly začalo uberať svojou vlastnou cestou podľa rôznych strategických prístupov od roku 1946 do roku 2013. Nehruvian vplyv Trvalý Od roku 1946 do roku 1962 bola éra strategického nesúladu medzi rivalitou medzi USA a Sovietskym zväzom. India implementovala roky 1962 až 1971, ktoré sa považovali za desaťročie realizmu a obnovy Skúšky V národnej bezpečnosti a politických výzvach napriek nedostatku zdrojov. Krajina prešla a Zložité Fáza od roku 1971 do roku 1991 prebiehala pozdĺž osi USA-Čína-Pakistan. Od roku 1991 do roku 1999 čelila výzvam pri udržiavaní strategickej autonómie v polárnom svete a od roku 2000 do roku 2013 v Indii. pozornosť O vyrovnávaní síl.

READ  Predpovedaný hospodársky pokles pre slovenskú ekonomiku (prehľad noviniek)

Po nástupe do úradu v roku 2014 však premiér Narendra Modi priniesol bezprecedentný posun v zahraničnej politike Indie. Modi umiestnil Indiu na mapu ako rastúcu superveľmoc a snažil sa skôr angažovať ako byť „pasívny“. New Delhi teraz chápe, že sa zaoberá mnohými globálnymi problémami a prijíma rozhodnutia na základe vypočítaného podstupovania rizika. Výsledkom je, že India pomaly vyčnieva. Ide o významný odklon od starej doktríny „anisera“, ktorá už dlho presadzuje spoločné sociálne hodnoty a normy Indie, aspoň v zahraničných vzťahoch.

Ústredná zahraničná politika Indie pod vedením Modiho sa podľa všetkého riadi východnou politikou.Vašathaiva rodina“, čo v preklade znamená „svet je jedna rodina“. Bolo to zrejmé, keď Naí Dillí poskytlo počas pandémie Covid-19 viac ako 100 miliónov rupií. veľkosti Pre krajiny v Ázii a Afrike. Zatiaľ čo Modi stojí na čele tejto novej zahraničnej politiky, jeho byrokracia a ministri ho pomohli implementovať. V roku 2015, dva dni pred jeho odchodom do dôchodku, vláda Narendru Modiho vymenovala do funkcie ministra zahraničných vecí najaktívnejšieho dôstojníka zahraničnej služby, zahraničného veľvyslanca v USA a Číne. Jaishankar je od svojho druhého funkčného obdobia nositeľom Modiho zahraničnej politiky. Jaishankar otvorene priznáva nedostatky Indie a je odhodlaný chrániť svoje národné záujmy bez toho, aby sa postavil na jednu stranu.

„Vlčí hrdina“ v Pekingu

S asertívnym postojom Indie vo svetovej politike sa spája rovnako agresívny postoj Číny, najmä voči Západu. Čínska zahraničná politika sa v posledných rokoch stala natoľko asertívnou a agresívnou, že si vyslúžila nové meno: „vlčí bojovník“. Hoci sa agresívna čínska rétorika teraz môže zdať normálnejšia, ide o posun oproti predchádzajúcej čínskej zahraničnej politike. Túto zmenu nepriniesol nikto iný ako Si Ťin-pching. V srdci Xiho diplomacia požaduje aktívnejšiu úlohu Číny ako hlavnej veľmoci na svetovej scéne, vrátane reformy medzinárodného poriadku ovládaného Západom a vytvorenia toho, čo Čína nazýva „Skutočná rozmanitosť“.

READ  Chcete SUV? Zaplaťte mastnú pokutu. Francúzsko začína boj proti ťažkým automobilom

Keď sa Deng Siao-pching, architekt čínskych ekonomických reforiem, dostal k moci po smrti Mao Ce-tunga koncom 70. rokov, obhajoval sofistikovanejšiu a kooperatívnejšiu zahraničnú politiku. Jeho postoj“Ponúkanie času bez toho, aby ukázal svoju silu“. V dôsledku toho sa Peking v 80. a 90. rokoch zameral na „upevnenie svojej pozície, mierové riadenie záležitostí a ukrytie schopností“. Lídri, ktorí sa dostali k moci po Dengovi, pokračovali v politike.

Ale vzostup Xi od roku 2012 pomaly zmenil veci v Pekingu. Namiesto „žiadania o čas a skrývania sily“ sa teraz sústreďuje na objasňovanie svojej pozície na svetovej scéne. Najdôležitejšie je, že je otvorený ukázať svoju silu. Vezmime si napríklad jej nedávnu reakciu na problém Taiwanu. Tesne predtým, ako vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová v auguste minulého roka ostrov navštívila, čínsky prezident vydal svojmu americkému náprotivku prísne varovanie, v ktorom povedal: „…tí, ktorí sa zahrávajú s ohňom, na ňom zahynú. .“ Jeho varovanie zostalo bez povšimnutia a čínska armáda začala cielené vojenské cvičenia.

Siho ambície pomôcť Číne znovu získať slávu z rokov Ríše stredu sú evidentné od jeho nástupu do úradu. Po prevzatí moci v roku 2012 okamžite označil za svoj primárny cieľ „národnú renesanciu“. Ambiciózna iniciatíva Pás a cesta (BRI). vyhlásil Po roku. Na 19. kongrese strany v roku 2017 Si Ťin-pching povedal, že Čína sa už nebude vyhýbať globálnemu vedeniu a snahám o formovanie medzinárodného poriadku. BRI je ukážkovým príkladom toho, ako Čína presadzuje svoju zahraničnú politiku. Existuje pokus 147 Medzi signatárov patria spojenci a partneri USA ako Saudská Arábia, Grécko a Spojené arabské emiráty.

Prirodzene, Západ tento postoj kritizoval a často hovoril, že by to mohlo vyvolať nebezpečné konfrontácie medzi Čínou a Západom. Peking však tvrdí, že nie je skutočným agresorom, ale iba reaguje na hrozby Západu. Za obranu agresívnej zahraničnej politiky Číny potom čínsky námestník ministra zahraničných vecí Lu Yucheng povedal Minulý rok Peking nemal „inú inú možnosť, ako bojovať proti neustálemu „obťažovaniu“ a „ponižovaniu“ zahraničných kritikov“. Je zaujímavé, že Čína má v tejto novej asertívnej zahraničnej politike veľa vlajkonošov, najmä hovorcu ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťiana. Zhao verejne a nahlas zápasil s americkými diplomatmi Kritik West.

READ  Gréci bojujú za ochranu mesta pred prudkým požiarom

Ak existuje nejaké ponaučenie, ktoré by sa Nepál mal naučiť od svojich susedov, je to to, že by sme mali vykonávať nezávislú zahraničnú politiku, najmä vo svetle geopolitických hier, ktoré sa v krajine často hrajú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close