Ekonomika

Maďarsko sprísňuje zámky, pretože strednú Európu postihuje „tretia vlna“ infekcie

Maďarsko zatvára základné školy a väčšinu obchodov, aby zmiernilo „veľmi silnú“ tretiu vlnu epidémie korónových vírusov, čo núti Česko a Slovensko prijímať pacientov z bojujúcich nemocníc v iných krajinách EÚ.

Vedúca kancelárie maďarského predsedu vlády Viktora Orba Ker் n Kerzeli Kulyas oznámila, že od 8. marca do 22. marca budú zatvorené všetky obchody, okrem obchodov s potravinami, lekární a čerpacích staníc, až do 7. apríla budú zatvorené škôlky a základné školy.

„Tretia vlna je oveľa silnejšia a silnejšia ako druhá vlna,“ uviedol vo štvrtok pán Gulas, keď Maďarsko zaznamenalo 6 278 nových prípadov Covit-19, čo je najvyšší denný nárast za posledné tri mesiace.

„Ak neuzavrieme teraz, nielenže sa dramaticky zvýši počet infekcií a úmrtí, ale oneskorí sa to aj pri otvorení. [of the economy], „Pridal.

„Veríme, že sme v konečnej fáze epidémie a dosiahneme úroveň zaočkovanosti v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov, aby sme ju mohli znovu otvoriť, a to postupne od 22. marca.“

Česká republika a Slovensko, ktoré nedávno zaznamenali najhoršiu mieru osobnej infekcie a úmrtnosti na svete od Kovit-19, tento týždeň sprísnili kontroly a vyhľadali zahraničnú pomoc pri riešení stúpajúceho počtu pacientov.

Podľa pražských predstaviteľov sa Nemecko a Švajčiarsko dohodli na prijatí českých pacientov. Očakáva sa, že Poľsko urobí to isté; Vláda v Bratislave vo štvrtok oznámila, že vysiela pacientov do Poľska, tím rumunských lekárov teraz pracuje na znížení nepríjemností pre miestnych kolegov na Slovensku.

Proces kontroly

Česká a slovenská vláda očakávajú, že dostanú ďalších 100 000 dávok vakcíny Pfizer / BioNtech v rámci programu EÚ „SOS“, ktorý nebol schválený počas búrlivých diskusií o očkovaní skupiny a ruských a čínskych vakcínach. Európsky farmaceutický inštitút (EMA).

READ  Povstalci z amerického Kapitolu boli obvinení z ničenia obsahu zo sociálnych sietí a telefónov

Európsky farmaceutický regulátor EMA vo štvrtok uviedol, že začne proces preskúmania ruskej vakcíny Sputnik V, ktorý by mohol viesť k schváleniu.

Maďarsko však už používa synoformovú vakcínu Spotnik V a Čínu, slovenskú vládu však tento týždeň vyhodila kríza, keď sa predseda vlády Igor Madovič rozhodol bez čakania na zelenú kúpiť ruskú vakcínu od EMA. Český prezident Miloš Zeman medzitým uviedol, že požiadal svojich kolegov v Moskve a Pekingu o očkovanie svojej krajiny.

Poľský minister zdravotníctva Adam Nidzeilsky vo štvrtok zaregistroval 15 250 nových prípadov Kovit-19, čo je najväčší jednodňový nárast v krajine od novembra, a uviedol, že kontrola korónových vírusov sa výrazne zníži až po Veľkej noci.

Ohováranie

Táto správa prišla v čase, keď výrobca liekov AstraZeneca odložil dodávku 62 000 vakcín do Poľska, čo Michael Kuzmirovskij zo strategickej rezervy vlády označil za „absolútne hanlivú“.

„AstraZeneca nám to povedala na poslednú chvíľu … také postupy búria očkovací plán v krajine,“ uviedol.

Poľský prezident Andrzej Duda tento týždeň hovoril s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o nákupe vakcín z Pekingu, k dohode však nedošlo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close