svet

Brusel v strachu. Netanjahu chce pripojiť časť Západného brehu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že nová „vláda jednoty“, ktorú budú prisahať v nedeľu, by mala pripojiť židovské osady na Západnom brehu. Agentúra AFP to zdieľa.

“Nastal čas predstaviť (židovským osadám pred Jordánskom) izraelský zákon a napísať ďalšiu slávnu kapitolu v histórii sionizmu”, Netanjahu povedal.

Plány novej izraelskej vlády pripojiť židovské osady na Západnom brehu sa obávajú EÚ, že takýto krok by porušil medzinárodné právo a poškodil nádeje na mier s Palestínčanmi.

Iný pohľad

Krajiny EÚ však nesúhlasia s opatreniami, ktoré by únia mala prijať, ak Izrael prijme také opatrenie, ktoré má podporu prezidenta USA Donalda Trumpa.

Nová izraelská vláda, ktorú spoločne vytvorili premiér Netanjahu a jeho politický rivát Benny Ganc, bola pôvodne naplánovaná na prísahu v stredu.

Zákon však bol nakoniec odložený na nedeľu kvôli stredajšej návšteve amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Izraeli.

Nová vláda

Očakáva sa, že nová vláda skončí dlhotrvajúcu politickú krízu v Izraeli, v ktorej sa za desať rokov konali tri parlamentné voľby za rovnakých podmienok.

Koaliční partneri žiadajú vládu o núdzový kabinet, ktorý pomôže krajine prekonať negatívne dôsledky novej pandémie koronavírusov SARS-CoV-2.

Podľa DPA v nedeľu Ganc povedal, že voliči mu nedali inú možnosť, ako ukončiť rivalitu. Hovorí, že inak by židovský štát mohol skončiť „v stave občianskej vojny.“

Podľa koaličnej dohody sa očakáva, že prvých 18 mesiacov činnosti kabinetu bude izraelský premiér Netanjahu. V októbri 2021 ho na čele vlády nahradil Ganc.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close