Zábava

Brutálna migrantská dráma objasňuje krutosť na hraniciach Európy

Autor: Crispian Palmer

BENÁTKY – Po tom, čo médiám zamietli prístup k migrantom, ktorí sa zúfalo snažia prekročiť poľsko-bieloruskú hranicu, sa režisérka Agnieszka Holland rozhodla nakrútiť film o ich trápení.

„Zelená hranica“, ktorá má v utorok premiéru na filmovom festivale v Benátkach, rozpráva príbeh utečencov, charitatívnych pracovníkov, aktivistov a pohraničníkov, ktorých životy sa pretínajú v chladných, bažinatých lesoch medzi dvoma východoeurópskymi krajinami.

Migranti začali k hraniciam prichádzať v roku 2021 po tom, ako Bielorusko, blízky spojenec Ruska, otvorilo cestovné kancelárie na Blízkom východe a ponúklo novú neoficiálnu cestu do Európy – tento krok bol podľa Európskej únie navrhnutý na vytvorenie krízy.

Poľsko ich odmietlo nechať prejsť, stovky uviazlo v zamrznutej krajine nikoho a dočasne zaviedlo zakázanú zónu, ktorá novinárom a ľudskoprávnym skupinám zakázala prístup do oblasti, aby videli, čo sa deje.

„Nie je možné, aby tam chodili dokumentaristi a novinári, ale môžem vytvoriť niečo, čo viem, urobiť fiktívny film o udalostiach, ktoré sa teraz dejú,“ povedal Holland.

„Mali by sme sa pokúsiť zachytiť to v celej (jej) potenciálnej zložitosti a tichu a dať spravodlivosť a hlas tým, ktorí nemajú hlas,“ dodal.

Jeho čiernobiely film ukazuje rodinu zo Sýrie a ženu z Afganistanu, ktoré brutálne stráže hádžu sem a tam cez hranice.

Hollande, ktorý počas svojej desaťročnej kariéry nakrútil filmy o nacistickom holokauste a komunistickej tyranii, uviedol, že to spochybňuje základné hodnoty EÚ.

„Ak budeme pokračovať touto cestou… Európska únia, Európa, kontinent slobody, demokracie (a) ľudských práv zmizne. Stane sa akousi pevnosťou,“ povedal.

„Zelená hranica“ je veľmi kritická voči poľskému odmietnutiu migrantov z Blízkeho východu a Afriky v porovnaní so spôsobom, akým krajina privítala viac ako milión utečencov utekajúcich pred ruskou inváziou na susednú Ukrajinu vo februári 2022.

READ  Fest Ania si pre svoje 14. vydanie vyberá hybridnú verziu

Hlavná herečka Maja Ostaszewska, ktorá v roku 2021 odišla do džungle Thane, aby pomohla migrantom, však uviedla, že film neobsahoval politické vyhlásenie.

„Pýta sa večnú otázku. Čo robíte, keď vám niekto zaklope na dvere… Môžete otvoriť dvere, pomôcť alebo sa môžete rozhodnúť predstierať, že nevidíte,“ povedala.

Sep. „Zelená hranica“ je jedným z 23 filmov, ktoré súťažia o cenu Zlatého leva na filmovom festivale v Benátkach, ktorý potrvá do 9.

(Správa Crispian Palmer; strih Nick MacPhee)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close