Zábava

Slovensko uvoľňuje lietadlá MiG-29 Fulcrum pre Ukrajinu

Jeden z posledných slovenských MiGov-29 letiacich v blízkosti fotolode 25. augusta 2022. (Kredit všetkých obrázkov: Autor / Aviationst)

Éra MiGov-29 v slovenských vzdušných silách sa skončila. Pridali sme sa k nim letecky, kým odišli do dôchodku.

Rozlúčka MiGu-29 Fulcrum od Vzdušných síl OS SR bola vrcholom Slovenského medzinárodného leteckého festivalu 2022 (SIAF) konaného 27. a 28. augusta 2022 na letisku Maláky.

Slovensko, člen NATO a sused Ukrajiny, prevádzkuje v rámci 1. stíhacej letky 12 stíhačiek MiG-29.

Krása Slyak AB Mig-29AS z 1. stíhacieho krídla 27. augusta 2022.

História 1. stíhacej perute (1 SLt) Vzdušných síl OS SR siaha do októbra 1992, kedy slovenskí piloti absolvovali preškoľovací výcvik na MiG-29 Fulcrum na základni Žatec v bývalej ČSFR, ktorá sa neskôr stala základňou. 1 SLt na leteckej základni Sliač.

Fulcrums sa presunul na leteckú základňu Slyak v decembri 1992. O niekoľko dní neskôr, 1. januára 1993, sa Československo pokojne rozdelilo na Českú republiku a Slovensko, výsledkom čoho bolo rozpustenie Československej armády a vytvorenie armády. Ozbrojené sily ČR a SR.

Ďalšia letecká snímka MiG-29 slovenských vzdušných síl

V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa označenie jednotky zmenilo z 1. stíhacej perute (1. Styhasia Letka) na 311. peruť 31. stíhacieho krídla začiatkom roku 1995 a napokon v októbri 2001 na 1. Styhasia Letka zo Styhasia Letka. (stíhacie krídlo).

Po viac ako 30 rokoch služby budú lietadlá teraz uzemnené. „Stíhačky sú stále v Sliji. Do konca augusta budú chrániť náš vzdušný priestor a 27. a 28. augusta ich uvidíte na SIAF, kde sa oficiálne rozlúčia,“ napísal na Twitteri minister obrany Jaroslav Na.

Oporný bod pri vysokej AOA

Mnohí v posledných mesiacoch špekulovali o tom, či odovzdať alebo neodovzdať MiGy-29 Ukrajine, aby sa mohla pohodlne brániť v priepasti s inváznymi ruskými silami. Ako uvádza Aviationist, MiG-29 používa ukrajinské letectvo v rôznych úlohách, vrátane SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses), vďaka integrácii AGM-88 HARM (High-Speed ​​​​Anti-Radiction). raketa).

Záležitosť sa začala v apríli, keď slovenský premiér Eduard Heger povedal, že jeho krajina môže poslať lietadlá MiG-29 na Ukrajinu, ale nič bližšie neuviedol. Začiatkom júla Eduard Heger povedal, že jeho krajina môže poslať na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a tanky sovietskej výroby, podrobnosti však odmietol prediskutovať.

READ  Dvaja Židia varujú svet, aby utiekol z Osvienčimu
Pohľad zozadu na MiG-29AS slovenských vzdušných síl.

Slovenský minister obrany Jaroslav počas SIAF novinárom povedal, že Bratislava je pripravená vyslať lietadlá na susednú Ukrajinu, no k dohode zatiaľ nedošlo. Reuters nahlásené. „Je tu politická vôľa, má zmysel pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú,“ povedal Knott. „Možnosť je na stole a dáme vám vedieť, ak dôjde k dohode.“

Vzdušné sily SR si v roku 2018 objednali 14 lietadiel F-16 Block 70/72 ako náhradu za svoju flotilu MiG-29, no ruská invázia na Ukrajinu spôsobila logistické problémy s údržbou lietadla (ktoré dodávali ruskí technici). Pandémia Covid-19 však spôsobila problémy výrobe slovenských viperov: v skutočnosti prvé lietadlá, ktoré mali doraziť do krajiny v rokoch 2022/23, majú byť teraz dodané v prvej polovici roku 2024. Slováci F-16 budú pripravení slúžiť národnému QRA v roku 2025.

Slovenský projekt MiG-29 v digitálnej kamufláži v roku 2019.

Na riešenie nedostatku bojových lietadiel schválila vláda ČR slovenskú žiadosť o pomoc pri obrane slovenského vzdušného priestoru. České letectvo bude chrániť vzdušný priestor svojho východného suseda spolu s poľským letectvom, ktoré schválilo air policing začiatkom tohto roka v apríli. Letecké hliadky nad Slovenskom začnú v septembri a potrvajú do konca roka 2023; Ak sa však dodávka F-16 na Slovensko dostane do problémov, úloha by sa mohla predĺžiť do konca roka 2024.

Fotografie Prestávky z lode.

Dohodu medzi tromi krajinami podpísali minulú sobotu 27. augusta 2022 slovenský minister obrany Jaroslav Knot, jeho česká ministerka obrany Jana Černoková a poľský minister obrany Mariusz Blaszak.

„Dohoda nadobudne platnosť 1. septembra, kedy budú uzemnené slovenské stíhačky MiG-29,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Koval Kakačíková.

Končí sa tak éra sovietskych lietadiel Fulcrum, kde bolo vycvičených celkom 52 pilotov a nalietali približne 20 246 hodín; Pre návštevníkov bude Air Show SIAF 2022 poslednou šancou vidieť MiG-29 slovenských vzdušných síl za letu. Aug. V dňoch 25. a 26. sme sa zúčastnili fotografických misií vzduch-vzduch organizovaných Ironbird Photography, ktoré nám umožnili odfotografovať posledné lietajúce MiGy-29 pred ich odchodom do dôchodku.

READ  Netflix zaradil jednotlivé krajiny a Kanada ľahko porazila USA za najlepšie filmy a relácie
MiG-29 štartuje s hromom o 09:21.
6124, 6627, 2123 a 0921 na SIAF 2022.
0921 Pristátie

Jorge Ruivo je novinár na voľnej nohe so sídlom v Marinha Grande v Portugalsku. Od roku 2000 prispieva fotografiami a článkami na tému vojenského letectva publikovanými v portugalských časopisoch. Nedávno začal spolupracovať s rôznymi medzinárodnými médiami, ktoré publikovali články a fotografie v niekoľkých časopisoch vrátane Fighter Aircraft a Air Force Monthly. Jeho hlavnými oblasťami záujmu sú portugalské letectvo, jeho vzdušné sily, zámorský nábor a vojenské cvičenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close