Zábava

Bulharsko, Slovensko a Česká republika si pripomínajú veľvyslancov z Bieloruska

Po podobnej akcii ostatných krajín EÚ, Poľska a pobaltských štátov v súvislosti s kontroverznými prezidentskými voľbami v Bielorusku, Bulharsku, Českej republike a na Slovensku 8. októbra oznámili, že odvolávajú svojich veľvyslancov z Minsku.

Tieto oznámenia prišli deň po tom, čo Estónsko a Lotyšsko povedali, že si budú pamätať svojich veľvyslancov. Litva a Poľsko tak urobili 5. októbra po tom, čo minská vláda odvolala svojich veľvyslancov vo Vilniuse a Varšave.

Litva, Estónsko a Lotyšsko sú všetci členmi Európskej únie.

Tento krok nasleduje po tom, čo EÚ uvalila sankcie na bieloruských úradníkov obvinených z volebných podvodov a porušovania ľudských práv.

Bieloruskí predstavitelia obvinili Vilnius a Varšavu z podpory masových protestov proti Alexandrovi Lukašenkovi, odkedy volební predstavitelia 9. augusta deklarovali víťazstvo v znovuzvolení s viac ako 80 percentami hlasov.

Opoziční vodcovia a niektorí bývalí bieloruskí volební úradníci obvinili Lukašenka z upravovania oficiálnych čísel.

„Rozhodol som sa spomenúť si na nášho vedúceho misie v #Minsku pri konzultáciách so Slovenskom ako prejav solidarity s Litvou a Poľskom,“ uviedol slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korkok 8. októbra na twitteri. Členské štáty EÚ sú neprijateľné. Európska únia je jednotná vo svojej podpore [the] Obyvatelia Bieloruska. „

Hovorkyňa ministerstva zahraničia Susanna Stichová pre CDK uviedla, že český veľvyslanec v Bielorusku bude tiež povolaný do Prahy na „týždeň alebo viac“ konzultácií.

Bulharské ministerstvo zahraničia uviedlo, že jeho veľvyslanec v Minsku oznámil svoje okamžité stiahnutie sa „na prejav solidarity“ s Litvou a Poľskom.

Sofia vyzvala na „okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov“ v Bielorusku, ako aj na rokovania s opozíciou o uskutočnení slobodných volieb.

Bulharská služba RFE / RL a správa AFP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close