Hlavné správy

Čas vykročiť – 5. miesto v Zelnici tento víkend

Druhá polovica sezóny majstrovstiev sveta FIM EnduroGP 2024 sa ponorí hlboko do piateho kola na Polisport GP Slovenska v Gelnici, kde sa tohtoroční adepti na titul musia presadiť a chytiť bodovaného lídra Josefa Garciu.

Keďže Majstrovstvá sveta Paulo Duarte FIM EnduroGP zamieria na Slovensko tento víkend, prvá otázka, ktorú si kladieme, je, ako to bude už v piatom kole?

Zdá sa, že preteky majstrovstiev sveta sa v Európe rozbiehajú rýchlo a pre jazdcov EnduroGP je tento víkend dôležitý.

Na jednej strane, ak máte Josepha Garciu a vediete poradie, je čas upevniť si bodový náskok a zamerať sa na posledný zápas počas víkendu. Na druhej strane, ak ste ľudkovia, teraz je čas sa do toho pustiť a vtiahnuť Lietajúceho Španiela späť.

Gelnica hostila jedno kolo WEC v roku 2023, čo znamená, že jej kombinácia terénu znamenala, že väčšina vedela, čo môže očakávať, a minulý rok znamenal ťažké a dlhé dni.

Pretekanie sa zvyčajne začína v piatok Akrapovičovým Supertestom, potom niekoľkými kolami Acerbis Cross Testu a takmer šesťhodinovým Polisport Extreme Testom a potom budú jazdci čeliť sedemhodinovým pretekom v sobotu a nedeľu. Kilometrový test Maxxis Enduro.

Garcia je číslo jedna v EnduroGP

V celkovej klasifikácii EnduroGP vedie poradie Joseph Garcia s 10 bodmi na svojom Red Bull KTM. Úradujúci šampión E1 doteraz v roku 2024 získal celodenné víťazstvá v každom kole, takže je ťažké tento víkend opäť staviť proti Španielovi.

Druhý a tretí za Garciom v poradí, Andrea Verona z GASGAS a Steve Holcomb z tímu Honda Racing Redmoto zaútočia na špeciálne testy a tento víkend zaútočia na Garcíov náskok.

Obaja jazdci dosiahli minulý rok jednodňové víťazstvá na Slovensku, čo sa ukázalo ako náročný okruh s počasím a dlhými testami. Zelnica videl Garciu zraneného minulý rok po jeho dramatickom odchode z GP Švédska pred niekoľkými týždňami a to isté platí pre Brada Freemana, ktorý si vzal oddychový čas po opakovaných zraneniach hlavy. Obaja tento rok dúfajú v čistý a bezbolestný beh slovenským terénom.

READ  Revízia Euro 2020: Slovensko UEFA EURO 2020

Garcia vyhral dvakrát nad svojimi súpermi, no od prvej trojky momentálne delí iba 16 bodov a keďže Verona a Holcomb skončili od seba štyri stotiny sekundy, bude to tento víkend fascinujúce sledovanie.

Body šampionátu triedy EnduroGP po štvrtom kole:

Freeman, Watson, Pichon, Macdonald… no tak chlapci!

Teraz je tento šampionát otvorenou knihou a veríme, že ktorýkoľvek z piatich alebo šiestich jazdcov môže písať.

Pre Brada Freemana, Nathana Watsona, Zacha Pichona a Hamisha McDonalda to však doteraz nebola konzistentná sezóna. Porucha v tabuľke bodov.

Freeman je štvrtý v stíhacej jazde na šampionáte, ale zaostáva za Holcombom o 43 bodov. Deväťnásobný majster sveta je očividne hrozbou, no žiadne celkové víťazstvá neukazujú, že nenašiel vlastnú formu.

Beta tímový kolega Watson skončil v prvej päťke priebežného poradia EnduroGP s dobrými jazdami, najmä silný Earl na portugalskom kole, ale zatiaľ to nevyzeralo na dosiahnutie prvého stupňa.

Hamish MacDonald zo Shercoe, Antoine Magaine a Zach Pichon, Jamie McKenney a jeho spoluhráč (teraz zranený) Michael Persson, Matteo Cavallo z TM, Holcombov tímový kolega Samuel Bernadini, všetci zažiarili v rôznych bodoch a zápasoch. Tvrdý boj o prvých 10 miest), ale zatiaľ v tejto sezóne tento pôsobivý zoznam dostatočne nezaujal v prvej trojke.

hamish_macdonald_240621_endurop_italy_1305

Vedúci tried

V Enduro1 naďalej vedie Garcia. Holcombe je vedľa Španiela, pričom ich delí len šesť bodov. Zach Pichon (Sherco) je teraz tretí v bodovaní po dvojici tretích miest v štvrtom kole.

Verona so siedmimi víťazstvami z ôsmich štartov kraľuje Enduro2. Pred druhým Watsonom si vybudoval 39-bodový náskok a na Slovensku sa ho bude snažiť pridať. Súboj o druhé miesto je tesný, Watson má náskok dvoch bodov pred Samuelom Bernardinim (Honda) na treťom mieste.

Freeman vedie body v Enduro3. Matteo Cavallo z TM MOTO obsadil druhé miesto, ale čelí silnej výzve od tretieho Hamisha McDonalda (Sherco), ktorý je teraz po zranení opäť v tempe.

READ  Slovensko nasleduje Poľsko v prísľube vyslať na Ukrajinu lietadlá

max_ahlin_240511_endurop_romania_1097

Prezident Ahlin Enduro Jr

Na Majstrovstvách sveta juniorov v enduro Galfer FIM dominuje v úvodných kolách tím mladých švédskych jazdcov, pričom Max Ahlin z KTM Pro Racing Sport drží 12-bodový náskok pred Axelom Sembom z tímu Fantic Racing.

Úradujúci mládežnícky šampión Kevin Cristino (Fantique) teraz nachádza svoje štvortakty a je tretí pred Manolom Moretinim z tímu Honda Racing Redmoto Enduro, ktorý naposledy vyhral v Taliansku svoje prvé víťazstvo.

manule_verzeroli_240511_endurop_romania_1734

Verzeroliho sebavedomie rastie v enduro mladosti

Tím KTM Pro Racing Sport, súčasť tímu Farioli Factory KTM, potichu naťahuje mladého Taliana Manuela Verseroliho v triede Enduro Youth. Mladý Talian sa ukazuje ako model v Flying 125 v roku 2024, pričom Alberto Elgari z TM tvrdo stíha s tromi víťazstvami, zatiaľ čo Pietro Scartina (Fantique) dokončil prvú trojku.

Zostaňte naladení na Enduro21, kde nájdete novinky, výsledky, citáty jazdcov a videá z víkendu na Slovensku, piateho kola Majstrovstiev sveta Paulo Duarte FIM EnduroGP tento víkend, 12. – 14. júla.

Fotografický kredit: Future7Media | Nicky Martinez

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close