Hlavné správy

Česká republika predlžuje kontroly na vnútorných hraniciach so Slovenskom do 2. februára

V súvislosti s pretrvávajúcimi obavami z nelegálnej migrácie a obchodovania s ľuďmi sa Česká republika rozhodla predĺžiť kontroly na vnútorných hraniciach so Slovenskom o ďalší mesiac.

Hraničné kontroly so Slovenskom zostanú v platnosti do 2. februára, počas ktorého sa budú vykonávať dôkladné kontroly, aby sa zabránilo nelegálnym vstupom do krajiny, informoval SchengenVisaInfo.com.

Hraničné obmedzenia so Slovenskom boli pôvodne zavedené začiatkom októbra a odvtedy sa neustále predlžujú.

Podľa čečenského ministra vnútra Vita Ragusana sa hraničné kontroly ukázali ako účinné a z tohto dôvodu sa krajina rozhodla ponechať ich v platnosti ešte jeden mesiac.

Minister Ragusan uviedol, že od zavedenia kontrol na vnútorných hraniciach bolo vykonaných viac ako 680 000 kontrol. V tom istom období hraničná polícia zabránila vstupu viac ako 1 120 neregulárnym migrantom a zadržala 58 pašerákov ľudí.

Česká republika nie je jedinou schengenskou krajinou, ktorá má v súčasnosti kontroly na vnútorných hraniciach. Rakúsko a Nemecko sú niektoré z krajín, ktoré sa rozhodli ponechať hraničné kontroly dlhšie.

Rakúsko v decembri minulého roka rozhodlo o predĺžení kontrol na hraniciach s Českou republikou o dva mesiace, pričom úradníci nevylúčili možnosť opätovného predĺženia opatrenia.

Keď sa tento krok predĺžil, rakúsky minister vnútra Gerhard Garner uviedol, že hraničné kontroly sú v súčasnosti obzvlášť dôležité, aby sa zabránilo obchodovaniu s ľuďmi a nelegálnej migrácii.

Hraničné kontroly sú teraz potrebné na boj proti pašeráckej mafii a na trvalé opatrenia proti teroristom pôsobiacim na medzinárodnej úrovni.

minister Garner

Pokiaľ ide o Nemecko, rozhodlo sa zachovať kontroly na vnútorných hraniciach s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom do marca 2024.

Nemecká spolková ministerka vnútra Nancy Fasserová pri oznámení predĺženia opatrenia zameraného na obmedzenie pašovania a nelegálneho prisťahovalectva uviedla, že hraničné kontroly s týmito tromi krajinami zostanú v platnosti do 15. marca 2024.

READ  Slovensko vymenuje nového predsedu vlády Edwarda Hegera po tom, čo Matovič rezignoval na ruský očkovací boj

Ako vysvetľuje informačná migrácia, asi 90 percent nelegálnych migrantov sprostredkúvajú pašeráci.

S ohľadom na túto skutočnosť sa krajiny Schengenu rozhodli zaviesť prísnejšie pravidlá, aby zabránili takýmto vstupom.

V novembri minulého roka sa členské štáty EÚ a partnerské krajiny spojili, aby vytvorili globálnu koalíciu na boj proti prevádzačstvu migrantov. V dohode sa navrhuje súbor opatrení a politík pre Europol vrátane budovania kapacít a lepšieho zberu a zdieľania údajov medzi krajinami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close