Svet

Česká republika uvádza rekordné počty koronavírusov: WHO sa tiež zaoberá znepokojivou situáciou v krajine

Riaditeľka pražskej hygienickej stanice Zdeňka Jágrová minulý týždeň uviedla, že Praha už nie je schopná sledovať kontakty infikovaných. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch potom v pondelok podľa vyhlásenia predsedu vlády Andreja Babiša informoval vládu, že hygienické stanice zvažujú vypátranie iba závažných prípadov covid-19. Viac informácií by malo byť oznámených do piatka, uviedol v pondelok premiér.

„Testovanie, sledovanie kontaktov a izolácia nemajú inú alternatívu v správe covid-19. Ani tu, ani nikde inde,“ uviedla lekárska organizácia a dodala, že testovanie na covid-19 sa významne rozšírilo a vykazuje dobré výsledky.

Zdroj: SITA / AP Photo / Petr David Josek

Denný nárast infikovaných v Českej republike v pondelok prekročil od začiatku epidémie šesťstokrát a v súčasnosti je infikovaných viac ako 8 400 ľudí. Počet infikovaných sa významne zvýšil v Pelhřimovsku, kde za posledných sedem dní pribudlo 101 nových prípadov covid-19 na 100 000 obyvateľov. Druhý najvýznamnejší nárast koronavírusu je zaznamenaný v Prahe, kde minulý týždeň bolo na 100 000 obyvateľov infikovaných takmer 74.

CORONAVÍRUS o 563 infikovaných viac v Českej republike: aktívnych je rekordných 8424 prípadov

Podľa vyjadrenia pražskej hygieničky Jágrovej z minulého piatka napriek mimoriadnemu nasadeniu hygienikov a pomoci zdravotníkov či armády pri súčasnom počte pacientov nie je možné kontaktovať všetkých do niekoľkých hodín, ako by si úrady ideálne predstavovali. Pripustila, že v hlavnom meste je trasovanie najhoršie zo všetkých českých krajov.

Záchranár v Českej republike

Zdroj: SITA / AP Photo / Petr David Josek

Asi o týždeň skôr povedala hlavná hygienička Jarmila Rážová v Otázkach Václava Moravca, že hygienici sú schopní vystopovať až 400 nových prípadov denne. Po posilnení sanitárnych staníc a zapojení zdravotníkov a vďaka prevádzke informačnej linky 1221, ktorá začala fungovať 1. septembra, by sa malo postupne riadiť sledovanie 750 nových infikovaných osôb denne. Za posledný týždeň počet pozitívnych testov v Českej republike opakovane prekročil 500, v piatok ich bolo rekordných 797.

READ  Ministri spravodlivosti Japonska a ASEAN-u opätovne potvrdzujú podporu právneho štátu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close