Zábava

České múzeum vracia pôvodnú Beethovenovu partitúru
Karel Janíček, Associated Press

Zverejnené v sobotu 3. decembra 2022 o 7:02 ESTPosledná aktualizácia v sobotu 3. decembra 2022 o 7:02 EST

BREAK – Hudobný rukopis Ludwiga van Beethovena sa vracia dedičom bohatej rodiny v Československu pred druhou svetovou vojnou, ktorej členovia museli utiecť z krajiny, aby unikli pred holokaustom.

Moravské zemské muzeum v českom meste Brno uchováva originál rukopisu štvrtej časti Beethovenovho Sláčikového kvarteta B dur op. Vo svojej viac ako 80-ročnej zbierke má 130. Múzeum partitúru prvýkrát vystavilo tento týždeň v očakávaní jej odovzdania právoplatným majiteľom.

„Ide o jeden z najvzácnejších predmetov našej zbierky,“ povedala kurátorka múzea Simona Schindelarová.

Múzeum uviedlo, že reštitučný zákon o majetku ukradnutom nemeckými nacistami umožnil návrat. Po 1. svetovej vojne nie je známa rodina, ktorá dielo zdedila po jednom zo štyroch žijúcich potomkov nemeckého skladateľa, pochádzajúceho najmä z baníctva a bankovníctva v strednej Európe.

„Je nám ľúto, že ho stratíme, ale patrí rodine Petzek,“ povedala Schindelarová.

Beethoven skomponoval šesťčlenné sláčikové kvarteto B dur v rokoch 1825–1826, pričom pracoval na sérii kvartet na objednávku ruského princa Nicholasa Kalidžina. Premiéru mal v marci 1826 v koncertnej sieni Musikverein vo Viedni v Rakúsku.

Múzeá, archívy a knižnice v Českej republike, Francúzsku, Nemecku, Poľsku a Spojených štátoch amerických majú v súčasnosti takmer 300 strán kompletného autogramu.

Je známe, že Beethoven, ktorý zomrel v roku 1827, dal štvrtý diel svojmu sekretárovi Karlovi Holzovi a že ho pred Betsechsom kúpili najmenej dvaja ďalší súkromní vlastníci vo Viedni.

Počas nacistickej okupácie Československa v marci 1939, keď naň vzbudilo pozornosť gestapo, sa rodina pokúsila poslať rukopis poštou do zahraničia, no nepodarilo sa mu to.

Vtedajší Nemci podľa Šindelářovej požiadali odborníka z Moravského zemského múzea, aby overil Beethovenovo autorstvo dokumentu a „ten to v snahe zachrániť“ pred útočníkmi poprel.

READ  Zdeněk Jirásky preklenuje generačnú priepasť skladbou Už tě nemiluji

Klamstvo ho možno vyšlo draho, ale fungovalo; Múzeu bolo dovolené ponechať si kúsky. Komunistický režim Československa však po vojne znárodnil a väčšinu majetku a majetku Petšekovcov zabrali nacisti.

Z nového domova v Amerike sa Franz Petzek, ktorý viedol rodinnú banícku firmu v Československu, pokúšal získať kus späť, no nepodarilo sa mu to pre povojnový rozkol v Európe a vytvorenie železnej opony.

Moravské zemské muzeum podpísalo 3. augusta zmluvu o prevode vlastníctva rukopisu na jeho dedičov. Ďalšie rodiny s nárokmi na majetok a cennosti stratené počas 2. svetovej vojny však na vyriešenie svojich prípadov stále čakajú.

Ann Webber, spolupredsedníčka londýnskej Looted Art Commission, uviedla, že napriek tomu, že 47 krajín súhlasilo s riešením nespravodlivosti z dôb holokaustu v roku 2009, „reštitúcia ulúpených umeleckých diel sa zdá byť ďaleko. Ako vždy, vyhliadka zostáva.“

„90 % všetkých umeleckých diel, ktoré dnes rodiny hľadajú, sa nikdy nenašlo ani nevrátilo,“ povedal Weber a zhodnotil pokrok od prijatia Nezáväznej Terezínskej deklarácie na konferencii v Prahe minulý mesiac.

Deklarácia vyzvala vlády, aby vynaložili maximálne úsilie na vrátenie bývalého židovského etnického a náboženského majetku skonfiškovaného nacistami, fašistami a ich kolaborantmi, a odporučila krajinám zaviesť programy na vyriešenie problému súkromných budov a pozemkov.

___

Videožurnalista Jan Gebert prispel z Brna v Českej republike

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close