Hlavné správy

Česky sankcionovaný ukrajinský prebehlík sa teraz údajne skrýva na Slovensku

Ukrajinec Artem Marsevskij údajne podplatil európskych politikov.

Slovenské úrady pomáhajú Ukrajincovi, ktorý údajne spolupracoval s Kremľom, aby zostal v EÚ. české médiá Správa.

Proruský ukrajinský politik a podnikateľ Artem Marcevsky bol zaradený na český sankčný zoznam v marci tohto roku. Čoskoro sa rozhodol pre migráciu na Slovensko, kde mu údajne poskytli dočasnú ochranu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Slovenský minister vnútra Matúš Šutaj Eštok povedal, že o prípade nemá žiadne informácie. Dennick N. Ministerstvo vnútra však potvrdilo, že prípad už dlhšie riešilo v spolupráci so Slovenskou informačnou službou (SIS), hlavnou domácou a zahraničnou spravodajskou službou Slovenska.

„Bližšie informácie poskytneme po ukončení vyšetrovania,“ uviedlo ministerstvo.

Sťažnosti na úplatkárstvo

Krátko po príchode do Českej republiky po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 české úrady plánovali odobrať mu štatút utečenca po tom, čo sa údajne pokúšali ovplyvňovať a podplácať politikov. Mnoho európskych krajín.

Proruský ukrajinský politik Viktor Medvetčuk podľa českých spravodajských služieb na tento účel viedol spolu s Marchevským pražskú stránku Hlas Európy. Proruská stránka urobila rozhovory s viacerými slovenskými politikmi vrátane proruského expremiéra Jána Sarnogurského, krajne pravicového europoslanca Milana Uhríka a hlavného poradcu premiéra Roberta Fica Šmara poslanca Erika Kaliňáka.

Teraz je na slovenských úradoch, aby zrušili štatút utečenca Marchevskému, ak, ako sa tvrdí, požíva ochranu na Slovensku. Tým by sa jeho pobyt v EÚ stal nezákonným, pretože by prišiel o povolenie na pobyt.

READ  RSF tvrdí, že je znepokojená ohrozením slobody médií na Slovensku

Obvinený zo spolupráce s Kremľom

Podľa českých médií sa vyšetrovanie Marčevského aktivít na Ukrajine rozbehlo nie kvôli vojne, ale vraj kolaboroval s Putinovým režimom. Marsevskij bol členom dnes už zakázanej proruskej strany Opposition Stage-Life. Súd rozpustil v roku 2022.

Medvedčuk teraz žije v Moskve. Krátko po začiatku vojny ušiel a bol zajatý Zmenené v auguste 2022 Výmenou za viac ako 200 ukrajinských vojakov zajatých Ruskom po páde Mariupolu. Vraj má blízko k ruskému vedeniu; Krstným otcom Medvečukovej dcéry je prezident Vladimir Putin.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close