Hlavné správy

Dočasný vedúci prokuratúry pobúril Matoviča – domáce – správy

Zástupkyňa generálnej prokuratúry Viera Kováčiková.

Autor: ,

Návrh poslancov vlády na zmenu voľby a odvolania generálnych a osobitných prokurátorov už zamietla prezidentka Zuzana Čaputová. Samotná generálna prokuratúra sa k nej teraz pripája. Jej prvá zástupkyňa Viera Kováčiková varuje, že ak poslanci nepočúvajú odbornú verejnosť a zákon nezmenia, obrátia sa na ústavný súd.

VIDEO: Igor Matovič bol pobúrený prokurátorkou Kováčikovou. V prípade prezidenta Čaputovej sa domnieva, že nebude ako Gašparovič.

Môže zastaviť celé očakávané voľby nástupcu Jaromíra Čižnára a odložiť ho o niekoľko mesiacov. Predseda vlády Igor Matovič sa však o stanovisko Kováčikovej nezaujíma a varoval Čaputovú, aby sa nechala uberať cestou svojho predchodcu prezidenta Ivana Gašparoviča.

Prezidentka Zuzana Čaputová nakoniec súhlasila s opakovanými námietkami odbornej a prokuratúry, že rozšírenie možností prepustenia generálnych a osobitných prokurátorov otvára cestu jej politizácii. „Nepovažujem za vhodné posilniť politickú závislosť prokuratúry na politickej moci. Preto budem vetovať tieto časti schválených zákonov,“ uviedol prezident koncom júla. „V prípade prerušenia trestu v týchto častiach, keď som presvedčená o neústavnosti týchto ustanovení, požiadam ústavný súd o overenie súladu týchto ustanovení s ústavou,“ dodala v tom čase.

Predseda parlamentu Boris Kollár (We are a Family) objasnil, že zákon, ktorý bol pôvodne prijatý v stredu 15. júla, bude znovu prerokovaný na prvom zasadnutí po parlamente. Malo by sa to začať 1. septembra. Zástupcovia vládnej koalície už oznámili, že znovu schvália zákon vrátený prezidentom. S 95 členmi parlamentu nebude pre nich problém získať 76 hlasov potrebných na prelomenie prezidentského veta. Zo šiestich uchádzačov však len málokto priznal svoju ochotu urobiť určité ústupky.

Generálna prokuratúra zistila v zákone ešte viac nedostatkov ako prezident. „Očakávame a sme zvedaví na formu, v ktorej bude tento zákon schválený. Či bude prezidentovo veto porušené alebo budú akceptované pripomienky, ktoré podala. Stotožňujeme sa s komentármi, proti ktorým namieta, ale ideme ešte ďalej, pretože tiež pozri ďalšie chyby a nedostatky v tomto zákone. Ak bude prijatý takýmto spôsobom, obrátime sa na ústavný súd s návrhom na zosúladenie tohto zákona s ústavou a inými právnymi predpismi, “uviedla Viera Kováčiková, ktorá v súčasnosti vedie prokuratúra.

READ  Kremeľ pogratuluje USA až po zverejnení oficiálnych výsledkov

„Niektoré z ustanovení sú také, že by sme navrhli Ústavnému súdu okamžité pozastavenie účinnosti zákona,“ zdôraznila Kováčiková. Toto by malo byť práve ustanovenie, ktoré by malo umožniť prokurátorom kandidovať. „Máme k tomu výhrady, namietali by sme proti tomu a požadovali by sme tiež pozastavenie tohto ustanovenia,“ dodala.

„Bez ohľadu na to, či poslanci akceptujú alebo odmietnu výhrady prezidenta, nemajú nič spoločné s voľbou generálneho prokurátora. Aj keď neviem, ako sa poslanci rozhodnú, výber by mohol byť. Len čo bude zákon schválený a nadobudne účinnosť , generálny prokurátor môže podať návrh na Ústavný súd a požiadať o pozastavenie jeho účinnosti. Ak je uvedený návrh týkajúci sa podmienok kandidátov a ak to Ústavný súd tiež akceptuje, voľby sa nemôžu uskutočniť, „ústavný upozornil právnik Peter Kresák.

Kováčiková sa nechce zdržiavať na čele prokuratúry

Kováčiková je prvou zástupkyňou vedúceho prokuratúry, ktorá zastupovala bývalého vedúceho prokuratúry Jaromíra Čižnára. Podľa Kováčikovej po uplynutí 7-ročného funkčného obdobia a následnej rezignácii 10. augusta zostáva v generálnej prokuratúre – pravdepodobne v oblasti legislatívy a ústavného práva. „11. augusta budem v plnom rozsahu svojich právomocí vykonávať všetky úlohy zverené prokuratúre. Toto moje zastúpenie bude trvať až do zvolenia a vymenovania nového generálneho prokurátora,“ spresnila.

„Dúfam, že poslanci zaujmú k voľbám veľmi zodpovedný prístup a že nový generálny prokurátor bude zvolený čo najskôr,“ uviedla. Nepočíta preto s veľkými zmenami v prokuratúre. „Predpokladám, že moja práca nebude trvať dlho, takže nemením žiadne personálne ani organizačné zmeny. Samozrejme, ak si to okolnosti vyžadujú, podniknem také kroky,“ uviedla.

Sama nemá ambíciu uchádzať sa o hlavného prokurátora. „Potom sme si to jednoducho všimli. Máme tiež dosť mladších kolegov, ktorí spĺňajú predpoklady,“ zdôraznila a dodala, že medzi prokurátormi, ktorí by mohli vykonávať túto funkciu, vidí dosť erudovaných, schopných a morálne čistých prokurátorov. Môže sa stotožniť so svojimi vlastnými menami s niektorými menami, ktoré sa objavili v médiách. Pre ňu je však dôležité, aby kandidátom na vedúceho prokuratúry bola prokurátorka. „Nový generálny prokurátor nebude mať sto dní na štúdium,“ povedala.

READ  Veronika Rajej oslavuje svoje 27. narodeniny bez želaní od Toma Bradyho, ale chce sa vyrovnať úspechom Gisele Bundchen

Kováčiková pobúrila Matoviča

Posudok Kováčikovej nechal poslancov chladný. Jeden z predkladateľov problematického zákona Juraj Šeliga (For People) vníma výrok Kováčika ako pokus o zachovanie status quo v prokuratúre. „Kto dnes chráni pani Kováčiková? Staré štruktúry ako Jankovská alebo Trnka? Pretože ochrana spravodlivosti vyzerá inak!“ Povedala Šeliga nahnevane na sociálnej sieti.

„Moji kolegovia a rešpektujeme pripomienky predsedu a nevidím dôvod, aby sa nedodržiavali. Nechápem však, prečo by mal náš zákon skončiť na ústavnom súde. Nebudem klamať, čím skôr pani Kováčiková prestane zastávať pozíciu“ Zástupca generálneho prokurátora ‚, tým viac môžeme veriť v nezávislosť tejto inštitúcie, “dodal.

Šeliga tiež zakladá kritiku Kováčika na jej právnom stanovisku, že by nemala stíhať Jankovskú ako verejnú činiteľku za korupciu, pretože Jankovská obvinenie neznamená ovplyvňovanie sudcov z funkcie štátneho tajomníka.

„Jej cieľom nie je nič iné ako zníženie Jankovskej kriminálnej kvalifikácie. Aby Jankovská mohla ísť„ na slobodu “čo najskôr,“ myslí si Šeliga. Kováčiková však Jankovskú odmietla poznať a konala v jej prospech.

Zástupca vedúceho prokuratúry však ešte viac hneval predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). „Čo sa týka Moniky Jankovskej, celé Slovensko vie, čo brutálna suka pri výkone súdnictva predáva tresty na požiadanie. Ak táto dáma (Kováčiková, redaktorská poznámka) obhajuje Moniku Jankovskú, jej názor v iných veciach má presne rovnakú váhu ma, “dodal Matovič. Nepredpokladá sa preto, že by sa poslanci pripravovali o možnosť uchádzať sa o prokuratúru. „Predpokladám, že koaliční poslanci sú dôslední a nezmenia svoje názory a budú vo svojom stanovisku naďalej hlasovať,“ očakáva premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Matovič ešte neupozornil predsedu, že proti zmene a doplneniu Ústavného súdu bude namietať, ak jej poslanci nezohľadnia jej výhrady. Okrem toho nepripúšťa možnosť, že prokuratúra bude bez voleného vedenia celé mesiace, tak ako to bolo v rokoch 2011 až 2012, keď prezident Ivan Gašparovič odmietol vymenovať zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša. „Pevne verím, že prezident nebude chcieť nasledovať kroky prezidenta Ivana Gašparoviča,“ dodal.

READ  Rusko požaduje na majstrovstvách Európy v zápasení ďalšie tri zlaté medaily

Zástupkyňa generálnej prokuratúry Viera Kováčiková

V roku 1978 sa stala právnickou čaškou v okresnej prokuratúre v Trenčíne. Po dvoch rokoch tu už pôsobila ako riadna prokurátorka. Po 15 rokoch bola vymenovaná na pozíciu krajskej prokuratúry v Trenčíne, ktorú zastávala do 10. mája 2019, keď sa stala prvou zástupkyňou generálnej prokuratúry.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho online verzie je priniesť vám aktuálne správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close