Hlavné správy

Taliansko udrelo protivzdušnou obranou pro-NATO Putinovi

Slovenského premiéra Roberta Figa, ktorý je často považovaný za sympatizanta ruského prezidenta Vladimira Putina, jedného z lídrov Európskej únie a NATO, rozhnevalo rozhodnutie Talianska tento víkend stiahnuť systém protivzdušnej obrany zo stredoeurópskej krajiny.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ju obvinila z „otroctva cudzích záujmov“. Figo zverejnil na Facebooku SAMP/T bojuje proti talianskemu rozhodnutiu zrušiť platformu. Povedal, že Bratislava tak nebude schopná brániť „naše jadrové elektrárne a iné strategické ciele“. Systém sa sťahuje, lebo ho treba inde, napísal Fico.

Systém SAMP/T francúzskej výroby bol na Slovensku nasadený v marci 2023 a NATO oznámilo, že začne fungovať nasledujúci mesiac. Základňu určenú na obranu strategických lokalít pred raketami a bezpilotnými lietadlami poslali na Slovensko po tom, čo Bratislava darovala Ukrajine svoj systém protivzdušnej obrany S-300 sovietskej konštrukcie. Medzi odletom S-300 a príletom SAMP/T tam bol krátko umiestnený americký systém Patriot.

Informoval o tom hovorca talianskeho ministerstva obrany Newsweek 12-mesačné nasadenie SAMP/T sa malo skončiť budúci mesiac a považovalo sa za dočasné opatrenie „obrannej povahy“ na „zaistenie odstrašenia pred potenciálnymi hrozbami“.

Newsweek Úrad vlády SR a ministerstvo obrany boli kontaktované e-mailom so žiadosťou o vyjadrenie.

Na leteckej základni Kucina severne od Bratislavy je 19. apríla 2023 videný francúzsko-taliansky systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba. Rím teraz systém po ročnom nasadení sťahuje.

JOE KLAMAR/AFP cez Getty Images

SAMP/T môže dosiahnuť ciele vo vzdialenosti približne 65 míľ a nadmorskej výške približne 15 míľ. Platforma dokáže zachytiť balistické strely na vzdialenosť 22 míľ a nadmorskú výšku 15 míľ. Francúzsko-taliansky systém nasadený na Ukrajine je funkčný od roku 2023. Minulý mesiac si Rím objednal ďalšie štyri platformy.

Talianske rozhodnutie stiahnuť svoj SAMP/T opúšťa Bratislavu, ktorá presunula všetkých 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry na Ukrajinu, pričom čelí medzere v obrannom zastrešení. Minister obrany Robert Kaliňák povedal, že „krajina je v nebezpečnej situácii bez systémov protivzdušnej obrany a vojenského letectva“.

Kaliňák v januári povedal, že Slovensko rokuje so Spojenými štátmi o získaní systému protiraketovej obrany typu zem-vzduch Patriot, nie je však jasné, kedy sa hypotetický obchod zrealizuje. Bratislava sa v rámci obchodu usiluje o výraznú zľavu v nádeji, že sa jej podarí obnoviť zľavu, ktorú predtým USA ponúkali na nákup 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper.

Slovensko je aj po návrate svojho populistického ľavicového premiéra v septembri 2023 v neistej diplomatickej pozícii. Fico kandidoval s jasným odporom voči vyzbrojovaniu Ukrajiny a podobne ako maďarský premiér Viktor Orbán prekročil spoločnú južnú hranicu. Okamžité prímerie by udržalo Moskvu pod kontrolou nad Ukrajinou.

Všetky slovenské transfery zbraní na Ukrajinu sa uskutočnili za predchádzajúcej vlády. Na rozhorčenie spojencov z Európskej únie a NATO Figo v októbri pri nástupe do funkcie ukončil intenzívnu vojenskú podporu Bratislave.

Figo vo svojej kritike talianskeho ústupu na Facebooku zopakoval, že „stratégia Západu využiť vojnu na Ukrajine na oslabenie Ruska ekonomicky, vojensky a politicky nebude fungovať“.

Figo kritizoval bývalého britského premiéra Borisa Johnsona za jeho úlohu pri blokovaní Kyjeva v mierových rozhovoroch v roku 2022, vyhlásenia, ktoré Johnson predtým odmietol ako „nezmysel“ a „ruskú propagandu“.