Hlavné správy

K rastu zamestnanosti v USA došlo v septembri

O septembrovej nezamestnanosti informovalo ministerstvo práce v predbežnej správe. Analytici predpovedali, že ekonomika vytvorí 800 000 pracovných miest a nezamestnanosť klesne na 8,2%.

Správa prichádza v čase, keď americká ekonomika prijala väčšinou pozitívne signály vrátane údajov z trhu s nehnuteľnosťami a maloobchodu. Stále však existujú obavy, že oživenie ekonomiky môže byť ohrozené rastúcim počtom prípadov koronavírusu.

Posledné údaje z trhu práce sú dobrou správou pre prezidenta Donalda Trumpa, ktorý bude obhajovať svoj úrad vo voľbách 3. novembra. Klesajúca nezamestnanosť a už piaty mesiac po sebe, keď ekonomika vytvárala pracovné miesta, pravdepodobne predstaví úspech jej politiky.

Viac informácií o vývoji na trhu práce v USA:

  • najväčšia svetová ekonomika vytvorila v auguste 1,489 milióna pracovných miest;
  • tvorba pracovných miest vyvrcholila v júni s rekordnými 4,781 milióna;
  • najvyššia nezamestnanosť bola v apríli (14,7%), odvtedy klesá každý mesiac.

Porovnanie s inými krajinami

Koronárna kríza spôsobila, že nezamestnanosť v USA bola oveľa vyššia ako v Európe. Ešte vo februári mali USA rekordne nízky podiel nezamestnaných, menej ako 4%.

Nezamestnanosť v EÚ bola na začiatku roka nad 6%. Pandémia začala iba s postupným rastom, keď v auguste piaty mesiac po sebe rástla a dosiahla 7,4%. Väčšie prepúšťanie vo viacerých krajinách brzdili vládne podporné programy.

V Nemecku klesla nezamestnanosť v septembri na 6,3%, v Českej republike stagnovala na 3,8% a v Japonsku vzrástla na trojročné maximum 3%.

Na Slovensku klesla nezamestnanosť v auguste na 7,6%, čo kleslo prvýkrát od začiatku koronárnej krízy. V júli to bolo nad trojročným maximom 7,65%. (čtk, reuters, n)

READ  Slovenský minister obrany pre NYT: Putin sa rovná Hitlerovi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close