Hlavné správy

Cibuľová kríza potrvá na Slovensku až do ďalšej úrody

Produkcia cibule v krajine je nedostatočná. Takmer štvrtinu jeho spotreby musí pokryť export.

Veľkosť písma:A|A+

Cibuľa je najžiadanejšou zeleninou na svetovom trhu a zatiaľ čo jej ceny naďalej lámu rekordy v mnohých krajinách, Slovensko hlási svoj nedostatok. Poľnohospodárska agentúra Sanagro odhaduje, že nedostatok potrvá do novej úrody, pripomínajúc cibuľovú krízu z roku 2019.

Cibuľa patrí medzi základné a obľúbené suroviny slovenskej kuchyne. Ako informoval Štatistický úrad, kilo cibule stálo vlani v priemere 0,69 eura, v januári to bolo už 1,10 eura, čo predstavuje nárast o 60 percent.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Tohtoročná cibuľová kríza potrvá v závislosti od počasia do júna, ale potrvá dlhšie,“ cituje tlačová správa Tomáša Kohúta zo Sanagro. Sanagro na svojej farme v Senku na západnom Slovensku pestuje cibuľu na približne 30 hektároch.

„Cibuľovú krízu“ v roku 2019 spôsobilo veľké sucho v Európe. Ceny cibule sa medziročne zvýšili o 150 percent.

„Tento stav trval takmer pol roka, v lete 2019 sa situácia upokojila,“ povedal Kohút. „Podobný trend očakávame aj teraz.“

Podľa oficiálnych štatistík sa na Slovensku pestuje cibuľa na 870 hektároch, čo zabezpečuje sebestačnosť v spotrebe Slovenska asi na 78 percent. Typický Slovák skonzumuje za rok v priemere 13 kilogramov cibule.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je za nedostatok zeleniny vrátane cibule zodpovedné geopolitické napätie a nepriaznivé počasie súvisiace so záplavami v Pakistane, mrazmi v Strednej Ázii a suchom v severnej Afrike.

READ  Slovensko má na svojom vzrušujúcom zozname kultúrneho dedičstva šesť nových vecí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close