Veda

Cieľom ďalšej lunárnej misie Číny je urobiť to, čo ešte žiadna krajina neurobila. Jej vesmírne ambície tu nekončia

Čínsky národný vesmírny úrad

Stvárnenie misie Čchang-e-8 sa ukázalo na Medzinárodnom astronautickom kongrese, ktorý sa konal v Baku v Azerbajdžane 2. októbra.


hong kong
cnn
,

Čínska lunárna misia priviesť späť prvé na diaľku zozbierané vzorky Mesiaca je naplánovaná na budúci rok, hovoria úradníci, keďže Peking plánuje vyslať astronautov na Mesiac v tomto desaťročí a vybudovať medzinárodnú mesačnú výskumnú stanicu. Ambiciózny plán pokračuje.

Prípravy na ďalšiu plánovanú misiu – známu ako Chang’e-6 – prebiehajú hladko, uviedol Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA) vo vyhlásení minulý týždeň a dodal, že prenosový satelit sprevádzajúci misiu bude nasadený v prvej polovici r. ďalší rok. ,

Tento týždeň sa CNSA v pondelok stretla aj s čínskymi predstaviteľmi, aby sa tešili na svoju misiu Chang’e-8, ktorá je naplánovaná na rok 2028. volania Posilniť globálnu spoluprácu pre lunárne misie bez posádky počas Medzinárodného astronautického kongresu v Baku v Azerbajdžane.

Podľa priloženého dokumentu čínska kampaň v roku 2028 privíta spoločné projekty „na úrovni misií“ s inými krajinami a medzinárodnými organizáciami. dokument Uverejnené na webovej stránke CNSA.

Dokument hovorí, že to znamená, že Čína a medzinárodní partneri môžu spolupracovať na štarte kozmickej lode a orbitálnych operáciách, vykonávať „interakcie“ medzi kozmickou loďou a kozmickou loďou a spoločne skúmať mesačný povrch.

Kozmická loď tiež vytvorí miesto pre 200-kilogramový (440 lb) náklad mimozemskej vedy, uviedla agentúra na svojej webovej stránke. Čínske štátne médiá uviedli, že by to mohlo umožniť zahraničným partnerom vykonávať lunárny výskum mimo misie.

Čína dúfa, že nadchádzajúca misia a Chang’e-7, plánované na rok 2026, prinesú cenné údaje na vybudovanie stálej medzinárodnej výskumnej stanice na mesačnom južnom póle do roku 2040 – súčasť širšieho úsilia Pekingu. veľká vesmírna sila,

READ  Prvá hĺbková štúdia fenoménu „misokinézy“ naznačuje, že môže postihnúť 1 z 3 ľudí

Vďaka tomuto úsiliu sa Čína stala prvou krajinou, ktorá vyslala rover odvrátenej strane mesiaca Jeho orbitálna výstavba bude dokončená v roku 2019 Vesmírna stanica Tiangong minulý rok a oznámila plány stať sa druhou krajinou, ktorá tak urobí pilotované misie na Mesiac Do roku 2030.

Rozšírenie medzinárodných väzieb Pekingu prostredníctvom vesmírnej spolupráce je tiež súčasťou tohto plánu – aj keď zatiaľ sa uvádza, že do plánovanej lunárnej výskumnej stanice je zapojených len niekoľko krajín. Podľa čínskych štátnych médií medzi ne patrí Rusko, Venezuela a Južná Afrika.

Čína nie je sama, kto zvyšuje svoj vesmírny program a lunárne ambície, pretože mnohé krajiny sledujú potenciálne vedecké výhody, národnú prestíž a prístup k zdrojom a ďalšiemu prieskumu hlbokého vesmíru, ktorý by úspešné lunárne misie mohli priniesť.

India ho spustila minulý mesiac Kozmická loď Chandrayaan-3 Na Mesiaci sa stala iba štvrtou krajinou, ktorej sa to podarilo, jej pristátie na Mesiaci sa priblížilo k južnému pólu Mesiaca ako ktorákoľvek iná kozmická loď v histórii.

V ten istý týždeň sa prvá ruská lunárna misia po desaťročiach skončila neúspechom Kozmická loď Luna 25 Dopad na povrch Mesiaca.

Spojené štáty tiež podporili svoj lunárny program – spustili ho prvý skúšobný let V rámci svojho programu Artemis v roku 2022, ktorého cieľom je vrátiť amerických astronautov na Mesiac v roku 2025 a vybudovať tam vedecký základný tábor, NASA sleduje aj južný pól Mesiaca.

Podobne ako Čína, aj USA mobilizujú medzinárodných partnerov, pričom sa pripojili viac ako dve desiatky krajín Artemis Accords Kritériá pre „mierový prieskum hlbokého vesmíru“. Čína nie je medzi súčasnými signatármi.

Misia Chang’e-6 v Pekingu na budúci rok prehĺbi naše chápanie odvrátenej strany Mesiaca, pričom po 10 predchádzajúcich misiách zozbiera vzorky z priľahlej strany Zeme, uviedla CSNA vo vyhlásení. vyhlásenie Piatok sa zhoduje s festivalom polovice jesene – čínskym štátnym sviatkom spojeným s mesiacom.

READ  Ako sa pripraviť na chrípkovú sezónu

„Takéto vzorky umožnia vedcom pokročiť v štúdiách o odvrátenej strane… (a) o Mesiaci,“ povedal čínskemu štátu Hu Hao, vysoký predstaviteľ pracujúci na misii Chang’e-6. „Budeme analyzovať zloženie vzoriek na rozšírenie vedomostí“. Médiá minulý týždeň.

Kozmická loď plánuje pristáť vo vzdialenom južnom póle-Aitken Basin a zbierať tam vzorky prachu a hornín, povedal Hu s odkazom na prominentnú mesačnú pôdu s vysokým vedeckým záujmom.

Odvrátená strana Mesiaca, ktorú zo Zeme nie je vidieť, je pokrytá krátermi, no na priľahlej strane naopak nedominujú veľké mesačné kobyly ani hlboké jazvy po starovekých lávových prúdoch – rozdiel, ktorý vedcov prekvapuje. Skladá puzzle.

Kozmická loď Chang’e-6 ponesie aj náklad a satelity zo štyroch Podľa CNSA, medzinárodných partnerov.

Zahŕňa prístroj francúzskej výroby na detekciu plynného radónu, detektor záporných iónov od Európskej vesmírnej agentúry, taliansky laserový rohový reflektor na kalibráciu radarových systémov a pakistanský CubeSat, miniatúrny satelit štvorcového tvaru.

Očakáva sa, že túto misiu bude v roku 2026 nasledovať Chang’e-7, ktorej cieľom je preskúmať mesačné zdroje na južnom póle Mesiaca, a o dva roky neskôr Chang’e-8, ktorej cieľom je preskúmať, ako používať mesačné materiály. dávaj pozor. Uviedli to úradníci.

Čína od roku 2007 spustila päť robotických sond. Jeho posledná misia, Chang’e-5, pristála na Mesiaci v decembri 2020 a vrátila sa so vzorkami mesačných hornín a pôdy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close