Veda

Objavili novú planétu veľkosti Zeme, ktorá bude obiehať okolo hviezdy a bude žiť 100 miliárd rokov

Medzinárodný tím objavil planétu veľkosti Zeme, ktorá obieha okolo dlhovekého červeného trpaslíka a poskytuje jedinečné informácie o potenciálne obývateľnom svete. Poďakovanie: SciTechDaily.com

Výskumníci pomocou globálnych robotických teleskopov objavili planétu Speculos-3b o veľkosti Zeme, ktorá obieha okolo extrémne chladného červeného trpaslíka. GalaxiaPlanéta, ktorá je obklopená prílivom a odlivom a v dôsledku intenzívneho žiarenia jej chýba atmosféra, poskytuje nové informácie o dlhovekých červených trpaslíkoch, medzi ktorými budú podľa predpovedí posledné horiace hviezdy vo vesmíre.

Naša galaxia je pokladnicou červených hviezd. V skutočnosti viac ako 70 % hviezd v Mliečnej dráhe tvoria trpaslíci M, známi aj ako červení trpaslíci. Tieto hviezdy sú chladnejšie a slabšie ako naše Slnko, ale často ničia obiehajúce exoplanéty vysokoenergetickým žiarením, najmä v ranom veku. A ich „život“ trvá dlhšie vysoký Čas. Hviezdy ako naše Slnko horia asi 10 miliárd rokov, potom sa zmenia na hladných červených obrov, ktorí pohltia všetky blízke planéty. Trpaslíci M pokračujú v horení 100 miliárd rokov alebo viac, čo možno poskytuje základ pre život a ešte dlhší čas na vývoj života.

Medzinárodný tím používajúci robotické teleskopy po celom svete nedávno zbadal planétu veľkosti Zeme obiehajúcu okolo extrémne chladného červeného trpaslíka, najtmavšej známej hviezdy s najdlhšou životnosťou. Keď sa vesmír ochladí a stmavne, budú to posledné hviezdy, ktoré budú horieť.

Vyhľadávanie

exoplanéta Speculos-3b je od Zeme vzdialený asi 55 svetelných rokov (v skutočnosti veľmi blízko, keď vezmeme do úvahy kozmickú mierku!) a má približne rovnakú veľkosť. Rok tam, jedna revolúcia okolo hviezdy, trvá asi 17 hodín. Deň a noc však nikdy nekončia: predpokladá sa, že planéta je slapovo uzamknutá, takže tá istá strana, nazývaná denná, je vždy otočená k hviezde, ako Mesiac pre Zem. Nočná strana bude uzavretá v nikdy nekončiacej tme.

Speculos-3b obieha okolo svojej hviezdy

Umelecký koncept exoplanéty Speculos-3b obiehajúcej okolo svojej hviezdy červeného trpaslíka. Planéta je približne taká veľká ako Zem, zatiaľ čo jej hviezda je o niečo väčšia ako Jupiter – ale oveľa hmotnejšia. Poďakovanie: Lionel Garcia

Objav ultrachladných trpaslíkov

V našom kúte galaxie sú všadeprítomné ultrachladné trpasličie hviezdy. Sú také slabé, že ich planetárne zhluky neboli detekované vo veľkom meradle. Projekt SPECULOOS (Search for Planets that Eclipse Ultra-Cool Stars) vedený Michaelom Gillenom na Univerzite v Liège v Belgicku to mal zmeniť. Mimoriadne chladné trpasličie hviezdy sú roztrúsené po oblohe, takže ich musíte jednu po druhej pozorovať celé týždne, aby ste mali dobrú šancu zaznamenať tranzitujúce planéty. Na to potrebujete vyhradenú sieť profesionálnych ďalekohľadov. Toto je koncept SPECULOOS.

„Speculoos sme navrhli špeciálne na skúmanie blízkych ultrachladných trpasličích hviezd pri hľadaní kamenných planét,“ povedal Gillon „s výraznou pomocou prototypu a tímu Speculoos.“ NASA Spolu so Spitzerovým vesmírnym teleskopom sme objavili známy systém TRAPPIST-1. Toto bol skvelý začiatok!“

Gillon je hlavným autorom článku oznamujúceho objav planéty, ktorý bol publikovaný 15. mája 2024. prírodná astronómiaProjekt je skutočne medzinárodným úsilím, ktoré zahŕňa partnerstvá s univerzitami v Cambridge, Birminghame, Berne, Massachusetts Institute of Technology a ETH Zurich.

Hviezda Speculos-3 je o tisíce stupňov chladnejšia ako naše Slnko a má priemernú teplotu asi 2 627 °C, no svoju planétu zasypáva žiarením, čo znamená, že pravdepodobne nemá atmosféru.

Nechajte planétu na pokoji, dokonca aj pohľad na hviezdu je úspech sám o sebe. „Hoci je táto konkrétna hviezda červeného trpaslíka tisíckrát slabšia ako Slnko, jej planéta obieha oveľa bližšie ako Zem, čo spôsobuje, že povrch planéty sa stáva teplejším,“ povedala spoluautorka Katherine Clark, profesorka na Southern, postdoktorandská výskumníčka na Laboratórium Jet Propulsion Laboratory NASA v Kalifornii.

Zábavné fakty

  • Hoci je táto planéta taká veľká ako Zem, jej hviezda je len o niečo väčšia ako Zem. Jupiter – Ale oveľa priestrannejšie.
  • Zem dostáva zo Slnka za sekundu približne 16-krát viac energie, ako prijíma Zem od Slnka.
  • Rozumiete prepojeniu cookie? Program na lov planét SPECULOOS má svoj názov podľa pikantného pečiva. Obaja sú z Belgicka. Sladké!

Ďalšie kroky

Speculos-3b je vynikajúcim kandidátom na následné pozorovania vesmírnym teleskopom Jamesa Webba. Nielenže sa môžeme dozvedieť o možnostiach atmosfér a povrchovej mineralógii, ale tiež nám to môže pomôcť pochopiť hviezdne susedstvá a naše miesto v nich.

Steve B., jeden z objaviteľov planét v NASA Ames Research Center v Silicon Valley. „Dosahujeme veľký pokrok v štúdiu planét obiehajúcich okolo iných hviezd,“ povedal Howell. Teraz sme sa dostali do štádia, kedy môžeme odhaliť planéty veľkosti Zeme a podrobne ich študovať. Ďalším krokom bude zistiť, či je niektorá z nich obývateľná alebo či tam vôbec niekto žije.“

READ  Čínsky Mars rover posiela späť obrázky nedávnej vodnej kôry - Ars Technica

Pre viac informácií o tomto objave:

Odkaz: „Detekcia exoplanéty veľkosti Zeme obiehajúcej blízku ultrachladnú trpasličiu hviezdu SPECULOOS-3“ Michael Gillen, Peter P. Pedersen, Benjamin V. Rackham, Georgina Dransfield, Elsa Ducrot, Khaled Barkaoui, Artem Y. Burdanov, Urs Schroffenegger, Yilan Gomez Maquio Chew, Susan M. Lederer, Roi Alonso, Adam J. Bergasser, Steve B. Howell, Norio Narita, Julien De Wit, Brice-Olivier Demory, Didier Queloz, Amaury HMJ Triad, Laetitia Delraz, Emmanuel Jehin, Matthew J. Hooton, Lionel J. Garcia, Claudia Jano Muñoz, Catriona A. Murray, Francisco J. Pozuelos, Daniel Sebastian, Mathilde Timmermans, Samantha J. Autor: Thompson, Sebastian Zuniga-Fernandez, Jesus Acetunno, Christian Aganje, Pedro J. Amado, Thomas Beecroft, Zouhair Benkhaldoun, David Berardo, Emeline Bolmont, Katherine A. Clark, Yasmin T. Davis, Fatemeh Davoodi, Zoe L. de Beurs, Jerome P. de Leon, Masahiro Ikoma, Kai Ikuta, Keisuke Isogai, Izuru Fukuda, Akihiko Fukui, Roman Gerasimov, Mourad Ghachaoui, Maximilian N. Gunther, Samantha Hasler, Yuya Hayashi, Kevin Heng, Renyu Hu, Taiki Kagetani, Yugo Kawai, Kiyoe Kawachi, Daniel Kitzman, Daniel DB Cole, Monica Lendl, John H. Livingston, Xintong Lyu, Eric A. Hrajú: Meier Valdes, Mayuko Mori, James J. McCormack, Felipe Murgas, Prajwal Niraula, Enrique Paley, Ilse Plauchu-Fren, Rafael Rebollo, Lawrence Sabin, Yannick Shayki, Nicole Schanche, Frank Celsis, Alfredo Sota, Manu Stallport, Matthew R. Stojaci, Kevan G. Stassen, Motohide Tamura, Yuka Terada, Christopher A. Thiessen, Martin Turbet, Valerie van Grutel, Roberto Varas, Noriharu Watanabe a Francis Zong Lang, 15. mája 2024, prírodná astronómia,
DOI: 10.1038/s41550-024-02271-2

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close