Veda

Pes, ktorý zomrel na veterinárnej škole NCSU, bol pozitívny na koronavírus :: WRAL.com

– Štátni úradníci v utorok hlásili prvý potvrdený prípad koronavírusu u psa, ktorý zomrel minulý týždeň v Štátnej veterinárnej nemocnici v Severnej Karolíne.

Vírus SARS-CoV-2 potvrdili nemocničné laboratórium aj Národné laboratóriá veterinárnych služieb. Príčina smrti psa je stále neurčená.

Pes bol dopravený do NC štátu 3. augusta po tom, čo vykazoval príznaky respiračnej tiesne. Majiteľ povedal zamestnancom vo veterinárnej nemocnici, že člen rodiny mal v minulosti pozitívny nález na koronavírusy.

„Bolo by spravodlivé predpokladať, že vírus prišiel z domácnosti na domáceho maznáčika, ale to nevyhnutne neznamená, že to spôsobilo ochorenie alebo to spôsobilo smrť tohto pacienta,“ uviedla veterinárna lekárka Steven Marks, ktorá liečil psa.

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb a Americkej poľnohospodárskej inšpekčnej služby pre zdravie zvierat a rastlín (APHIS) neexistujú dôkazy o tom, že by domáce zvieratá mali pri šírení vírusu významnú úlohu.

„Psy, ktoré ste videli po celých Spojených štátoch, a tiež mačky, ktoré sú pozitívne, museli byť niekde exponované,“ uviedol štátny veterinárny lekár Dr. Carl Williams. „Pravdepodobnosť je, že v dôsledku rozšíreného prenosu medzi ľuďmi sú pravdepodobne vystavení infikovaným ľuďom, a tak prišli do kontaktu s vírusom.“

V apríli sa verilo, že mops n Chapel Hill má pozitívny test na vírus v jednom z prvých prípadov rodinného miláčika s vírusom v USA. Ale ďalšie testovanie neskôr ukázalo, že pes pravdepodobne nikdy nemal vírus, hoci ľudskí členovia domácnosti áno.

„V súčasnosti nie sú žiadne náznaky toho, že psy môžu prenášať vírus na iné zvieratá, takže nie je opodstatnené prijať opatrenia proti spoločenským zvieratám, ktoré by mohli ohroziť ich dobré životné podmienky,“ uviedol vo vyhlásení štátny veterinár Dr. Doug Meckes.

READ  Načúvacie prístroje môžu pomôcť chrániť sa pred demenciou

Štátni a federálni úradníci napriek tomu plánujú vyhodnotiť ďalšie domáce zvieratá v domácnosti psa, ktorý zomrel, aby určili, či by mohlo dôjsť k prenosu z domáceho zvieraťa na domáce zviera.

Podľa APHIS, vrátane druhého v Severnej Karolíne, bolo na koronavírus pozitívnych iba 13 ďalších psov na celoštátnej úrovni.

„Myslím si, že sa jedná o zriedkavú udalosť, ale určite nie o niečo, čo je mimo sféry možností,“ uviedol Williams.

Ak majitelia domácich zvierat majú obavy o zdravie svojho psa alebo mačky, úradníci uviedli, že by sa mali skontaktovať so svojím veterinárnym lekárom a pred príchodom na veterinárny úrad prediskutovať príznaky tohto domáceho maznáčika.

„Domáce zviera je členom rodiny a desí ma to aj v prípade, že ho dostane moja dcéra, ale je to len časť toho, čomu práve teraz čelíme,“ uviedla majiteľka domáceho maznáčika Diana Salazar.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close