Veda

Ako nízko to šlo? Vedci vypočítavajú teploty ľadovej Zeme

Vedci pod vplyvom fosílnych planktónov oceánu a klimatických modelov vedci vypočítali, ako chladno sa na Zemi dostalo v hĺbkach poslednej doby ľadovej, keď obrovské ľadové pokrývky pokrývali veľké časti Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Európy a Ázie.

Priemerná globálna teplota v období známom ako Posledné ľadové maximum od približne 23 000 do 19 000 rokov bola okolo 46 stupňov Fahrenheita (7,8 stupňov Celzia), približne 13 stupňov Celzia (7 stupňov Celzia) chladnejších ako 2019, uviedli vedci v stredu.

Niektoré regióny boli omnoho chladnejšie ako svetový priemer. Polárne oblasti sa ochladzovali oveľa viac ako trópy, pričom arktická oblasť bola o 25 stupňov Fahrenheita (14 stupňov Celzia) chladnejšia ako globálny priemer.

Vedci urobili svoje výpočty pomocou chemických meraní na malých fosíliách zooplanktónu a zachovaných štruktúr tukov z iných druhov planktónu, ktoré sa menia v závislosti od teploty vody – čo nazývajú „teplotný proxy“.

Tieto informácie sa potom zapojili do simulácií klimatických modelov na výpočet priemerných globálnych teplôt.

„Minulé podnebie sú jediné informácie, ktoré máme o tom, čo sa skutočne stane, keď sa Zem do veľkej miery ochladzuje alebo zahrieva. Takže ich štúdiom môžeme lepšie obmedziť to, čo môžeme očakávať v budúcnosti,“ uviedla paleoklimatológka Jessica Tierney z Arizonskej univerzity autor výskumu publikovaného v časopise príroda,

Počas doby ľadovej, ktorá trvala od približne 115 000 do 11 000 rokov, sa krajina pohybovala veľkými cicavcami, ktoré sa dobre prispôsobili chladnému podnebiu, ako sú mamuty, mastodóny, vlnené nosorožce a mačky s chabými zubami.

Ľudia vstúpili do Severnej Ameriky prvýkrát počas doby ľadovej, keď prešli cez pozemný most, ktorý kedysi spájal Sibír a Aljašku s hladinami mora oveľa nižšími ako dnes.

READ  Varovanie pred slnečnou búrkou: Obrovská slnečná škvrna otáčajúca sa smerom k Zemi narúša leteckú dopravu | Veda | správy

Predpokladá sa, že ľudský lov prispel ku globálnemu hromadnému vyhynutiu mnohých druhov na konci doby ľadovej.

„Zaujímavé je, že Aljaška nebola úplne pokrytá ľadom,“ uviedla Tierney. „Bola tu chodba bez ľadu, ktorá umožňovala ľuďom cestovať cez Beringov prieliv na Aljašku. Stredná Aljaška nebola v skutočnosti tak chladnejšia ako dnes, takže pre ľudí v dobe ľadovej by to mohlo byť relatívne príjemné miesto na usadenie.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close