Hlavné správy

Čína odmietla akreditovať niekoľkých amerických novinárov: USA obvinili Peking zo zastrašovania

Čína „po celé desaťročia vyhrážal, obťažoval a vylúčil amerických a ďalších zahraničných novinárov“, píše jeho hovorkyňa Morgan Ortagus vo vyhlásení amerického ministerstva diplomacie. Čínske ministerstvo zahraničia nedávno informovalo veľvyslanectvo USA v Pekingu, že odmietne obnoviť novinárske akreditácie ďalším reportérom a nebude schvaľovať žiadosti o víza pre tých novinárov, ktorí už boli tento rok deportovaní.

Pekinský klub zahraničných korešpondentov (FCCC) v pondelok potvrdil, že najmenej piatim americkým novinárom zo štyroch inštitúcií – vrátane The Wall Street Journal, CNN News a Bloomberg – boli odmietnuté nové tlačové karty. Čína už v prvej polovici tohto roka vylúčila najmenej 17 zahraničných novinárov. Očakáva sa, že budú nasledovať ďalšie, píše AFP.

Podľa Pekingu je tento krok reakciou na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa zameraného na obmedzenie vízových povolení pre čínskych novinárov v USA na maximálne 90 dní. Vzájomné obmedzenia práce zahraničných novinárov sú výsledkom narušených čínsko-amerických vzťahov. Trump obviňuje Peking z podcenenia pandémie koronavírusov, zatiaľ čo Pekingu sa nepáči, že USA nechcú prijať Hongkong ako legitímne čínske územie.

READ  Slovenský najvyšší súd zamietol referendum o predčasných voľbách

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close