Hlavné správy

Čína v odvete za návštevu taiwanského ministra varovala Slovensko a Česko

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Woo sa 7. apríla 2021 zúčastňuje na tlačovej konferencii pre zahraničných novinárov v Taipei na Taiwane. REUTERS / Ann Wang / Súbor Foto

Peking 22. októbra (TASR) – Keďže taiwanský minister zahraničných vecí má budúci týždeň absolvovať turné po oboch krajinách, Peking v piatok varoval Slovensko a Českú republiku, aby si nerobili ilúzie o „nevyhnutných krokoch“ Číny na ochranu svojej suverenity. .

Čína, ktorá si nárokuje demokraticky spravovaný Taiwan ako svoje vlastné územie, je vždy nahnevaná, že vysokí taiwanskí predstavitelia sa sťahujú do iných krajín, ktoré považuje za tajnú podporu svojho tvrdenia, že je ostrovný štát.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Woo pocestuje budúci týždeň na Slovensko a do Českej republiky, aby sa zúčastnil fóra organizovaného miestnym think-tankom na Slovensku, a potom odcestuje do Prahy, kde sa stretne s predsedom českej hornej snemovne Milošom Vistrilom a starostom Brocka Stenekom. Hríb.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenpin povedal, že pozorne sledujú Wuove „škrty“.

Na otázku, či Čína zakročí proti Čechom a Slovákom, odpovedal: „Čína podnikne správne a potrebné kroky na zabezpečenie národnej suverenity a územnej celistvosti. Nikto by si o tom nemal robiť ilúzie.“

Wang to neupresnil.

Čína už vedie spor s Litvou po tom, čo sa dohodla s Taiwanom na otvorení praktických veľvyslanectiev v hlavných mestách druhej strany.

Čína aj Litva odvolali svojich veľvyslancov do svojich krajín.

Taiwan má diplomatické vzťahy s akoukoľvek európskou krajinou okrem Vatikánu.

Hoci Wu navštívil Dánsko v roku 2019, aby vystúpil na Kodanskom demokratickom summite, mnohé krajiny nechceli zaobchádzať s vysokými taiwanskými ministrami kvôli čínskemu tlaku.

Čína zintenzívnila svoj vojenský a diplomatický tlak na Taiwan, aby akceptoval čínsku suverenitu.

READ  Senát USA prijal zákon, ktorý umožňuje stíhanie zahraničného dopingu

Tvrdí, že Taiwan je nezávislá krajina a má právo tak urobiť na medzinárodnej úrovni a brániť sa pred Čínou v prípade napadnutia.

Správa Gabriela Grossleyho; Napísal Ben Blanchard; Strih Kim Gokil

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close