Hlavné správy

Strana slovenskej koalície dokončuje vystúpenie z vlády

BRATISLAVA, Slovensko (AP) – Strana vládnej koalície na Slovensku ukončila vo štvrtok vystúpenie z vlády v čase politickej krízy vyvolanej tajnou dohodou o nákupe ruskej vakcíny proti korónovým vírusom.

Dvaja ministri za Stranu slobody a solidaritu, minister zahraničia Ivan Gorkhov a minister školstva Branislav Krohling, spolu s ich vodcom Richardom Zulikom, odovzdali rezignácie prezidentke Susanne Kapudovej. Sulik v pondelok rezignoval na funkciu podpredsedu vlády.

Zulik vo štvrtok uviedol, že zostane mimo svojej straníckej koalície, kým nepodá demisiu predseda vlády Igor Madovič.

Kríza vypukla pred tromi týždňami, keď vyšla najavo tajná dohoda týkajúca sa slovenskej dohody o kúpe 2 miliónov dávok ruskej vakcíny proti korónovému vírusu Spotnik V. Populistický premiér dohodu naplánoval napriek rozdielom medzi jeho koaličnými partnermi.

Madovič obhajoval nákup Spotniku V a uviedol, že by to urýchlilo očkovací program v jednej z najviac postihnutých krajín EÚ.

Ale v jeho koaličnej vláde sa obe strany niekoľkokrát zrazili s Obyčajnými ľuďmi kvôli slobode a jednote a spôsobu riešenia epidémie pre ľudí, pričom požadovali jeho rezignáciu ako podmienku prežitia koalície.

Madovič naznačil, že je pripravený odstúpiť za podmienky, že namiesto toho prijme post podpredsedu vlády. Sloboda a jednota to odmietli.

Madovič a jeho strana pred rokom uzavreli dohodu o vládnutí s pro-podnikateľskou stranou Sloboda a solidarita, konzervatívcami pre ľudí a rodinu, populistickou pravicovou skupinou spojenou s francúzskou krajne pravicovou stranou Národné zhromaždenie.

___

Sledujte všetky epidémie AP tu:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

READ  Remy Cavagna vyhráva Tour of Slovakia, keď dominuje Soudal-Quickstep

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close