Hlavné správy

Slovenský prezident sa chystá vymeniť kandidáta na ministra za nový kabinet

Bratislava Slovensko – BRATISLAVA, Slovensko (AP) – Slovenský prezident je pripravený dosadiť nový kabinet na čele s bývalým populistickým premiérom po tom, čo sa koaličný partner dohodol na výmene svojho kandidáta na ministra životného prostredia, ktorý je známy tým, že neverí hrozbe klimatických zmien. Informoval o tom v utorok úrad.

Prezidentka Zuzana Čaputová mala v stredu vymenovať novú vládu.

Liberálku Kaputovú minulý týždeň nominovala ultranacionalistická a proruská Slovenská národná strana Rudolf Huliak, ktorá nedokázala zabezpečiť riadne fungovanie ministerstva životného prostredia, pretože je proti dlhoročnej environmentálnej politike vlády a medzinárodným záväzkom Slovenska.

Slovenská národná strana oznámila nomináciu Tomáša Tabaru v utorok. Tabara je známy aj svojimi kontroverznými výrokmi o životnom prostredí.

Huliak bol najkontroverznejším z kandidátov do kabinetu, ktoré prezidentovi ponúkol bývalý populistický premiér Robert Fico, ktorého ľavicová strana Smr alebo Smer získala v parlamentných voľbách 30. septembra najviac kresiel.

Figova strana získala 42 kresiel v 150-člennom parlamente po kampani na proruskej a protiamerickej platforme. Sľúbil, že stiahne vojenskú podporu Slovenska pre Ukrajinu.

Figo potreboval koaličných partnerov na vytvorenie parlamentnej väčšiny a podpísal dohodu o vytvorení koaličnej vlády s ľavicovou stranou Hlas alebo Hlas a Slovenskou národnou stranou.

Dohoda dáva Šmarovi premiéra a šesť ďalších ministrov kabinetu, čím sa Ficovi otvára cesta na post šéfa slovenskej vlády na štvrté funkčné obdobie.

Slovenská národná strana bude mať troch ministrov a Hlas siedmich.

Kaputová je prezidentkou od víťazstva vo voľbách v roku 2019 a v budúcom roku sa už nebude uchádzať o druhé funkčné obdobie.

Copyright 2023 od The Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah sa nesmie zverejňovať, vysielať, prepisovať ani ďalej distribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close