hospodárstvo

Čínska centrálna banka nevylučuje pokles ziskov pre čínske banky za tento rok

Vláda žiada veľké čínske banky, aby viac podporovali reálnu ekonomiku, najmä malé podniky, ktoré tvoria chrbtovú kosť čínskej ekonomiky.

Čínske komerčné banky v tomto roku zaznamenajú nulový rast alebo pokles zisku, napriek tomu, že zisky bánk sa v prvom štvrťroku zvýšili. Čínska centrálna banka to oznámila v nedeľu s odvolaním sa na novú pandémiu koronavírusov a problémy s čínskou ekonomikou.

Podľa Čínskej ľudovej banky dosiahol čistý zisk komerčnej banky v prvom štvrťroku 600,1 miliárd juanov (77,14 miliárd eur). V medziročnom porovnaní to znamená nárast o 5%. Je to najmä kvôli zvýšeniu objemu aktív a nižším nákladom na správu bánk.

Po celý rok však centrálna banka nevylučuje, že zisky komerčných bánk klesajú, pretože problémy čínskej ekonomiky postupne zvyšujú objem nedobytných pohľadávok a zrýchľujú čerpanie rezerv.

Vláda žiada veľké čínske banky, aby viac podporovali reálnu ekonomiku, najmä malé podniky, ktoré tvoria chrbtovú kosť čínskej ekonomiky. Ako uviedol čínsky premiér Li Kichiang začiatkom tohto týždňa, malé a stredné podniky by mohli odložiť splácanie pôžičiek a úrokov z pôžičiek o ďalších deväť mesiacov do marca 2021.

Dodal tiež, že veľké komerčné banky by mali výrazne zvýšiť poskytovanie úverov malým a stredným podnikom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close