Veda

Čínska kozmická loď úspešne pristála na odvrátenej strane Mesiaca

PEKING (AP) – A Čínska kozmická loď Pri pristátí na odvrátenej strane Mesiaca v nedeľu sa zozbierali vzorky pôdy a hornín, ktoré poskytli pohľad na rozdiely medzi menej preskúmanou oblasťou a známejšou blízkou stranou.

Čínsky národný vesmírny úrad uviedol, že pristávací modul pristál v obrovskom kráteri s názvom Južný pól-Aitken Basin o 6:23 pekinského času.

Misia je šiestou misiou programu Chang'e Moon Exploration Program, pomenovanej po čínskej bohyni mesiaca. Toto je druhá misia navrhnutá tak, aby priviezla vzorky, pričom jedna z prvých v roku 2014 v rámci programu Chang'e Moon Exploration Program. Chang'e 5Čo sa tak stalo z tesnej blízkosti v roku 2020.

Mesačný program je súčasťou rastúceho súperenia s USA – ktoré stále vedú v prieskume vesmíru – a ďalšími, vrátane Japonsko A India. Čína umiestnila na obežnú dráhu svoju vlastnú vesmírnu stanicu a to pravidelne posiela tím Tam.

cieľom vznikajúcej globálnej veľmoci postaviť človeka na Mesiac pred rokom 2030, čo by bola druhá krajina po Spojených štátoch, ktorá tak urobí. USA plánujú opäť pristáť astronautov na Mesiaci – prvýkrát za viac ako 50 rokov – hoci NASA cieľový dátum posunutý späť Začiatkom tohto roka bola predĺžená do roku 2026.

Snahy USA použiť rakety súkromného sektora na štarty kozmických lodí boli opakovane odložené. problémy s počítačom na poslednú chvíľu Plánované spustenie zrušené Prvý let kozmonauta Boeingu odštartoval v sobotu.

V sobotu to povedal japonský miliardár zrušil moje plány Neistota ohľadom vývoja Mesiaca v dôsledku obežnej dráhy okolo Mesiaca mega raketa NASA plánuje použiť túto raketu na vyslanie svojich astronautov na Mesiac.

V súčasnej čínskej misii má pristávací modul nazbierať 2 kilogramy (4,4 lb) povrchového a podzemného materiálu počas približne dvoch dní pomocou mechanického ramena a vŕtačky.

READ  Plné schválenie Pfizer COVID shot FDA umožní požiadavky na očkovaciu látku. americké správy

Pristávací modul namontovaný na vrchu pristávacieho modulu prepraví vzorky v kovovej vákuovej nádobe späť do iného modulu obiehajúceho okolo Mesiaca. Kontajner bude premiestnený do kapsuly na opätovný vstup, ktorá sa má vrátiť na Zem okolo 25. júna v púšti v čínskom regióne Vnútorné Mongolsko.

Misie na odvrátenej strane Mesiaca sú náročnejšie, pretože nie je otočený k Zemi, takže na udržanie komunikácie sú potrebné prenosové satelity. Zem je tiež členitejšia a je tu menej plochých plôch na pristátie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close