Svet

Čínska pobrežná stráž „monitoruje“ filipínsku námornú loď na spornom území – Rádio Slobodná Ázia

Čínska pobrežná stráž a námorné milície zrejme zastavili filipínske námorné plavidlo vo výhradnej ekonomickej zóne Filipín, povedal americký expert, keď krajinu navštívil americký minister obrany Lloyd Austin, aby zabezpečil lepší prístup k miestnym vojenským základniam.

Najmenej dve čínske plavidlá pobrežnej stráže (CCG) a niekoľko čínskych námorných zbrojných plavidiel monitorovalo v stredu pohyb hliadkovej lode filipínskeho námorníctva BRP Andres Bonifacio (PS-17), uviedol Ray Powell z projektu Muse (South). China Sea) je vedúcim na Stanfordskej univerzite v Kalifornii.

Od 13:00 manilského času dve čínske námorné vojnové lode opustili Mischief Reef na Spratlyových ostrovoch a zdalo sa, že sú „na záchytnom kurze“ s Bonifaciom, keď obehli Reed (recto) Bank, povedal Powell.

Dohľad pokračoval, keď filipínske plavidlo vykonalo pátraciu operáciu vo vodách v rámci výlučnej ekonomickej zóny krajiny (EEZ).

Výhradná hospodárska zóna poskytuje štátu exkluzívny prístup k vodám a prírodným zdrojom v mori, ale tie v Juhočínskom mori zahŕňajú takzvanú deviatu čiaru, ktorú Čína používa na získanie „historických práv“ na veľkú časť mora.

1. februára 2023 sa zdalo, že čínske námorné vojnové lode sú na kurze, aby zadržali plavidlo filipínskeho námorníctva PRP Andres Bonifacio.
Kredit: MarineTraffic/@GordianKnotRay na Twitteri

„Jedno z námorných plavidiel mierilo na sever a plavidlo CCG nezasiahlo do pátracej operácie,“ povedal Powell pre RFA.

Dodal, že iná vojnová loď sa „zdá sa, že sa odvrátila po tom, čo si uvedomila, že filipínska loď sa nepriblíži k druhej Thomas Shoal“, ktorú spravuje Manila, ale nárokujú si na ňu obe krajiny.

Hoci priamo nezasahovali do Bonifaciových pohybov, „načasovanie silne naznačuje, že tieto pohyby naplánovali tak, aby sa zhodovali s filipínskym krokom,“ povedal bývalý plukovník amerického letectva, ktorý sa stal akademickým.

Silná prítomnosť pobrežnej stráže

Začiatkom decembra 2022 čínska pobrežná stráž údajne zastavila tú istú loď v približovaní sa k plytčine Scarborough, známej aj ako plytčina Panatag na Filipínach, ktorá je vzdialená len 198 kilometrov od strategického zálivu Subic, ale je pod kontrolou Číny.

READ  Studený vietor z Nemecka spôsobuje v Česku dážď a pády - Brniansky denník

Tribunál OSN v roku 2016 zamietol nároky Číny na veľké oblasti Juhočínskeho mora vrátane plytčiny Scarborough, ale Peking odmietol uznať rozsudok.

Manila uviedla, že plavidlá CCG v posledných mesiacoch zintenzívnili svoje operácie a obťažovanie voči filipínskym plavidlám činným v trestnom konaní vo filipínskej výhradnej hospodárskej zóne.

V novembri 2022 zachytila ​​CCG loď 5203 plavidlo filipínskeho námorníctva, ktoré ťahalo nejaké trosky z čínskej rakety Long March, a trosky zajalo.

V decembri 2022 sa CCG loď 5205 pokúsila zachytiť plavidlo filipínskeho námorníctva prevážajúce zásoby pre jednotky umiestnené v BRP Sierra Madre, ktoré pristálo na Second Thomas Shoal.

Nová štúdia Ázijskej námornej iniciatívy za transparentnosť (AMTI), výskumnej firmy v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone DC, tvrdí, že „čínska pobrežná stráž v Juhočínskom mori je silnejšia ako kedykoľvek predtým“.

Nahlásiť CCG lode „V kľúčových oblastiach udržiavajú každodenné hliadky.

Zdá sa, že hliadkové plavidlá CCG 5203, 5204 a 5205 tu majú semipermanentnú prítomnosť, ukazujú údaje získané webovou stránkou MarineTraffic na sledovanie lodí.

Prístup USA na stránky

V blízkosti medzitým operuje americká lietadlová loď USS Nimitz a sprievodné lode. Oznámila to americká tichomorská flotila.

Americké námorníctvo uviedlo, že úderná skupina nosičov Nimitz „vykonáva rutinné operácie“ v Juhočínskom mori. Nosič je v Juhočínskom mori od polovice decembra 2022 a počas lunárneho Nového roka navštívil prístav v Singapure a potom sa vrátil do blízkosti Filipín.

Jeho najnovšia poloha je asi 200 kilometrov (124 míľ) západne od Manily, podľa satelitnej spoločnosti Planet.

Americký minister obrany Lloyd Austin je momentálne na oficiálnej návšteve Filipín.

Obe krajiny sa stretnú v Manile WSpojené štáty neudelili prístup k ďalším štyrom miestam na základe Dohody o rozšírenej obrannej spolupráci (EDCA) z roku 2014, ktorá umožňuje rotáciu jednotiek na celkovo deviatich základniach po Filipínach.

READ  Afganistan môže riadiť jedna rada

Okrem toho USA podľa spoločného oznámenia pomôžu modernizovať filipínsku armádu, pričom 82 miliónov dolárov je vyčlenených na zlepšenie infraštruktúry na piatich súčasných miestach EDCA.

V reakcii na túto správu, Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning povedal: „Bezpečnostná a obranná spolupráca medzi krajinami by mala viesť k regionálnemu mieru a stabilite a nemala by sa zameriavať na tretie strany ani poškodzovať záujmy tretích strán.

„Pre sebecké záujmy Spojené štáty naďalej posilňujú svoju vojenskú prítomnosť s mentalitou nulového súčtu, čím ohrozujú regionálny mier a stabilitu,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close