Svet

Čínsky kongres sa končí prejavom jednoty za Xiho víziou národnej veľkosti

PEKING – Čínsky národný kongres ukončil v pondelok svoje výročné zasadnutie rutinným prejavom takmer jednomyseľnej podpory plánov, ktorých cieľom je naplniť víziu vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pchinga pre národ.

V minulosti bola strana č. 2 Obvyklá záverečná tlačová konferencia premiéra, ktorý má ako predseda na starosti ekonomické záležitosti, nebola v pondelok na programe. Je to raz za rok, keď novinári priamo spochybňujú najvyššieho čínskeho lídra.

Tlačová konferencia sa koná už niekoľko rokov od roku 1988 a rozhodnutie zrušiť podujatie len podčiarkuje relatívne slabé postavenie Li Qiang. Minulí premiéri zohrali obrovskú úlohu pri presadzovaní kľúčových hospodárskych politík, ako je modernizácia štátnych inštitúcií, riešenie hospodárskych kríz a priekopnícke reformy v oblasti bývania, ktoré zmenili Čínu na národ majiteľov domov.

Kľúčovým bodom, o ktorom sa má v pondelok slávnostne hlasovať, sú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k základnému zákonu Štátnej rady, ktorý nariaďuje čínskej verzii vládneho kabinetu nasledovať Si Ťin-pchingovu víziu.

„Komunistická strana vždy dáva šancu, ale stranícki lídri, ktorí riadia Štátnu radu, majú oveľa voľnejšiu ruku pri stanovovaní hospodárskej politiky,“ uviedol e-mailom Neil Thomas, člen čínskej politiky z Asia Society Policy Institute.

„Xi bol pozoruhodne úspešný pri upevňovaní svojej osobnej kontroly nad stranou, čo mu umožnilo stať sa kľúčovým tvorcom rozhodnutí vo všetkých oblastiach politiky,“ povedal.

Čo sa týka zahraničnej politiky, zdá sa, že Čína sa drží Wanga Yiho ako ministra zahraničných vecí, ktorý sa vrátil do funkcie minulé leto po tom, čo bol jeho nástupca Qin Gang po roku a pol vo funkcii náhle bez vysvetlenia prepustený.

READ  Mjanmarské vojenské nálety koncert etnickej rebelskej skupiny „Kill 60“ | správy

Analytici sa domnievali, že komunistická strana by mohla využiť výročný kongres na vymenovanie nového ministra zahraničných vecí a uzavrieť knihu o nezvyčajnej sérii politických nešťastí v minulom roku, keď bol o mesiace neskôr odvolaný nový minister obrany.

Organický zákon Štátnej rady sa reviduje po prvý raz od jeho prijatia v roku 1982. Novela požaduje, aby Štátna rada „podporila vedenie Komunistickej strany Číny“. Jej súčasťou je aj guvernér čínskej centrálnej banky. k telu.

Najvyšší vládnuci predstavitelia Číny sa musia v týchto dňoch ozývať slová, ktoré sa nachádzajú v každom pohybe, zákone alebo prejave v Číne, a preto sa musia držať vedúcej ideológie strany, ktorá sa odvoláva na marxizmus-leninizmus a myšlienky Mao Ce-tunga a vrcholí v Xiho filozofii. „Socializmus s čínskymi charakteristikami pre novú éru.“

Alfred Wu, odborník na čínsku správu vecí verejných z Národnej univerzity v Singapure, uviedol, že dodatok inštitucionalizuje predchádzajúce zmeny, čo sťažuje ich zvrátenie. Kongres opísal ako „one-man show“, ktorá ukazuje odhodlanie Si Ťin-pchinga vytvoriť organizáciu, ktorá by usmerňovala politiku strany, čím by sa obmedzila úloha Štátnej rady a zákonodarného zboru.

„Jeho záväzok je veľmi jasný,“ povedal Wu. „Je pripravený všetko zmeniť.“

Spolu s „usmernením myslenia Si Ťin-pchinga“ a ďalšími straníckymi smernicami sa na tohtoročnom kongrese ako kľúčové slovo objavilo budovanie „nových kvalitných výrobných síl“ – termín, ktorý Xi zaviedol minulý september.

Tento výraz naznačuje uprednostňovanie vedy a techniky, keďže Čína čelí obchodným bariéram a prekážkam v prístupe k pokročilým znalostiam v počítačových čipoch a iných oblastiach, ktoré Spojené štáty a ďalšie krajiny považujú za národné bezpečnostné riziká.

Strana sa výrazne opiera o zjavne komunistickú ideológiu spojenú s minulosťou, pretože podporuje technologické inovácie a sebestačnosť ako spôsoby budovania modernej, bohatej ekonomiky. Xi posilnil úlohu strany naprieč celým spektrom, od kultúry a vzdelávania až po firemný manažment a ekonomické plánovanie.

READ  Rad Parthenon Marbles vykoľajil Rozhovory medzi Sunakom z Anglicka a Mitsotakisom z Grécka | politické správy

„Vyššia centralizácia moci pravdepodobne pomohla Si Ťin-pchingovi zlepšiť efektivitu centrálnej vlády,“ povedal Thomas, „ale výhody môžu byť prevážené utlmením politickej diskusie, odrádzaním od miestnych inovácií a náhlych politických zmien.“

Počas tohtoročného kongresu sa médiám po prvýkrát od pandémie Covid-19 otvorilo niekoľko provinčných zhromaždení, hoci boli napísané s starostlivo pripravenými komentármi a nič také spontánne ako v minulých desaťročiach.

Kontrast medzi polarizovanou politikou v Spojených štátoch a silnou diskusiou v iných demokraciách nemôže byť výraznejší: čínske politické rituály, bez zjavného nesúhlasu, stavajú jednotu nad všetko ostatné.

Pochodové rozkazy schválené Kongresom zahŕňajú výzvy na zaistenie národnej bezpečnosti a sociálnej stability v čase, keď strata pracovných miest a nízke mzdy podnietili rastúci počet protestov.

___

Sledujte pokrytie Ázie a Tichomoria AP na https://apnews.com/hub/asia-pacific

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close