Svet

Členstvo v BRICS vyžaduje súhlas parlamentu: VP

TEHERÁN – Zástupca iránskeho šéfa právnych záležitostí Mohammad Dehghan zdôraznil, že vstup do bloku BRICS si vyžaduje návrh zákona a následné schválenie iránskym parlamentom.

Dehghan načrtol právne postupy vstupu do organizácie BRICS s tým, že zodpovednosť za začatie procesu nesú príslušné inštitúcie. Zdôraznil, že 50 dokumentov bolo pripravených v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a predložených parlamentu na schválenie súbežne so vstupom Iránu do Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Parlament nakoniec návrh zákona schválil, čím pripravil cestu pre oficiálny vstup Iránu do ŠOS.

Pri riešení konkrétnych požiadaviek a povinností spojených s členstvom v BRICS Dehkhan zdôraznil úlohu príslušných inštitúcií pri príprave návrhu zákona a jeho predložení vláde.

Zopakoval, že vláda podnikne potrebné kroky, keď Iránska centrálna banka (CBI) a ministerstvo zahraničných vecí postúpia návrh zákona.

Zoskupenie BRICS, ktoré bolo založené v roku 2009, zahŕňajúce Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, sa ukázalo ako významná sila formujúca globálne ekonomické diskusie.

Irán bol pozvaný, aby sa pripojil k tomuto vplyvnému bloku spolu s Argentínou, Egyptom, Etiópiou, Spojenými arabskými emirátmi a Saudskou Arábiou. Ich predpokladané plné členstvo, oficiálne od 1. januára 2024, predstavuje významný posun v geopolitickom prostredí.

Začiatkom januára hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Khanani poznamenal, že Teherán je považovaný za riadneho člena bloku.

V rozhovore s novinármi na týždennej tlačovej konferencii Kanani povedal: „Skupina BRICS získala väčšiu váhu s pridaním nových členov. Jedným z dôsledkov zlepšenia medzinárodného postavenia Iránu je jeho členstvo v organizácii BRICS.

V ten istý deň Anil Souklal, predstaviteľ Juhoafrickej republiky v skupine rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, tiež uviedol, že Irán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Etiópia sa k bloku pripoja 1. januára 2024.

READ  "Hlasy sa nepočítajú": Bangladéšske "podivné" volebné testy so Západom | Volebné správy

Souklal zdôraznil, že nedávneho stretnutia BRICS v Durbane v Juhoafrickej republike začiatkom decembra sa zúčastnili predstavitelia na vysokej úrovni z Iránu, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Egypta a Etiópie. S pridaním týchto krajín sa počet členov BRICS zdvojnásobí.

Ďalšie zasadnutie ekonomickej skupiny je podľa neho naplánované na 30. januára v Moskve, kde sa zúčastnia zástupcovia nových členov BRICS.

V rozhovore pre Sputnik námestník iránskeho ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Ali Bagheri Ghani spolu s ďalšími členmi BRICS zdôraznili odhodlanie Iránu agresívne presadzovať devalváciu dolára v rôznych ekonomických sektoroch.

Bagheri Ghani zdôraznil zameranie sa na obchod, hospodársku spoluprácu a finančné transfery v rámci tejto vplyvnej aliancie veľkých ekonomík.

Zdôraznil nepretržité iniciatívy a vyjadril nádej, že tieto iniciatívy posilnia, aby rýchlo dosiahli svoje ciele.

Bagheri Ghani zdôraznil dôležitosť spoločného úsilia a naznačil spoločný záväzok v rámci BRICS znížiť závislosť od dolára.

Objasnil, že tieto snahy sú zamerané na vytvorenie rámca na podporu ekonomickej autonómie a odolnosti medzi členskými štátmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close