Veda

Čo boli tie červené kvapky vychádzajúce zo Slnka počas zatmenia? – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Videli ste červené škvrnité oblasti okolo Slnka počas pondelkového úplného zatmenia Slnka?

nazývajú sa slnečné výbežky, Hoci vyzerajú, že by mohli byť vyrobené z ohňa, v skutočnosti sú to výbuchy plazmy, horúceho plynu vyrobeného z elektricky nabitého vodíka a hélia, ktoré sa rozpínajú smerom von z povrchu Slnka.

Slnečné protuberancie prúdia magnetickým poľom generovaným Slnkom a môžu trvať niekoľko mesiacov. Protuberancie môžu siahať až 200 000 míľ do vesmíru, čo je vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom – asi 28-násobok priemeru našej planéty.

Úplné zatmenie nasnímané mimo štúdií NBC 5/Telemundo 39 v pondelok 8. apríla 2024.

Aký je teda rozdiel medzi význačnosťou a slnečnou erupciou alebo CME?

Protuberancie sú spojené s fotosférou Slnka, najnižšou úrovňou slnečnej atmosféry, a nie sú emitované do vesmíru.

Slnečné erupcie sú obrovské výbuchy röntgenových lúčov a energie, ktoré sa šíria zo Slnka do vesmíru rýchlosťou svetla, uviedla NASA. Slnečné erupcie pri pohybe takouto rýchlosťou by mohli dosiahnuť Zem asi za osem minút, kde by mohli narušiť satelity a komunikáciu v zemskej atmosfére.

cme sú tiež vyžarované do vesmíru, ale pomalšie ako plameň a pohybujú sa rýchlosťou približne 5 % rýchlosti svetla, čiže približne 9 300 míľ za sekundu. Pri tejto rýchlosti by CME mohlo trvať jeden až tri dni, kým sa dostane na Zem.

Keď oblak elektricky nabitých častíc CME prechádza okolo Zeme, niektoré sú pritiahnuté k magnetickým pólom a interagujú s atómami a molekulami v našej atmosfére, čo spôsobuje polárnu žiaru na severnej pologuli a aurora australis na južnej pologuli.

Protuberancie, ktoré sú viazané na Slnko, nemajú na Zem žiadny vplyv.

READ  Úplněk Halloween: Pozrite sa na októbrový „modrý mesiac“ dnes večer

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close