Ekonomika

Čo by ste si mali určite skontrolovať pred kúpou ojazdeného auta počas koronárnej krízy?

Na slovenskom trhu sa stále vyskytujú exekučné autá, kradnuté vozidlá alebo vozidlá so stočenými kilometrami.

Kúpa automobilu nie je tak jednoduchá záležitosť, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, najmä v dnešnej koronárnej kríze. V dôsledku pandémie sa ponuka ojazdených vozidiel výrazne znížila. Mnoho ľudí si vedie ekonomicky zle a niektorí predávajú svoje autá so skrytými chybami v myšlienke rýchlych peňazí, dokonca na webe inzerujú neexistujúce vozidlá. Problémom sa stal aj predaj dovážaných automobilov zo zahraničia, pričom mnoho domácich predajcov ponúka autá v horšom stave. Vozidlá od súkromných osôb, ako aj od menších autobazárov nemusia byť vždy riadne skontrolované, preto je potrebné venovať väčšiu pozornosť tak technickému stavu automobilu, ako aj skrútenému tachometru. Ďalším častým rizikom je kúpa automobilu, ktorý je v exekúcii.

Stále existuje veľké množstvo automobilov so skrúteným otáčkomerom. Autá s nižším počtom najazdených kilometrov sú logicky na trhu s ojazdenými vozidlami hodnotnejšie ako vozidlá s väčším počtom najazdených kilometrov. S tachometrom sa najčastejšie manipuluje na dovážaných autách zo zahraničia. Skrútený tachometer je možné zistiť aj voľným okom, napríklad ak sú pod sklom prístrojovej dosky odtlačky prstov alebo iné nečistoty. Ďalšou možnosťou je skontrolovať pomocou internetových databáz, kde na kontrolu stačí zadať VIN kód. Okrem počtu najazdených kilometrov systém skontroluje aj ďalšie záležitosti, či nedošlo k odcudzeniu automobilu alebo či nie je majetkom lízingovej spoločnosti.
„Dôkladne kontrolujeme počet najazdených kilometrov, nespoliehame sa iba na údaje z ODO-PASS. Podľa dostupných záznamov tretích strán posúdime, či je vozidlo podozrivé z neoprávnenej manipulácie. Okrem toho máme vlastnú databázu, ktorá obsahuje približne 1,3 milióna predaných vozidiel od roku 1992, ako aj niekoľko miliónov záznamov o autách, ktoré navštívili náš výkup bez uzavretia obchodu. Neustále tiež analyzujeme reklamnú ponuku ojazdených vozidiel v západnej a strednej Európe a sledujeme, ako sa ich prístup mení po importe do Slovensko, a tieto informácie archivujeme. Súkromní predajcovia alebo menšie bazáre tieto možnosti nemajú. “ Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO, vysvetľuje opatrenia proti nákupu zrolovaného automobilu.

Ďalším vážnym problémom by mohla byť kúpa automobilu, ktorý je v exekúcii. Dlžníci sa snažia auto zbaviť skôr, ako si ho vezme exekútor. V takejto situácii môžete skončiť bez auta, a to aj bez toho, aby ste vrátili peniaze, ktoré ste investovali do kúpy vozidla. Praktická skúsenosť je taká, že až 90% ľudí pred kúpou vozidlo nekontroluje. Exekúcia sa vždy týka iba majiteľa automobilu, nie automobilu. Ak má vlastník uzavreté parkovisko, vozidlo je zablokované dopravným inšpektorátom a nemôže byť prepísané na nového vlastníka. Takmer každý týždeň nám volajú podvedení ľudia, aby sme tento problém vyriešili. Vozidlo, žiaľ, vopred nekontrolovali a iba informovali dopravný inšpektorát, že ho nemožno previesť na novú osobu. „ informuje Asociácia overovateľov vozidiel. Ak dôjde k situácii, že exekútor nenájde vozidlo, na vás príde polícia, aby zadržala vaše auto. Ak je motorové vozidlo zablokované a predajca túto skutočnosť pri podpise zmluvy zamlčí, musíte sa domáhať práva na odstúpenie od zmluvy v súlade s paragrafmi 596 – 597 Občianskeho zákonníka. Predávajúci je povinný oznámiť kupujúcemu všetky vady predaného tovaru. Problém s takými Vozidlu sa môžete vyhnúť kúpou od veľkého predajcu, ktorý má dostatočné skúsenosti a je schopný takéto praktiky odhaliť. „Pri kúpe automobilov kontrolujeme históriu vozidla, ako aj 107 mechanických parametrov každého automobilu a z dôvodu právnych alebo mechanických závad odmietame až 65-70% ponúkaných vozidiel. Vďaka všetkým kontrolám sme môže zákazníkom poskytnúť 100% záruku na pôvod vozidla. V prípade právnej chyby vrátime celú kúpnu cenu. Zároveň vlastníme všetky automobily, takže kupujúci sa nemusia obávať, že by nebude mať na koho sa obrátiť s prípadnou reklamáciou. Ak sa nový majiteľ automobilu rozhodne, že mu nevyhovuje, môže ho do 7 dní bez udania dôvodu vymeniť za iné, “ Vysvetľuje prevádzkový riaditeľ siete automobilových centier AAA AUTO Petr Vaněček.

READ  Rusko-ukrajinská kríza: Ukrajinská populácia utečencov sa blíži k 1,5 miliónu, ruská ofenzíva vstupuje do 11. dňa, World News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close