Ekonomika

Slovensko dovážať plyn z Nórska a ďalších krajín – EURACTIV.com

Nórsko a rôzne nemenované krajiny budú dodávať skvapalnený zemný plyn (LNG), aby pomohli zabezpečiť výrazné zníženie závislosti Slovenska od dovozu ruského plynu, oznámil v piatok najväčší dodávateľ plynu v krajine SPP.

Od 1. júna zníži Slovensko svoju závislosť od Ruska o 65 %, uviedol minister hospodárstva Richard Zulík napriek tomu, že analytici upozorňujú, že SPP nedodáva plyn do každej domácnosti či firmy v krajine a skutočné zníženie je len o 35 %. .

Aby sa Slovensko osamostatnilo, vyčlenilo kapacity vo viacerých európskych termináloch LNG a bude dovážať plyn z Nórska plynovodom, uviedol Zulik. Hoci nespresnil, odkiaľ sa bude LNG dovážať, hovorca jeho strany SaS uviedol, že došlo k dohode s „rôznymi“ dodávateľmi.

Zulik tiež upozornil, že plyn z Nórska nie je drahší ako plyn z Gaspromu, a to aj napriek cenám závislým od trendov na trhu.

SPP úplne nezastaví dovoz z Ruska.

Ruský dovoz sa však môže ešte znížiť po dokončení poľsko-slovenského prepojenia, ktoré sa otvorí ešte tento alebo budúci rok. Skúšobná prevádzka sa už začala, dodal Sulík.

Tieto nové zmluvy by mali zabezpečiť dostatočné dodávky do konca roka. Technická odstávka Nord Streamu 1 by mala spĺňať všetky slovenské požiadavky do 10. júla, dodal Sulík.

READ  Európska únia navrhuje pridelenie prostriedkov štátom na zvýšenie prírodných emisií uhlíka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close