Ekonomika

bne IntelliNews – Očakáva sa, že ekonomiky juhovýchodnej Európy predbehnú širší región

Podľa najnovšej jarnej prognózy Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie (wiiw) bude niekoľko ekonomík juhovýchodnej Európy v nasledujúcich troch rokoch dosahovať najsilnejšie výsledky v regióne rozvíjajúcej sa Európy.

Člen EÚ Rumunsko a ašpirujúci členovia Albánsko a Kosovo zažijú jeden z najrýchlejších rastov spomedzi 23 krajín hodnotených wiiw zo strednej, juhovýchodnej a východnej Európy a strednej Ázie.

Rast vo všetkých troch krajinách prekoná rast v širšom regióne a všetky tri v roku 2025, v poslednom roku prognózovaného obdobia, prekročia 4 % ročný rast.

Predpokladá sa, že rumunská ekonomika tento rok porastie o 3,0 %, čo je viac ako dvojnásobok prognózy pre 11 členov EÚ v strednej a juhovýchodnej Európe a širšom regióne. V roku 2024 sa zrýchli na 4,0 % a v nasledujúcom roku na 4,3 %, čím sa v roku 2025 stane najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v regióne.

Najrýchlejší rast 3,6 % v tomto roku dosiahne Kosovo, ktoré sa v nasledujúcich dvoch rokoch zvýši na 3,9 % a 4,1 %, rovnako ako Rumunsko.

Rast v Albánsku sa predpokladá na úrovni 3,3 % v roku 2023, 3,8 % v roku 2024 a 4,0 % v roku 2025.

Moldavsko tiež smeruje k silnému oživeniu po prudkom poklese o 5,9 % v roku 2022; V tomto roku sa očakáva jeho rast o 3,0 % a každý budúci rok o 4,0 %.

To je porovnateľné s regionálnymi priemermi 1,2 % v tomto roku, 2,3 % v roku 2024 a 2,7 % v roku 2025. Jedinou ďalšou krajinou v regióne je Ukrajina Myslím si, že ekonomika sa začne zotavovať Rok 2025 zaznamená rýchly rast, hoci jeho prognóza podlieha značnej neistote v dôsledku nepredvídateľného výsledku vojny. Kazachstan má byť jednou z najrýchlejšie rastúcich krajín v regióne.

„Skutoční prekonatelia, skutočne silné príbehy sú väčšinou v juhovýchodnej Európe, čo určite nie je vždy prípad,“ komentoval Richard Greaveson, zástupca riaditeľa wiiw, počas webinára predstavenie jarnej prognózy spoločnosti.

READ  Spoločnosť Swan zahájila predaj svojej televíznej služby cez internet na celom Slovensku

„Týka sa to kombinácie dvoch krajín mimo EÚ, akými sú Kosovo a Albánsko Tento jesenný rast je skutočne úspešným príbehom a do určitej miery Čierna Hora, ale aj niektoré členské štáty EÚ, najmä Chorvátsko a Rumunsko.

Tá je podľa Greavesona „zatiaľ veľmi úspešná pri získavaní ústupkov od EÚ“. z bežného rozpočtu EÚ a Nástroja na obnovu a odolnosť (RRF).

„Pamätám si, ako som povedal, že EÚ novej generácie v rokoch 2020-21 bola potenciálnou zmenou hry pre juhovýchodnú Európu. Krajiny ako Rumunsko, Chorvátsko a Bulharsko mali také obrovské prídely, ale mali sme pochybnosti, či ich dokážu skutočne absorbovať. majú na to inštitucionálne kapacity? Zdá sa, že odpoveď je áno, majú,“ dodal.

„Najmä Chorvátsko a Rumunsko, ale aj Slovensko a Bulharsko už v existujúcom rozpočte EÚ ukrojili minimálne dva percentuálne body HDP z financovania RRF. Ide, samozrejme, o najvýznamnejší proticyklický tlmič v tejto veľmi ťažkej situácii.“ ekonomický šok, ktorému región čelí.

Hoci krajiny v regióne majú problémy so splnením určitých kritérií na použitie fondov, nedošlo k porovnateľným politickým sporom s Poľskom a Maďarskom na jednej strane a Európskou komisiou na strane druhej.

„Čo môžeme povedať o všetkých týchto relatívnych úspechoch je, že všetky majú aspoň nejaké princípy rôznymi spôsobmi,“ komentuje Greaveson. „Všetky krajiny čelia veľkým výzvam, ale dôležité sú politické rozhodnutia a tie, ktoré urobili najlepšie politické rozhodnutia, prešli poklesom zatiaľ relatívne dobre.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close