Svet

CORONAVIR Kim posiela vrúcne pozdravy do Spojených štátov: Čoskoro sa uzdravte, odkazuje Trump

„Kim úprimne dúfa, že sa čo najskôr uzdravia, a verí, že túto chorobu prekonajú. Vedúci sa vyjadril prezidentovi a my sa ho zúčastníme ako prví a srdečne ich pozdravíme.“ informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na severokórejské štátne médiá. Je to prvýkrát, čo Kim Čong-un poslal juhokórejskej tlačovej agentúre Jonhap správu so želaním uzdravenia svetovému lídrovi, ktorý mal pozitívny test na nový typ koronavírusu.

Trump v piatok oznámil na Twitteri správu o pozitívnom teste svojej a jeho manželky. Krátko predtým potvrdil, že jeho poradca Hope Hicks mal pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Trump bol neskôr prevezený do vojenskej nemocnice neďaleko Washingtonu, kde bude podrobený pozorovaniu a liečbe, bude však aj naďalej slúžiť ako hlava štátu.

Trump a Kim sa stretli na dvoch samitoch – v roku 2018 v Singapure a v roku 2019 vo vietnamskom Hanoji. Minulý rok sa stretli aj na demarkačnej línii medzi Severnou a Južnou Kóreou v snahe dosiahnuť dohodu o programe jadrových zbraní v Pchjongjangu. Z ich stretnutí však zatiaľ nevyplynul žiadny konkrétny výsledok súvisiaci s denuklearizáciou a rokovania sú na niekoľko mesiacov oficiálne pozastavené. Americký minister zahraničia Mike Pompeo však v septembri uviedol, že v zákulisí pokračujú rozhovory medzi Pchjongjangom a Washingtonom. Trump vykresľuje blízky vzťah s Kimom ako jeden z úspechov svojej zahraničnej politiky.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Trumpa ocenili aj ďalší svetoví lídri: ruský prezident Vladimir Putin, generálny tajomník OSN António Guterres, prezident Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhan, predseda Európskej rady Charles Michel, britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, kanadský premiér Justin Trudeau, indický premiér Narendra Modi, egyptský prezident Abdal Fattah Sisi, jordánsky kráľ Abdullah II., Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kórejský prezident Mun Chein, poľský prezident Andrzej Duda, Columbus Ivan Duque alebo zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close