Svet

CORONAVÍRUS na Slovensku: Rodinné oslavy ako hlavný zdroj infekcie! Epidemiológovia varujú

„Toto sú prípady, keď ešte nepoznáme zdroj infekcie, ale poznáme miesto. Niektorí účastníci jednej udalosti boli tiež na druhej oslave. V jednom prípade to bola oslava 50. rokov, v druhom nešpecifikovaná oslavu. “ Bučková sa priblížila.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Ako dodala, vo všetkých prípadoch boli tieto choroby odhalené vo štvrtok, v piatok Krajský úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne aktívne hľadá všetky kontakty s osobami, ktoré ich musia následne otestovať. Starostovia oboch obcí, kde sa oslavy konali, už boli informovaní hygienikmi, prijímajú potrebné opatrenia.

„Keďže traja pozitívne testovaní sú zamestnanci toho istého závodu s približne 30 zamestnancami, nariadili sme karanténu pre všetkých z nich, tj prakticky zatvorili závod,“ pridal hygienik. Zdôraznila, že účastníci rodinných osláv sú bez zábran a nerešpektujú ich „Omieľané“ ROR – rúško, vzdialenosť, ruky. „Je ťažké udržať si odstup pri oslavách, ale aspoň také závoje by sa mali vyskytnúť na takýchto udalostiach,“ uzavrel Bučková a uviedol, že väčšina prípadov je asymptomatická.

Epidemiológovia odporúčajú zvážiť usporiadanie veľkých rodinných osláv

V súvislosti so štvrtkom (13. augusta) 62 potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom epidemiológovia odporúčajú, aby ľudia zvážili usporiadanie veľkých rodinných osláv a návštev, ktoré spoja väčší počet ľudí z rôznych častí Slovenska alebo zo zahraničia.

„Upozorňujeme, že tieto príležitosti poskytujú vhodné podmienky pre šírenie nového koronavírusu – infekcie môžu byť asymptomatické, ale infekčné, ľudia sú v úzkom kontakte, často v uzavretých priestoroch.“ “ Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o sociálnej sieti.

Epidemiológovia pripomínajú, že súčasný výskyt COVID-19 si vyžaduje dôsledné dodržiavanie nariadených a odporúčaných opatrení ÚVZ SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva a prijatie vybraných opatrení na miestnej úrovni. Ich rešpektovanie by malo prispieť k zabráneniu šírenia COVID-19 na Slovensku.

READ  Irán odmietol tvrdenia USA, že vykonal bezpilotný útok na tanker pri pobreží Gudžarátu

V súčasnej situácii epidemiológovia tiež odporúčajú zvážiť potrebu cestovať do zahraničia a pripomenúť povinnosť vrátiť sa z tzv. Hlásenia rizikovej krajiny telefonicky alebo elektronicky na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v Slovenskej republike. Môžete sa napríklad zaregistrovať vyplnením formulára na webovej stránke korona.gov.sk.

Ak sa ľudia vrátia zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú, vykazujú príznaky respiračného ochorenia, mali by sa telefonicky spojiť so svojím lekárom a informovať ich o svojej cestovnej histórii. Lekár potom určí ďalší priebeh diagnózy a liečby. To isté platí pre ľudí, u ktorých sa vyvinuli príznaky respiračných chorôb a ktorí vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

Výskyt choroby monitorujú regionálne orgány verejného zdravotníctva v spolupráci s miestnymi vládami alebo dotknutými inštitúciami a prijímajú protiepidemické opatrenia. „Pokračujú v aktívnom monitorovaní kontaktov potvrdených prípadov COVID-19, čo znamená, že počet potvrdených prípadov sa môže zvýšiť,“ uviedol ÚVZ SR.

Najpriaznivejšie testované vo štvrtok (13. augusta) boli zaznamenané v okresoch Trenčín (11), Nové Mesto nad Váhom (11) a Bratislavské okresy (10). ÚVZ SR uviedol, že v územnej pôsobnosti Krajského úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne, ktorý zahŕňa okresy Trenčín a Nové Mesto nad Váhom, je to najmä výskyt chorôb v súvislosti s dvoma rodinnými oslavami, zatiaľ čo niektorí ľudia zúčastnil sa oboch podujatí.

Epidemiológovia poskytujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia, pokračujú v epidemiologických vyšetreniach a na základe úzkeho kontaktu nariadia dôkladnú izoláciu a testovanie na COVID-19. V prípade Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave sa v súčasnosti vykonáva epidemiologické vyšetrovanie.

V Dunajskej Strede sa vyskytli štyri potvrdené prípady. Dovoz choroby zo zahraničia zaznamenal Krajský úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede. Sú to členovia spoločnej domácnosti, ktorí sú izolovaní. Aj v územnej pôsobnosti Krajského úradu verejného zdravotníctva v Nitre, kde boli potvrdené tri prípady chorôb, ide najmä o dovozy zo zahraničia. Jedným z prípadov je úzky kontakt s už potvrdeným prípadom COVID-19.

READ  Bezpečnostná rada OSN požaduje okamžité ukončenie nepriateľských akcií Čo predstavuje vymenovanie osobitného zástupcu SG?

Tri nové potvrdené prípady COVID-19 v územnej pôsobnosti Krajského úradu verejného zdravotníctva v Trnave sú v epidemiologickej súvislosti s pozitívnou osobou v okrese Vranov nad Topľou. V okrese Vranov nad Topľou boli pridané tri nové prípady choroby COVID-19, ktoré sú v epidemiologickej súvislosti s doteraz potvrdenými prípadmi. Krajský úrad verejného zdravotníctva v Košiciach zaznamenáva sporadické prípady COVID-19 a epidemiologické vyšetrovanie stále prebieha.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close