Svet

Remišová: Chápem, že Kollár sa hnevá, ale môj názor je jasný

„Chápem, že sa pán Kollár rozhnevá, ale zároveň tu bola miestnosť – a túto miestnosť vítam – túto otázku sme otvorili v koaličnej rade a navrhol som, aby sme stanovili jasné pravidlá, ako sa s ňou v budúcnosti budeme zaoberať. , “ Remišová vysvetlila, že išla do vlády s tým, že strana obnoví dôveru občanov v štátne a štátne inštitúcie.

Dodala, že diskusia v pondelok koaličnej rady bola zahrievaná. „Zaviedli sme dodatočné pravidlá kontroly, najprv informujúce vopred o možnom konflikte záujmov, prísnej kontrole a, pokiaľ ide o verejné obstarávanie, potom dodatočnú kontrolu špecifikácií verejného obstarávania, takže nie je pochýb o tom, že špecifikácie vo verejnom obstarávaní boli šité na mieru -made, “ oznámil minister. Ako ďalej oznámila, prediskutuje s ministrom spravodlivosti Máriou Kolíkovou mechanizmus, ako predchádzať takýmto situáciám.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Remišová chce navrhnúť niekoľko alternatív na riešenie situácie, keď aktívny vládny politik vlastní spoločnosť, ktorá môže požiadať o štátne zákazky. „Môj názor v tejto oblasti je celkom jasný. Uprednostňujem, aby aktívni politici nedostávali dotácie od štátu.“ uzavrel Remišová.

Potrebujeme audit právnych služieb a posilnenie štátnych kapacít

Je potrebné vykonať audit právnych služieb, pričom je potrebné posilniť kapacity štátu a navrhnúť systémové riešenie. V utorok to uviedol podpredseda vlády a minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (pre ľudí). Reagovala tak na návrh predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) na zriadenie úradu právnych služieb, aby štát nemusel platiť externé služby vysoké sumy.

„Súhlasíme tu, je potrebné vykonať audit a príkaz, predovšetkým je potrebné posilniť kapacity na strane štátu,“ pridané Remišová. Poukázala na to, že chcú podniknúť podobné kroky v oblasti IT, kde štát by mal mať silné IT znalosti, aby nebol závislý od návrhov dodávateľov. „To isté platí aj pre právne služby, chceme tiež zabezpečiť, aby odbornosť silných právnych služieb bola na strane štátu, pretože štát rieši veľké komplikované úlohy, legislatívu,“ dodala.

READ  Pracovníci nepokoje v bieloruskej automobilke

Podpredseda vlády a minister

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Strana SaS tiež podporuje zámer predsedu vlády. „Je to spôsob, ako ušetriť pri budovaní právnej spôsobilosti štátu, aby nebolo potrebné najímať externých právnikov na bežné služby.“ Hovoril hovorca SaS Ondrej Šprlák.

V stredu (19. augusta) vládneho kabinetu má Matovič navrhnúť uznesenie, ktoré ukladá ministrom povinnosť do dvoch týždňov predložiť Úradu vlády SR (ÚV) SR zmluvy na právne a poradenské služby. Následne bude tieto zmluvy kontrolovať podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina). Matovič tak reagoval na vysoké hodinové sadzby za právne a poradenské služby pre štát. Ambíciou je vytvoriť úrad, v ktorom by právnici pôsobili priamo pre štát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close