Ekonomika

Daimler prehral spor s Nokia. Môže zakázať predaj značky Mercedes v Nemecku! – Časopis – Auto

Dlhodobý spor medzi spoločnosťou Daimler, ktorý vyrába vozidlá Mercedes-Benz, a spoločnosťou Nokia skončil víťazstvom fínskej spoločnosti. Bránila sa proti nezákonnému používaniu svojich mobilných technológií v luxusných nemeckých vozidlách. Tento spor pozorne sledujú aj iní výrobcovia automobilov, pretože môžu vytvoriť nový rámec pre udeľovanie licencií na mobilné technológie v ich automobiloch.

Nokia má teoretické právo požadovať zastavenie predaja Mercedes-Benz v Nemecku. Tento krok sa však neočakáva. Fínska spoločnosť bude skôr požadovať náhradu a zákonný nákup licencie na používanie svojej technológie vo vozidlách Daimler.
Autor: Mercedes-Benz

Súd v Mannheime rozhodol v prospech spoločnosti Nokia, ktorá žalovala spoločnosť Daimler v Nemecku za nezákonné používanie jej technológie. „Daimler, majiteľ značky Mercedes-Benz, porušil patenty spoločnosti Nokia na mobilné technológie,“ uviedli v utorok sudcovia. Rozsudok ešte nie je právoplatný. „Nemôžeme pochopiť rozsudok súdu v Mannheime a máme v úmysle sa proti nemu odvolať,“ uviedol Daimler v e-mailovom vyhlásení.

Sudcovia dospeli k záveru, že spoločnosť Daimler by mala toto rozhodnutie rešpektovať, pretože pri používaní mobilných technológií spoločnosti Nokia sa neriadila štandardnými pravidlami pre základné patenty. Rozsudok dokonca dáva fínskej spoločnosti známej v oblasti výroby mobilných telefónov právo zakázať predaj vozidiel Mercedes-Benz v Nemecku. Neočakáva sa však, že by Nokia podnikla tento krok, pretože v takom prípade by súd vyžadoval finančnú záruku vo výške sedem miliárd eur.

„Zistenie súdu je dôkazom tvrdej práce našich inžinierov, ktorí by za to mali byť spravodlivo odmenení,“ uviedla vo vyhlásení Jenni Lukander, prezident spoločnosti Nokia Technologies. „Dúfame, že spoločnosť Daimler sa teraz pokúsi získať licenciu pravidelne.“ Mercedes-Benz však nie je príliš naklonený tomu urobiť. Nesúhlasí s tým, že licenčné poplatky, ktoré podľa neho sú vysoké, by sa mali účtovať za každé vyrobené auto. Podľa spoločnosti Daimler by licencie mali získavať výrobcovia mobilných technológií pre priezory, tj ich dodávatelia – napríklad Continental alebo Bosch.

Nokia však tvrdí, že jej licenčný model už prijalo niekoľko výrobcov automobilov vrátane BMW a Volkswagen. Strata prichádza pre Daimlera v najviac nevhodnom čase. Už v minulom roku musel zaplatiť pokutu vo výške 870 miliónov EUR za urovnanie sporu s emisiami v súvislosti so svojimi dieselovými modelmi v Nemecku a na prekročenie emisných limitov v USA bude stáť najmenej ďalšie dve miliardy EUR. To všetko má vplyv na jeho riadenie, okrem bremena astronomických investícií do technológií s nízkymi emisiami a autonómnych technológií.

Nehovoriac o stratách spoločnosti Daimler z korónovej krízy. Konkurenti Daimler-Nokia pozorne sledujú aj spor, pretože môže vytvoriť nový právny rámec pre používanie mobilných technológií v automobiloch, ktoré sa stávajú ich neoddeliteľnou súčasťou.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close