Ekonomika

Banky budú pri poskytovaní úverov opatrnejšie, jesenné podiely však neodmietnu

Banky budú pri poskytovaní úverov opatrnejšie, ale jesenné podiely nezradia kvôli koronovej kríze. Odborníci to očakávajú. Ako prvá prišla s jesenným podujatím UniCredit Bank Česká republika a Slovensko, ďalšie banky by sa k nej mohli postupne pridať.

Odborníci poukazujú na to, že banky nemôžu prestať poskytovať pôžičky, pretože úrokové výnosy významne prispievajú k ich príjmu. „Dá sa očakávať, že k UniCredit sa v rámci akciových ponúk pridajú ďalšie banky a zníži úrokové sadzby pri niektorých fixáciách. Je to pre klientov pozitívna správa a je to aj praktický príklad zdravej konkurencie, z ktorej majú klienti úžitok. Viac banky na trhu s túžbou bojovať za každého klienta v praxi znamená lepšie podmienky, “ myslí si Martin Švidroň, analytik Financial Chart Parade.

Podobné očakávania má aj Eva Šablová, riaditeľka pre pôžičky FinGO.sk. „Boj o klienta z dôvodu nízkych trhových sadzieb bude. Očakávame však, že nie všetci klienti budú mať o všetkých klientov záujem v čase hospodárskej krízy spojenej s ďalším šírením novej koronavírusovej choroby,“ predpokladá Sablova.

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska z júla tohto roku si ľudia požičiavali prostredníctvom hypotekárnych úverov s priemernou úrokovou sadzbou 1,07 percenta. „Kampaň UniCredit Bank môže oživiť pokračovanie konkurencie o klienta. Je pravdepodobné, že niektoré banky upravia úrokové sadzby, aj keď neočakávam úpravy pod 0,39 percenta. Najmä čo sa týka ziskovosti takéhoto podnikania pre banky, pretože v r. V hre sú rôzne krízové ​​scenáre týkajúce sa nesplácaných úverov, ktoré sú ohrozené po ukončení splátok, “ predpokladá Sablova.

Preferenčné úrokové sadzby počas akcií sú podmienené tým, že finančné inštitúcie zvyčajne používajú iné produkty. Švidroň vysvetľuje, že banky už pravidelne vyberajú jednu alebo niekoľko fixácií v rámci akcií a úrokovú sadzbu znižujú v časovo obmedzenej ponuke.

READ  (14. a 15. zasadnutie) Politické fórum na vysokej úrovni 2023

„Podriadenie sa trhu s úrokovými sadzbami je efektívny spôsob, ako prilákať klientov bez veľkých marketingových investícií, pretože úroková sadzba je stále údajom, ktorý rezonuje a zaujíma zákazníkov najviac. Cieľom je dostať klienta do pobočky a urobiť mu šitie na mieru“. urobila ponuku tam. úroková sadzba podmienená nákupom ďalších produktov a služieb banky, aby sa nakoniec zvýšila ročná percentuálna miera nákladov a klient zaplatil viac, ako vidí na prvý pohľad v reklame, “ vysvetľuje expert finančného grafu.

Napriek týmto skutočnostiam sú však úrokové sadzby veľmi priaznivé a historicky stále na nízkych úrovniach. „Je zrejmé, že banky chcú kompenzovať nižšie zisky spojené s odkladom splátok počas koronárnej krízy, takže budú ochotné požičiavať, ale budú si dôslednejšie vyberať, komu a za akých ďalších podmienok poskytnú nízky úrok na úrovni ziskovosti pre banka. hypotekárne služby, ako napríklad poistenie úveru, aktívny účet alebo poistenie nehnuteľností, ktoré banky podmienia najnižšími úrokovými sadzbami, a tým zvýšia zisky z obchodu, “ Sablova sa priblížila.

Korónová kríza ovplyvnila aj príjmy niektorých domácností. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi budú banky pravdepodobne obozretnejšie a niektorým skupinám klientov sa môže sťažiť prístup k úverom.

„Banky sa pokúsia nájsť rovnováhu medzi poskytovaním úverov a schopnosťou klientov plniť si svoje záväzky. V praxi to bude znamenať aj to, že klienti nedostanú takú hypotéku, akú by si počas koronárnej krízy predstavovali. Závisí to samozrejme od na segment, v ktorom klient pracuje, a zo zdrojov príjmu, “ hovorí Svidron.

Ľudia pracujúci v najviac postihnutých segmentoch krízy podľa neho nemusia dostať pôžičku vôbec. „Obmedzenia sa dotknú aj klientov s príjmami zo zahraničia, kde banky nebudú akceptovať ich príjem v plnej výške, ale napríklad iba vo výške 50 percent preukázaného príjmu,“ dodal Švidroň.

READ  Tu prúdia americké peniaze na Ukrajinu

Menej dôveryhodní klienti nemusia mať nárok na úroky z reklamy. „Je bežné, že niektorí klienti, najmä tí, ktorí z pohľadu banky majú ohrozený alebo menej stabilný príjem alebo horšiu bonitu, stále dostávajú úrok okolo dvoch percent,“ dodala Sablova.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close