Ekonomika

Nového slovenského premiéra zatieňuje starý premiér

Nový slovenský premiér Peter Pellegrini sa snaží uniknúť z tieňa svojho predchodcu, ktorý bol nútený odstúpiť po vražde novinára vyšetrujúceho skorumpovaných politikov.

Novým predsedom vlády na Slovensku je bývalý podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. Do úradu nastúpil 22. marca po tom, čo bol Robert Figo (PM 2006-2010 a 2012-2018) nútený odstúpiť po vražde investigatívneho novinára Johna Kuciaka a jeho snúbenice 26. februára.

Vraždy otriasli Slovenskom, vyvolali masové protesty a upozornili na údajné prepojenia medzi vládnucou triedou a talianskou mafiou. Prezident je presvedčený, že vláda musí konať tak, aby znovu získala dôveru voličov. Pellegrini je v podstate v podmienke a predčasné voľby, ktoré si mnohí želajú, sa ešte môžu uskutočniť.

Andrzej Kiska, prezident Slovenska

Problémy Slovenska nie sú najmä ekonomické – Bratislavský samosprávny kraj je šiestym najbohatším regiónom EÚ s kúpnou silou na obyvateľa viac ako 180 % svojho regionálneho priemeru – a ako člen eurozóny vzbudil značnú pozornosť . Priame zahraničné investície, najmä v automobilovom sektore. „Ekonomický sentiment je silný a trvá od začiatku krízy,“ hovorí Liam Carson, začínajúci európsky analytik zo spoločnosti Capital Economics. „Slovensko je jedinou stredoeurópskou krajinou, kde očakávame posilnenie rastu HDP v tomto roku z 3,4 % v roku 2017 na 3,8 %.“

Prudké tempo zmien v tejto krajine však otvorilo dvere organizovanému zločinu, ktorý Guciak vyšetruje, stúpajúci vo vláde. Pellegrini prisľúbil, že nájde Kuciakovho vraha a bude bojovať proti korupcii, pričom miestnym médiám povedal: „Urobíme všetko pre to, aby sa Slovensko stalo úspešnou krajinou, dobrým miestom pre život, krajinou, na ktorú môžeme byť hrdí.“

Ale ako dlhoročný člen Smara, vysokej strany vládnej koalície, Pellegrini je považovaný za najbližšieho k zvrhnutému Ficovi – mnohí sa obávajú, že si udrží moc ako bábkar. Pellegrini sa bude snažiť uniknúť zo svojho tieňa. Kiska odmietol prvý Pellegriniho navrhovaný kabinet a ustúpil až po niekoľkých kľúčových zmenách – vrátane ministerstva vnútra, ktoré by vyšetrovalo organizovaný zločin. V najbližších týždňoch bude Slovensko a zvyšok Európy Pellegriniho pozorne sledovať.

READ  Brusel žiada Španielsko, aby zverejnilo zoznam 100 najväčších príjemcov eurofondov, 14 krajín už má

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close