Hlavné správy

Daimler zaplatí 2,2 miliardy dolárov za urovnanie sporov v USA

WASHINGTON 15. septembra (Reuters) – Nemecká automobilka Daimler zaplatí 2,2 miliardy dolárov (1,85 miliardy eur) za urovnanie sporu a ukončenie vyšetrovania USA v oblasti podvodov s emisiami naftových modelov. Osada sa týka majiteľov 250 000 vozidiel. Súdne dokumenty to ukázali v utorok.

13. augusta nemecká automobilka, ktorá vlastní značku Mercedes-Benz, oznámila, že dosiahla dohodu o zásadách riešenia občianskych a environmentálnych sporov. Podľa vyšetrovateľov Daimler použil nelegálny softvér v 250 000 dieselových vozidlách a dodávkach v USA.

Daimler v auguste uviedol, že očakávané náklady na urovnanie sporov s americkými úradmi budú celkovo 1,5 miliardy dolárov, a urovnanie s majiteľmi vozidiel ho bude stáť ďalších 700 miliónov dolárov. Odhadol tiež, že jeho ďalšie výdavky spojené s emisnými spormi budú okolo 500 miliónov eur.

Generálny prokurátor Jeff Rosen v tejto súvislosti poznamenal, že koniec sporov s Daimlerom po takmer piatich rokoch vyšetrovania „Bude slúžiť na odradenie všetkých ostatných, ktorí by mohli byť v pokušení porušiť americké zákony o znečisťovaní ovzdušia v budúcnosti“.

Podľa súdnych dokumentov sa Daimler zaviazal zaplatiť za opravy softvéru pre 250 000 vozidiel, poplatky za právne zastúpenie, súdne trovy a pokutu vo výške 875 miliónov dolárov za porušenie emisných noriem.

(1 EUR = 1 1876 USD)

READ  Česi po štyroch mesiacoch opúšťajú slovenské hraničné kontroly

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close