Hlavné správy

Slovenský premiér je po pokuse o atentát v kritickom stave

Slovenský premiér Robert Fico zostal v sobotu v kritickom stave po tom, čo prežil viacero strelných zranení pri pokuse o atentát, informovali úrady, keď sa podozrivý postavil pred súd.

59-ročného Figa postrelili do brucha, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov po rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová, uviedli úrady. Na videu bolo vidieť, ako sa ľudia zhromažďujú na barikádach a približujú sa k Figovi, aby si podali ruky, keď jeden muž vykročil vpred, natiahol ruku a vystrelil päť rán.

Ministri vlády pred nemocnicou, kde sa Figo lieči, uviedli, že jeho stav bol v sobotu sľubný po dvojhodinovej piatkovej operácii, pri ktorej mu z strelných rán odstránili mŕtve tkanivo.

„V posledných dňoch sa stalo veľa zázrakov z rúk lekárov, sestier a celého zdravotníckeho personálu,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák pred Univerzitnou nemocnicou FT Roosevelta, kam Figa previezli vrtuľníkom zo streľby. . „Nemôžem nájsť slová vďačnosti, že sa neustále približujeme k tejto pozitívnej prognóze.“

Proces s podozrivým sa konal za prísnych bezpečnostných opatrení ťažko ozbrojených policajtov v malom meste Pesinok pri hlavnom meste Bratislavy. Novinári nemajú povolený vstup do priestorov súdu.

Ozbrojení dôstojníci mali na sebe nepriestrelné vesty, prilby a kukly, ktorými si zakrývali tvár. Zaistili bránu, ktorá sa otvorila až po príchode vozidla s podozrivým, potom odišli s policajným sprievodom dvoch áut.

Len málo informácií o podozrivom bolo zverejnených po tom, čo prokurátori povedali polícii, aby verejne neidentifikovala podozrivého ani nezverejňovala podrobnosti o prípade. Nepotvrdené správy z médií ho menovali ako 71-ročného dôchodcu, ktorý je údajne amatérskym básnikom a možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra.

Vládni úradníci poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto popisu. Uviedli, že podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, hoci uviedli, že útok bol politicky motivovaný.

READ  Folklórny súbor Lužinica má teraz po prvýkrát vlastnú budovu

O deň skôr polícia podozrivého odviezla do jeho domu v meste Levis a zaistila počítač a niektoré dokumenty, informovala slovenská televízia.

Na záberoch bolo vidieť, ako muža so sivou bradou vyvádzajú z budovy s nákupnou taškou plnou vecí v náručí. Na sebe mal prilbu a ochranný oblek. Polícia očividné pátranie nekomentovala.

Zatiaľ čo úrady o prípade ostávajú opatrné, nie je jasné, ako sa podozrivý dostal k zbrani. Slovensko má prísne zákony o strelných zbraniach; Majitelia zbraní musia preukázať dobrý dôvod, prečo ich vlastnia, a prejsť testom.

Slovensko má jednu z najnižších držieb zbraní v Európe. S vlastníctvom zbraní 6,5 na 100 ľudí je podľa Assn na 23. mieste z 27 krajín Európskej únie. Akreditovaní právnici v oblasti verejnej politiky pre Európsku úniu.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Slovensku a Figovi, ktorý je dlhodobo rozdeľujúcou osobnosťou na Slovensku aj mimo neho.

Jeho návrat k moci na štvrté funkčné obdobie v minulom roku na proruskej a protiamerickej platforme vyvolal obavy medzi členmi EÚ a NATO, že sa vzdá prozápadných tendencií svojej krajiny, najmä v susednej Ukrajine. Slovensko bolo jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny po rozsiahlej invázii Ruska vo februári 2022, ale Fico po návrate k moci zastavil dodávky zbraní.

Ficova vláda sa tiež usilovala o prepracovanie verejnoprávneho vysielania – tento krok by podľa kritikov dal vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To v kombinácii s jeho plánmi na revíziu trestného zákona na zrušenie špeciálneho prokurátora, ktorý sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom, vyvolalo v odporcoch obavy, že Fico by mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené. Tisíce demonštrantov sa opakovane zhromaždili v hlavnom meste a po celej krajine s 5,4 milióna obyvateľov, aby sa postavili proti jeho politike.

READ  Biblia znamená biznis – Kresťanská kronika

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Hoci nie je menovaný dočasný líder a nie je nič, čo by si vyžadovalo pozornosť premiéra, vláda podľa Kaliňáka postupuje podľa plánu a napreduje vo Ficovej agende.

Kontakt s Figom bol vzhľadom na jeho stav obmedzený, povedal Kaliňák. Najbližšie zasadnutie vlády je naplánované na stredu a prevezme ho Kaliňák.

Gebert píše pre Associated Press. K tejto správe prispeli korešpondenti AP Karel Janíček vo Vesedíne v Českej republike a Brian Melly v Londýne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close