Zábava

Daria Kashcheva premieňa ženskú odyseu na neskutočnú krátku Electru

– Hybrid hranej animácie a hraného filmu sa dostal do užšieho výberu na udeľovanie filmových cien BAFTA a premieta sa v experimentálnej sekcii Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

In Zuzana Stivinová Elektra (© Maur Film)

Študent FAMU narodený v Tadžikistane je jedným z najžiarivejších nových talentov na českej animovanej scéne Daria Kashcheva V poslednej dobe sa to vlastne dostalo do popredia. V roku 2019 sa stala tvárou medzinárodného úspechu Akadémie múzických umení v Prahe. dcéra. Po premiére na Medzinárodnom filmovom festivale v Annecy získal krátky film Krištáľ za najlepší film v kategórii Absolventské filmy. Potom to začalo globálne hororové a oceňované šialenstvo, vrátane študentského Oscara a vytúženej nominácie na Oscara za najlepší krátky animovaný film, čím sa česká animácia ešte viac dostala do centra pozornosti medzinárodného centra.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Ďalším Kashsheevovým úsilím bola jej postgraduálna práca Elektra, nemenej ambiciózny. Premietané v Cannes v La Cinéf, Elektra Momentálne sa premieta Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, experimentálne audiovizuálne diela v kategórii Imaginea (pozri novinky). Film sa vracia k opakujúcej sa téme vzťahu otca a dcéry dcéra. Ako už názov napovedá, Kaščeva skúma rovnomenný grécky mýtus a vytvára jedinečnú interpretáciu ženského náprotivku Oidipovho komplexu. Filmárka veľmi nápadito skúma dopady neprítomnosti otca na život mladej ženy a jej dôsledky na jej psychický, emocionálny a sexuálny vývoj. V tomto novom počine ešte viac upevnil svoj autorský štýl elegantným spojením animácie s prvkami hranej akcie.

Kľúčový moment Elektra Točí sa okolo hrdinkiných desiatych narodenín, kedy sa jej spomienky skreslia. Pomocou retrospektívneho rozprávania dospelá Electra (Zuzana Částková) sa zúčastňuje psychoterapeutického sedenia s bábikami Barbie v životnej veľkosti, aby odhalila svoje minulé skúsenosti. Mladšia Elektra (jedinečné predstavenie Mary Werner), čo vedie k zámerne nejednoznačnému vzťahu s jej otcom Agamemnonom (Robert Zaskow), miestny zubár a jeho matka Clytemnestra (Zuzana Stivinová) a líši sa od druhého.

26-minútový príbeh sa ponorí do prepojenia medzi Elektrinou pamäťou a jej predstavivosťou, pričom Kashsheeva nasadila sugestívne a surrealistické obrazy. Používa koktaily ako symboly lona, ​​provokatívny make-up, ktorý predstavuje zjavnú sexualitu mladej Elektry, a pitvu bábik Barbie spojenú s premenou Elektry. Počas krátkej odozvy filmu sa divákom dostane série podnetných scén s podivnými symbolmi a narážkami, ktoré sa odohrávajú na pozadí precízne navrhnutých a vysoko štylizovaných scén. Film, natočený počas 95 dní, využíva kombináciu živého hraného záznamu v reálnom čase, pixelácie a stop-motion animácie.

Začlenením pixilácie si krátky film osvojuje zreteľné emócie charakteristické pre Kashsheevovu predchádzajúcu tvorbu. Kashsheeva bola kameramanom a editorom dcéraOdovzdal film Elektra robiť Tomáš Frkal a úpravy Alexander Kaščiev, vzhľadom na rozsiahly rozsah filmu. Výsledkom je emocionálne strhujúca a vizuálne nápaditá dráma, ktorá rezonuje so surreálnou poéziou animácií Johna Švankmajera.

Elektra Produkoval MAUR Film a koprodukoval FAMU (Česká republika), Papy3D Productions (Francúzsko) a Artizok (Slovensko). Český filmový fond, Plzeňský kraj, Nadačný fond FILMTALENT ZLÍN, ARTE France, Picdanovo – Pictures en Hauts-de-France, Hauts-de-France region, CNC, Procirep, Angoa a the. Slovenský audiovizuálny fond.

Elektra Vybrané pre BAFTA Filmové ceny. Trailer si môžete pozrieť nižšie:

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close