Zábava

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bude, rozhodla vdova

Ľudia sa môžu v piatok 18. septembra naposledy rozlúčiť so zosnulým českým oscarovým režisérom Jiřím Menzelom v pražskom Rudolfíne.

Hoci umelec, ktorý zomrel 5. septembra, si verejný pohreb neželal, vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem priateľov, kolegov a fanúšikov úspešného filmára. Informácie priniesol v sobotu český spravodajský portál Novinky.cz.

„Preto sa v piatok 18. septembra od 10:00 do 18:00 pre vás všetkých otvoria priestory foyeri Rudolfina, kde sa budete môcť s Jirkom rozlúčiť osobne,“ napísala vdova vo vyhlásení, na ktoré upozornil Blesk.

„Vo foyer Rudolfina bude takisto podpisová kniha, záujemcovia si môžu zaspomínať na Jiřího Menzela aj prehliadkou výstavy Rozmarná leta, ktorá bude inštalovaná pred Rudolfínom. Tento pietny akt je prepojený s hudobným festivalom Dvořákova Praha, kde večer zaznejú skladby najobľúbenejšieho skladateľa pána Menzela – Wolfganga Amadea Mozarta, „povedala v nedeľu Menzelová asistentka Míla radov. Rudolfinum je novorenesančná budova na námestí Jana Palacha v Prahe v Starom meste.

Oscarový režisér Jiří Menzel zomrel v sobotu 5. septembra vo veku 82 rokov v kruhu svojej rodiny. V posledných rokoch ho trápili zdravotné problémy. Od jesene 2017 bojoval s následkami zápalu mozgových blán, ktorý ho pripútal na lôžko.

Menzel patril k hlavným postavám československej filmovej novej vlny. Jeho prvý celovečerný film Ostro sledované vlaky, natočený podľa predlohy spisovateľa Bohumila Hrabala, získal v roku 1966 Oscara.

Ďalšie nomináciu na túto prestížnu cenu si vyslúžil v roku 1985 za komédiu Vesničko má středisková, zostala však premenená. Z jeho ďalšej tvorby diváci poznajú snímky ako Slávnosti snežienok, Skřivánci na niti, Postřižiny, Obsluhoval som anglického kráľa alebo Na samote u lesa. Jeho posledným filmom boli Donšajni z roku 2013.

READ  Na Slovensku sa konalo referendum o vypísaní predčasných volieb

Menzel zaujal aj ako herec – naposledy sa na plátne objavil vo filme Tlmočník z roku 2018.

V roku 2004 sa Menzel oženil. Vzal si svoju dlhoročnú, o 40 rokov mladší partnerku Oľgu. Vychovávali spolu dve dcéry.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close