Hlavné správy

Deň, ktorý zmenil Slovensko naveky: deväť ľudí neprežilo masaker Devín, spomienky vyvolávajú hrôzu

Prečítajte si tiež: Harmanove činy nasledovali po Slovensku so zovretým dychom: Svedok o devínskom masakre sa pozrel do očí smrti

Natáčanie v bratislavskej štvrti Devínska Nová Ves, ktorá sa konala pri predposlednej dovolenke 2010, otriaslo Slovenskom.

30. augusta uplynie desať rokov od masakru, ktorý bol druhým najkrvavejším v histórii našej krajiny. Počet obetí bol prekonaný iba zastrelením desiatich členov gangu Pápa 25. marca 1999 v bare Fontána v podunajskej oblasti.

Svedok o krvavom incidente: Marcel v osudovej chvíli nemyslel na následky

Poprava päťčlennej rodiny

Dráma trvala asi 45 minút. Streľba sa začala krátko pred 9.45 hod. V jednom z panelových domov. Ľubomír Harman sa prvýkrát dostal do bytu svojich susedov, kde brutálne zastrelil päťčlennú rodinu vrátane dvanásťročného chlapca.

Zdroj: TASR-Štefan Puškáš

V obývacej izbe zomreli tri obete, dve v kúpeľni. „Drž hubu, pretože ti odhodím hlavu,“ zakričal na suseda, keď vykukovala spoza dverí a chcela vidieť, čo sa deje. Harman nosila modré slúchadlá a samopal.

Strelec Ľubomír Harman.

Zdroj: Profimedia

Zastrelil iného muža pri vchode do domu na ulici Pavla Horova. Marcel, ktorý mal vtedy 20 rokov, bežal na pomoc. „Pozreli sme sa za roh a chvíľu sme čakali, aby sme sa dostali na druhú stranu. Keď sa k nám otočil chrbtom, bežali sme s kamarátom Pete okolo domu a šli po výstrele,“ opísané.

Dostali pohľad, ktorý rozhodne nie je pre slabé srdce. Zastrelený muž ležal v kaluži krvi, mal niekoľko strelných rán, nemohol hovoriť, vrčal. Pár sa ho pokúsil upokojiť a nájsť pomoc. Neskôr sa však dozvedeli, že napriek ich úsiliu podľahol jeho zraneniam.

140 vyprážané

Útočník potom začal doslova strieľať na všetko, čo sa pohlo – vystrelil celkom 140 krát. Poslednou siedmou obeťou jeho streľby bola 52-ročná žena, ktorá bola popoludní nájdená na balkóne.

READ  Slovenský parlament schválil reformu trestného práva uprostred verejných protestov, obavy EÚ - právnik

Zostatok jeho akcií je osem mŕtvych a 15 zranených. Jednou z obetí bol samotný strelec – spáchal samovraždu potom, ako ho smrteľne zasiahla jedna z bábok. Celkovo polícia vypustila na Harman 15 striel. Zasiahla ho však iba jedna.

Deň, ktorý sa navždy zmenil

Osamelý a weirdo

Harmanu, ktorá bola v čase tragédie v nezamestnanosti dva roky, popisovali susedia ako nekonfliktného šialenstva a samotárku, ktorý žil sám v štúdiu. Polícia našla v jeho byte arzenál zbraní. Bol členom Zväzu rezervných vojakov, držiteľom zbrojného preukazu, ale neprešiel psychotesty.

Znalecký posudok a výsledky toxikologicko-chemického vyšetrenia ukázali, že bol počas útoku pod vplyvom alkoholu a drog.

Deň, ktorý sa navždy zmenil

Zdroj: SITA

Tragédia, ktorá zmenila Slovensko

Tragické udalosti v Devínskej Novej Vsi viedli k lepšej výzbroji policajných dôstojníkov, k zavedeniu pravidelných psychotestov pre držiteľov zákonných zbraní, ako aj k prísnejším pravidlám držania zbraní, ktoré priviedli tisíce nelegálne držaných zbraní pod kontrolu.

Informovali tiež o udalosti v zahraničí.
Hlásili krvavú drámu

Zdroj: webmedia.newseum.org

Vzal motív do hrobu

Vzhľadom na túto tragédiu vyhlásila vláda SR 2. septembra 2010 od 8.00 do 18.00 hod. Štátne smútenie. Vyšetrovanie masívu Devín ukončila polícia v roku 2011. Trestné stíhanie sa však zastavilo z dôvodu smrti útočníka, takže motív zastrelenia Ľubomíra Harmana, ktorý bol pochovaný na neznámych miestach, zostal neznámy.

Verí sa, že ho viedli spory s rodinou, ktorú popravil. Avšak vzhľadom na to, že s ním mal hotový arzenál, je možné, že sa plánovalo aj jeho ďalšie opaľovanie. Či už to bol tento prípad alebo či to bol skrat, nikto to nebude vedieť. Harman vzal tajomstvo do hrobu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close