Ekonomika

Dočasná vláda Slovenska dúfa, že ukončí politické nepokoje – DW – 17.05.2023

S tromi vládami za tri roky zažilo Slovensko v poslednom období veľa politických otrasov. S cieľom ukončiť nepokoje a vniesť do vlády trochu pokoja vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok dočasnú vládu technokratov, ktorá, ako dúfa, povedie krajinu až do septembrových parlamentných volieb.

Trojročné politické otrasy na Slovensku sa začali v roku 2020, keď sa nečakane dostal k moci Igor Matovič, líder strany OĽaNO, ktorý sľúbil, že bude bojovať proti korupcii a zavedie reformy. O rok neskôr bol nútený odstúpiť z funkcie predsedu vlády po niekoľkých kontroverziách.

Jeho nástupcom sa stal kolega z OĽaNO a bývalý minister financií Eduard Heger, ktorý vo funkcii vydržal len pol roka, kým ho v decembri 2022 odvolali nedôverou jeho vláde. Heger bol neskôr vymenovaný za dočasného premiéra.

Prezidentka Kabutová (v strede) vymenovala vládu technokratov, ktorá bude vládnuť krajine až do parlamentných volieb 30. septembra.Snímka: Radovan Stoklasa/REUTERS

Hagerovej konzervatívno-populistickej menšinovej vláde sa však nepodarilo presadiť v parlamente zásadnú reformnú legislatívu, ktorá by si vyžiadala uvoľnenie 1,7 miliardy eur z nástroja EÚ na obnovu a odolnosť (RRF).

Slamkou, ktorá minulý týždeň zlomila ťave chrbát, bola rezignácia viacerých ministrov, pád dočasnej Hegerovej vlády a prinútenie prezidenta konať. Kabutová vymenovala vládu technokratov vedenú 46-ročným Lutovitom Odorinom.

Kto je novým predsedom slovenskej vlády?

Hoci v skutočnosti nie je politik, Ľudovít Pomić je na Slovensku dobre známy z čias viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Rešpektovaný nepolitický ekonóm Ódor vyštudoval matematiku a manažment na Univerzite Komenského v Bratislave a pracoval ako analytik vo viacerých bankách a ratingových agentúrach.

Bol hosťujúcim profesorom na Stredoeurópskej univerzite a autorom niekoľkých kníh o ekonomike a investíciách. Bol aj členom Rady SR pre rozpočtovú zodpovednosť.

Nový kabinet je pre Slovensko novým odchodom

Ten smrad pochádza zo slovenskej maďarskej menšiny Hoci maďarskí Slováci zastávali v predchádzajúcich slovenských vládach dôležité funkcie, je to prvýkrát, čo vládu v Bratislave vedie maďarská menšina v krajine.

READ  TEST: Honda Jazz Crosstar: Najlepšie mestské auto?
Nový slovenský premiér Ľudovít Ódor sa počas tlačovej konferencie v Bratislave 15. mája 2023 rozpráva s členmi novej vlády.
„Nebudeme robiť zázraky, ale môžete od nás očakávať, že zabezpečíme riadne fungovanie štátu,“ povedal v pondelok národu nastupujúci premiér Lutovid Oder.Snímka: RADOVAN STOKLASA/REUTERS

Ďalšími členmi nového kabinetu sú Michael Horvath, hlavný ekonóm centrálnej banky, ktorý bol vymenovaný za ministra financií, a Miroslav Vlachowski, ktorý pôsobil ako diplomat vo Washingtone a Londýne a teraz bude ministrom zahraničných vecí SR, je ďalším kariérnym diplomatom so skúsenosťami v Washington. a Bruselu prevezme funkciu ministra obrany Martin Schlener.

Prezident chce mier

Prezidentka Kaputová v pondelok na slávnostnej prísahe nového kabinetu dala jasne najavo, že od novej vlády očakáva obnovenie mieru: „Očakávam, že vláda bude viesť pragmatizmus a bude ho uplatňovať vo všetkých aspektoch svojho riadenia. záchranný plán pre justíciu, školstvo a štátne financie,“ povedala.

Pri vysvetľovaní svojho rozhodnutia vymenovať vládu technokratov povedal: „Bude to dôkaz, že verejnú službu možno vykonávať s profesionalitou a že rozdiely možno využiť na nájdenie lepších riešení namiesto deštrukcie.“

Nový premiér sa chce sústrediť na budúcnosť

Nový premiér zase prisľúbil, že zabezpečí pokojné a efektívne vedenie. „Nebudeme robiť zázraky, ale môžete od nás očakávať, že zabezpečíme riadne fungovanie štátu,“ povedal Odore s tým, že jeho kabinet technikov bude vo funkcii len asi štyri mesiace.

Nový slovenský premiér Ľudovít Ódor (vľavo) ponúka podanie ruky odchádzajúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi, Úrad vlády, Bratislava, Slovensko, 15. mája 2023
Zo starého: Lutovid Oder (vľavo) nahradí Eduarda Hegera (vpravo) na poste premiéra, ktorého vláda minulý týždeň padla demisiou niekoľkých ministrov.Snímka: VLADIMÍR SIMÍČEK/AFP

Odor povedal, že chce pokračovať v dobrých reformách, ktoré začali predchádzajúce vlády, a dúfa, že technická vláda sa bude môcť „plne sústrediť na to, čo Slovensko potrebuje“.

„Okrem riešenia aktuálnych problémov sa zameriame na budúcnosť Slovenska, konkurencieschopnosť a úspech. Chceme zabezpečiť kontinuitu na začiatku a na konci nášho mandátu. Verím, že len spoločne dokážeme zvládnuť výzvy, ktorým Slovensko čelí,“ uviedol nový predseda slovenskej vlády.

Pred nami sú výzvy

Ako pri každej novej vláde na Slovensku, aj jeho kabinet musí prejsť hlasovaním o dôvere v parlamente do 30 dní.

Je to prvýkrát, čo Slovensko vedie vláda zložená výlučne z technokratov. Kabinet sa ujal funkcie v čase veľkej politickej krízy a vysokej inflácie, momentálne na úrovni 15 %.

READ  Návrat prírody: Nová správa ukazuje päť silných európskych snáh o obnovu
Novovymenovaná dočasná vláda a predseda vlády SR Ľudovít Oder (vpredu, v strede), Bratislava, Slovensko, 15. mája 2023
Prezidentka Kaputová v pondelok povedala, že dúfa, že dočasná vláda (na fotografii) ukáže obyvateľom Slovenska, že „verejnú službu možno vykonávať profesionálne a že rozdiely možno využiť na hľadanie lepších riešení namiesto deštrukcie“.Obrázok: Jaroslav Novák/DASR/AP/Image Alliance

Okrem množstva ekonomických problémov, ktoré musí nová vláda riešiť, je už teraz jasné, že nasledujúce mesiace nebudú pre pána Ódora a jeho kabinet prázdne: iba jedna politická strana, stredoľavá Sloboda a jednota prisľúbil svoju podporu. vládnuť. Ostatné strany, vrátane tých, ktoré boli súčasťou nedávnej vládnej koalície, otvorene vyjadrili pochybnosti o výbere prezidentovho kabinetu.

Nový kabinet preto nebude mať podporu parlamentu, čo zníži jeho právomoc a schopnosť prijímať zákony.

Strih: Aingiel Flanagan a Bettina Marks

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close